kraj:
Francja
autor: KLA
16-11-2012, 11:34 komentarzy: 0

Kamień węgielny muzeum Louvre Lens

Kamień węgielny muzeum Louvre Lens, fot. Union dr Ernest Schaffner Lens, Flickr CC

Francja: Luwr bis otwiera swoje podwoje w Lens już w grudniu

Inauguracja Muzeum Louvre-Lens zaplanowana została na 4 grudnia 2012 r., w święto świętej Barbary, patronki górników, tak bliskiej sercu mieszkańców Lens. Prestiżowe paryskie muzeum otworzy swoją filię właśnie tu, w miejscu dawnej kopalni, pomiędzy największymi w Europie hałdami i Stadionem Bollaert.

Zgodnie z projektem architektonicznym,  przygotowanym przez japońską pracownię SANAA zakłada, muzeum tworzy łańcuch budynków, znajdujących się na terenie kopalni. Ich ściany są przeźroczyste, gdyż fasady pokryto szkłem i aluminium. Dla uświetnienia swojej inauguracji, muzeum Louve-Lens zabierze zwiedzających w wyjątkową podróż po kolekcjach Luwru wystawianych w ramach Galerii Czasu (Galerie du Temps) i pierwszej wystawy tymczasowej poświęconej epoce Renesansu, z arcydziełami mistrzów epoki– Leonarda da Vinci, Albrechta Dürera i innych…

„Galeria Czasu”, licząca 250 dzieł, w tym wiele arcydzieł pochodzących z różnych działów Luwru, będzie jedynym miejscem na świecie, gromadzącym pod jednym dachem tak potężne zbiory. Louvre-Lens pozwoli również publiczności zajrzeć za kulisy wystawy, do magazynów, gdzie będą organizowane m.in. publiczne prace restauratorskie.

Gdzie jest Lens? Francja, Zobacz na mapie

Lens, położone w sercu zagłębia kopalnianego Nord-Pas de Calais, znajduje się zaledwie o godzinę drogi pociągiem TGV z Paryża, 30 minut z Lille i 1,5 godziny z wybrzeża Morza Północnego. Okres wydobycia węgla przyczynił się do wzbogacenia zróżnicowania etnicznego regionu. Przedstawiciele co najmniej 29 narodowości, zwłaszcza Polacy, przybywali tu do pracy w kopalniach. Z tego względu Lens nazywa się czasami „Małą Polską”. W celu podkreślenia tego niezwykłego dziedzictwa społecznego, Zagłębie węglowe stara się o wpis na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dossier kandydata zostanie przedstawione Komitetowi Dziedzictwa w czerwcu 2013 r. w Saint-Petersburgu.

Lens posiada także interesujące centrum z kamienicami o pięknych fasadach w stylu art déco i neoflamandzkim. Liczne sklepy, bary i restauracji uprzyjemnią spacery po mieście.

Lens to również miasto sportu, ze słynnym Stadionem Félix Bollaert gdzie fani „Krwi i Złota”, czyli klubu piłkarskiego Racing Club de Lens w rodzinnej i serdecznej atmosferze spotykają się aby wspierać swoją ukochaną drużynę.

Zaledwie 10 minut drogi od Lens, wśród zielonych wzgórz Artois, znajdują się dwa pomniki pierwszej wojny światowej: kanadyjski cmentarz na wzgórzu Vimy, z pomnikiem, podziemiami i okopami, oraz narodowa nekropolia Notre-Dame de Lorette, największa nekropolia we Francji.

Źródło: franceguide.com,  louvrelens.fr

Zobacz także: Desenie na śniegu. Oryginalne dzieła sztuki na francuskich stokach

Budowa Muzeum Louvre LensBudowa Muzeum Louvre Lens, fot. kriss69, Flickr CC

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje turystyczne, Louvre-Lens, Luwr bis, Muzeum, SANAA, Turystyka


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »