kraj:
Szwajcaria
autor: KLA
18-11-2012, 14:14 komentarzy: 0

Szwajcaria: moda na zimowy urlop narodziła się w St. Moritz

Dziesiątki czterotysięczników, kurorty odwiedzane przez koronowane głowy i najbardziej znanych celebrytów świata, liczne zawody alpejskiego Pucharu Świata na legendarnych trasach.

Jungfrau Jungfrau , fot. sipazigaltumu, Flickr CC

Wielkie narciarskie regiony, będące raczej sumą kameralnych miejscowości niż narciarskimi kombinatami. Zimowe wędrówki na biegówkach czy w rakietach śnieżnych, wielokilometrowe zjazdy na saneczkach albo pełne adrenaliny przejścia przez via ferraty. I apres ski w miejscowościach, serwujących gościom górski klimat zaprawiony folklorem i regionalne potrawy - taka właśnie jest Szwajcaria.

Gdzie jest St. Moritz? Szwajcaria, Zobacz na mapie

Moda na zimowy urlop narodziła się właśnie w tu, a dokładnie w St. Moritz, gdy właściciel jednego z hoteli, straszących pustką w sezonie zimowym, zaprosił na darmowy wypoczynek angielskich turystów. Od 1864 roku Badrutt’s Palace Hotel przyciąga - niestety już nie za darmo - najznamienitszych gości. Kurort znany jest z konnych wyścigów oraz gry w polo i krykieta na zamarzniętej tafli jeziora, co przypomina o angielskiej po części proweniencji zwyczaju zimowych urlopów. 

Konne wyścigi, Szwajcaria
Konne wyścigi, Szwajcaria, fot. René (and then some), Flickr CC

St. Moritz dwukrotnie organizowało zimowe igrzyska i trzy razy narciarskie mistrzostwa świata.

St. Moritz, Szwajcaria
St. Moritz, Szwajcaria, fot. pedro prats, Flickr CC

W kraju, w którym 60 proc. powierzchni stanowią Alpy, zbudowano ponad 200 stacji narciarskich, połączonych często w ogromne regiony, które przecina sieć kilkusetkilometrowych nartostrad. Ale trudno znaleźć tu tzw. stacje z próbówki, czyli kompleksy mieszkalne zbudowane wyłącznie z myślą o narciarzach, wyludniające się z ostatnim śniegiem. W miasteczkach, gdzie opady białego puchu witane są jak manna z nieba, toczy się normalne życie: funkcjonują np. wytwórnie serów, lokalne przysmaki sprzedają ci, którzy osobiście znają wytwórców.
 
Tę naturalność widać zwłaszcza w kameralnych szwajcarskich ośrodkach narciarskich, przy czym warto zaznaczyć, że w tamtejszych warunkach oznacza to co najmniej ok. 30 km tras. Położonych od siebie na tyle daleko, by nie spinać ich wspólnymi wyciągami, ale na tyle blisko by można było w nich jeździć na nartach na wspólny karnet i urządzić sobie ski safari.


Wodospady Renu, fot. Axiraa, Flickr CC =
 
Wszystko to wpisane jest w zapierające dech w piersiach zjawiskowe krajobrazy i cuda natury, umieszczone na liście UNESCO: największe w Europie wodospady Renu, Wielki Kanion, który ta rzeka wyrzeźbiła w Gryzonii, bajeczna Dolina Rodanu, uznawana za jedną z najpiękniejszych w Europie, majestatyczny Matterhorn, szczyt będący symbolem Szwajcarii, pod którym zawsze można zrobić sobie zdjęcie z bernardynem w okularach przeciwsłonecznych, North Face, słynna wspinaczkowa ściana w Grindelwaldzie.

Zermatt, w tle majestatyczny Matterhorn, szczyt będący symbolem Szwajcarii
Zermatt, w tle majestatyczny Matterhorn, szczyt będący symbolem Szwajcarii, fot. Martha de Jong-Lantink, Flickr CC

Atrakcję stanowią, niespotykane nigdzie indziej, obiekty i urządzenia jak np. obrotowa kolej linowa w Engelbergu, czy kręcąca się wokół własnej osi restauracja w Saas Fee, albo pierwszy na świecie wyciąg napędzany energią słoneczną (w stacji Tenna w Gryzonii). 
 
Topowe stacje narciarskie:
 

Davos Klosters


Za rekomendację służyć może fakt, że to ulubione miejsce Księcia Karola i Lady Diany, którzy spędzali tu narciarskie wakacje z synami. 350 km tras to czasem tylko dodatek dla tych, którzy chcą przynajmniej otrzeć się o wielki świat.

Davos-Klosters, Szwajcaria
Davos-Klosters, Szwajcaria, fot. World Economic Forum, Flickr CC


Cztery Doliny


Od Verbier, nieformalnej stolicy europejskich snowboardzistów przez lodowiec Mont Fort, z którego zjeżdżają wyłącznie narciarscy eksperci, po rodzinne Veysonnaz i Tzoumaz. Ale przede wszystkim to 450 km nartostrad i jeden z najpiękniejszych widoków na Dolinę Rodanu.


Bramy Słońca


Cztery miejscowości po szwajcarskiej stronie i 8 po francuskiej składa się na największy na świecie kompleks połączony nartostradami i wyciągami (650 km tras). Okolice Morgins i Champery to nie tylko nocowanie pod majestatycznymi Zębami Południa, ale także trasa, gdzie co roku bije się rekordy prędkości w jeździe na nartach.


Zermatt


Setki km tras po szwajcarskiej i włoskiej stronie Matterhornu, łącznie z tą, na którą wywozi najwyższy wyciąg w Europie. Z blisko 4 tys. m n.p.m. trasą o długości blisko 20 km szusuje się do miasteczka Zermatt, które jest także mekką alpinistów. Powstała też nowa trasa, bezpośrednio pod Matterhornem: 250 m różnicy wysokości na odcinku o długości 750 m to wyzwanie tylko dla orłów narciarstwa.
 

Jungfrau


W cieniu słynnej ściany North Face przycupnął Grindelwald, doskonały punkt wypadowy do słynnych ośrodków w Jungfrau Ski Region. Do Wengen prowadzi Lauberhorn, trasa Pucharu Świata, na której zawodnicy osiągają prędkość 140 km/godz.


Kalendarium wydarzeń sezonu

7-12 stycznia - TTR World Snowboard Tour, Davos 
Naprawdę jest na co popatrzeć i od kogo się uczyć, gdy najlepsi snowboarderzy świata pokazują tricki na Bolgen Jakobshorn w centrum kurortu.
 
16-20 stycznia - 27. Turniej o Puchar Świata Cartiera na Śniegu St. Moritz.
Najlepsze cztery drużyny z różnych kontynentów na zamarzniętym jeziorze St. Moritz w obecności ok 15. tys. widzów rywalizują o tytuł mistrza polo na śniegu.
 
18 - 20 stycznia - Ski World Cup, Wengen
Narciarze ścigają się na słynnej trasie Lauberhorn od 1930 roku, od lat 60. wpisano te zawody do oficjalnego kalendarza FIS. Zarówno zjazd jak i slalom najeżą do najtrudniejszych w całym pucharowym cyklu.
 
21 - 26 stycznia - Światowy Festiwal Śniegu, Grindelwald
W 1983 roku pewien Japończyk wykuł w lodzie gigantyczną podobiznę Heidi, bohaterki szwajcarskich bajek i rzucił wyzwanie artystom z całego świata, którzy tworzą tu  od tej pory gigantyczne, śnieżne rzeźby.
 
28 stycznia - 2 lutego, 20. Festiwal Smakoszy, St. Moritz
Najlepsi szefowie kuchni miejscowych hoteli stają w kulinarne szranki z czołowymi kucharzami z trzech kontynentów. A smakosze szaleją, szaleją, szaleją...
 
15 - 17 luty - Zueri Carnival, Zurych
Od ponad 100 lat kolorowy korowód przebierańców maszeruje przez ulice miasta, a kulturalna stolica Szwajcarii przypomina w tych dniach Wenecję. www.zuerichcarneval.ch
 
16 marca - Walki krów na śniegu, Leukerbad
Bezkrwawa korrida, w której wyłaniane są najbardziej waleczne krowy w Szwajcarii. Walki na poziomie okręgowym i kantonalnym wyłaniają zwyciężczynie, które zmierzą się dopiero jesienią w wielkim finale. To rozgrywki tak popularne w kantonie Wallis jak piłka nożna w Brazylii.

Źródło: www.mojaszwajcaria.pl, myswitzerland.com

Zobacz także: Jesień w Szwajcarii: Święto sera w Lucernie, narty w Klosters

Zamarznięte jezioro St Moritz
Zamarznięte jezioro St Moritz, fot. Stefano Fagnani, Flickr CC

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Cztery Doliny, Davos Klosters, Narty, St. Moritz, Zermatt, Zimowe atrakcje


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »