Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Francja  - Przewodnik turystyczny

Francja

Podstawowe informacje

Republika Francuska

Język urzędowy: francuski
Języki używane: francuski
Stolica: Paryż
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 66.00 mln
Powierzchnia: 675 417 km2
Waluta: euro (EUR, €)
Religia dominująca: katolicyzm
Kod telefoniczny: +33
Flaga/Godło: flaga godło

Wiadomości

ilość: 15

WiFi na pokładzie AIR FRANCE KLM

Na pokładach wybranych samolotów należących do linii lotniczych AIR FRANCE KLM pasażerowie mają łączność ze światem dzięki WiFi. Nowa usługa umożliwia »

Bilet na Wieżę Eiffla kupisz… pod ziemią

Nowa, na dodatek „inteligentna” kasa biletowa umieszczona w podziemiach, zamiast jak dotąd na powierzchni to pomysł paryskich urzędników. To oznacza k »

Do Nantes na rowery, w regionie Wandea na kajakach

Nantes zostało właśnie wybrane przez Federację Europejskich Cyklistów na miejsce kongresu Vélo-City 2015. Rywalizowało z dwoma innymi europejskimi mia »

Więcej

Opowieści

ilość: 2

Niespodzianka w Paryżu

Zawsze marzyłam by móc zobaczyć Wieże Eiffla,Paryż...Było to moim marzeniem. Ale wiedziałam że do tych marzeń mi daleko... Nie byłam nigdy za granicą. Więc dzień,w którym dowi… »
autor: majtusia

malownicza Francja

Tą wycieczkę właściwie wygrałam dając przepis na serek topiony było to dla mnie ogromne zaskoczenie bo nigdy nic nie wygrałam. Jeszcze ciekawiej wyszło że wycieczka została zrealiz… »
autor: bloona

Więcej

Podróże kulinarne

ilość: 1

Paris, Paris

Stolica mody, kultury, sztuki oraz oczywiście miłości. Kto z nas nie chciałby spędzić romantycznych chwil w tym mieście, spacerując wieczorami po Polach Elizejskich, dzielnicy Mont… »
autor: Urszulka

Więcej

Przydatne informacje

Klimat:

Na północy kraju wilgotny klimat umiarkowany (chłodne lata, dość ciepłe zimy). Wiosna to najlepsza pora na zwiedzanie Paryża, trzeba być jednak przygotowanym na deszcze. Jesienią ranki bywają raczej zimne i nieprzyjemne, ale przed południem się wypogadza. Na południu lata są suche, a temperatura często przekracza 30 °C. Sporadycznie występują silne burze i grad. Zimy są łagodne (temperatury na wybrzeżu Morza Śródziemnego rzadko spadają poniżej 10 °C) i często deszczowe. Jeszcze więcej opadów można się spodziewać wiosną. Wiele obszarów Francji ma odrębny mikroklimat. Utrapieniem Południa stał się porywisty, chłodny mistral. Wiatr ten wieje głównie zimą i wiosną, przynosząc słoneczną pogodę i jasne, bezchmurne niebo. więcej

Dokumenty i wiza:

Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu do 90 dni na terytorium Republiki Francuskiej jest paszport bądź dowód osobisty. więcej

Czas:

UTC +1 – zima, UTC +2 – latowięcej

Turystyka:

Na terytorium Francji znajduje się wiele miast o wysokiej wartości kulturalnej, na czele z Paryżem, a także licznych plaż, kurortów nadmorskich, ośrodków sportów zimowych oraz regionów wiejskich o wysokich walorach krajobrazowych. Poza tradycyjną turystyką Francja przyciąga również pielgrzymów do Lourdes, sanktuarium odwiedzanego rocznie przez kilka milionów osób.więcej

Opis:


Francja, państwo, którego część metropolitarna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitarna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l'Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitarnej. Rzeźba, klimat i krajobraz tego dużego kraju jest zróżnicowany. Francja ma za sobą trwającą ponad tysiąc lat historię, a obecnie kraj ten należy do jednych z najlepiej rozwiniętych państwa świata.

Świat roślinny Francji ze względu na wielkość kraju i rzeźbę jest urozmaicony. Świat zwierzą typowy dla obszarów Europy, został on w dużym stopniu przetrzebiony. Wpływ na taki stan rzeczy miało silne przekształcenie środowiska przyrodniczego w związku z intensywnym rozwojem gospodarczym kraju, a także popularne we Francji łowiectwo. Zwierząt w dużych liczbach sztuk żyje tylko w miejscach niedostępnych, głównie wysoko w górach i na terenach objętych ochroną. Bardzo niewielka jest liczba ssaków, gdzie np. wilki zostały całkowicie wytępione. Nielicznie występują rysie, bobry, lisy i żyjące na obszarach górskich niedźwiedzie brunatne. Do ssaków kopytne, które żyją w lasach należą: jelenie, sarny, daniele i dziki, a wysoko w górach kozice i koziorożce. W Alpach do spotykanych gatunków należy świstak, zaś w Pirenejach rzadko występujący desman pirenejski. Także świat ptaków jest ubogi. W niewielkich ilościach żyją puchacze, orły przednie, orłosępy brodate i sępy płowe. W dużych ilościach występują owady jak cykady oraz kulinarny przysmak francuskiej kuchni ślimak winniczek. We Francji spotykane są także gatunki szeroko rozpowszechnione w Afryce. Do takich zwierząt należy żyją w środkowej i południowej Francji żeneta, oraz występujący na Korsyce kot nubijski, w delcie Rodanu spotkać można flamingi. Ochroną objęto 12% powierzchni kraju (2008) w tym 6 parków narodowych z których 3 znajdują się w Alpach.

Kuchnia francuska


Uważana jest często za jedną z najlepszych na świecie, wywarła przez wieki duży wpływ na inne kuchnie, zwłaszcza zachodniej Europy. Najczęściej kojarzona jest (choć nie zawsze słusznie) z żabimi udkami, ślimakami, bagietką, serami i winem. W rzeczywistości kuchnia francuska nie jest jednolita. Oprócz dużych różnic pomiędzy poszczególnymi regionami, można wyróżnić także tzw. haute cuisine (wysoką kuchnię) - drogie, tradycyjne dania, przygotowywane przez znanych często kucharzy oraz nouvelle cuisine (nową kuchnię), która narodziła się w opozycji wobec tej pierwszej. Nouvelle cuisine opiera się na lekkich, zdrowych i krótko przyrządzanych daniach. Więcej tutaj.

Pełny opis tutaj.Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Zgodne z normą unijną. Funkcjonariusze francuskich służb celnych mogą przeprowadzać kontrole na całym obszarze Republiki Francuskiej, także w mieszkaniach prywatnych.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Obywatele polscy przybywający do Republiki Francuskiej na pobyt krótkotrwały (turystyka, odwiedziny itp.) powinni przed wyjazdem z Polski zaopatrzyć się we właściwym oddziale NFZ w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).Karta ta uprawnia do korzystania jedynie z podstawowych usług medycznych.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Francja honoruje zarówno polskie, jak i międzynarodowe prawo jazdy. Autostrady we Francji są płatne. Obowiązek zapięcia pasów dotyczy wszystkich pasażerów. Przekroczenie dozwolonych prędkości karane jest wysokimi mandatami. Mandatem do 3000 EUR karane jest posiadanie antyradaru. Obowiązkowym wyposażeniem Od 01.10.2008 r. pojazdu jest kamizelka odblaskowa i trójkąt ostrzegawczy – za ich brak grozi mandat w wysokości 135 EUR. Zasadę ograniczonego zaufania należy stosować w dużych miastach, a zwłaszcza w Paryżu, gdzie miejscowi kierowcy rzadko np. używają kierunkowskazów, natomiast dość często skręcają z prawego pasa jezdni w lewo i odwrotnie. 

BEZPIECZEŃSTWO. W Paryżu i w innych dużych miastach oraz na Lazurowym Wybrzeżu w miejscach użyteczności publicznej (metro, szybka kolej podmiejska, muzea, sklepy, plaże na południu kraju) należy zachować szczególną ostrożność ze względu na częste kradzieże kieszonkowe i drobne rozboje. Nie należy pozostawiać dokumentów, pieniędzy i innych wartościowych przedmiotów w pokojach hotelowych oraz w samochodach.

Galerie z: FrancjaZgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »