kraj:
Norwegia
27-11-2012, 13:19 komentarzy: 0

Preikestolen – miejsce pokory i szacunku

Istnieją miejsca, które, choć naturalne, wydają się stworzone z myślą o człowieku; miejsca, w których można podziwiać fantastyczne dokonania natury, nabierając wobec niej pokory i nabożnego szacunku. Jedno z nich znajduje się w Norwegii. Nazywa się Preikestolen.

Preikestolen -  Ambona Preikestolen - Ambona , fot. arjanveen, Flickr CC

Preikestolen oznacza ambonę – podwyższenie, z którego ksiądz wygłasza kazania, zaś wykładowca nauki. Trudno o nazwę bardziej trafną, jeżeli bowiem znajdziesz się na Preikestolen, masz szansę zostać usłyszany przez cały świat. Bardziej jednak prawdopodobne, że to świat zacznie przemawiać do ciebie: poprzez pełne zieleni doliny, falujące wzgórza, majestatyczne góry, widoczne gdzieniegdzie jeziora, a przede wszystkim przez ciągnącą się hen, daleko zatokę.


Preikestolen -  Ambona jest klifem powstałym w epoce lodowcowej, Norwegia

Ambona jest klifem powstałym w epoce lodowcowej, czyli około 10 tys. lat temu, położonym nad fiordem Lysefjord w południowo-zachodniej części Norwegii - dokładnie 604 metry nad poziomem morza. Choć jego okolice są słabo zaludnione, w sezonie turystycznym na Preikestolen można znaleźć tłoczące się grupy turystów. Klif stał się jedną z największych atrakcji w całym kraju – zupełnie zasłużenie, gdyż miejsce, jak już wspomnieliśmy, wygląda niczym stworzone z myślą o turystyce.

Preikestolen -  Ambona, Norwegia
Preikestolen -  Ambona, Norwegia, fot. Janelle_Ward, Flickr CC

Płaski, obszerny wierzchołek fiordu, mierzący 25 metrów długości i 25 szerokości, to miejsce, z którego można podziwiać całą zatokę Lysefjord, długą na 42 kilometry. I choć Preikestolen nie jest najwyżej położonym klifem nawet w najbliższej okolicy, to swoista „wygoda” korzystania z niego sprawia, że cieszy się tak dużą popularnością. Jest chętnie odwiedzany nawet pomimo faktu, że spacer z podnóża wzniesienia zajmuje dwie czy trzy godziny, zaś najbliższe miasto – Stavanger – oddalone jest o blisko godzinę jazdy samochodem.

Preikestolen -  Ambona, Norwegia
Preikestolen -  Ambona, Norwegia, fot. Leo-setä, Flickr CC

Gdzie jest Preikestolen? Norwegia, Zobacz na mapie

Dlaczego jeden klif spośród setek w regionie cieszy się takim uwielbieniem? Cóż, nie istnieją słowa adekwatnie oddające wrażenia towarzyszące podziwianiu pejzaży z najwspanialszej ambony świata. Napisanie, że widoki zapierają dech w piersiach, byłoby spłyceniem tej kwestii do przerażająco prostej, wręcz tępej i nieczułej postaci. Preikestolen zapewnia doznania nie tylko wizualne, ale i duchowe, których nie sposób oddać tekstem czy mową. Właśnie dlatego jest to jedno z miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć przed śmiercią.

Preikestolen -  Ambona, Norwegia
Preikestolen -  Ambona, Norwegia

Na Preikestolen warto wspiąć się między kwietniem a październikiem, wtedy bowiem warunki pogodowe i widoczność są najlepsze. Oczywiście wiele zależy od pogody w danym dniu, bo nawet latem może zdarzyć się pochmurne popołudnie, ale i w deszczowe dni nie brakuje chętnych na podjęcie wyprawy. Lekki deszcz czy mgła tworzą niesamowitą, wręcz mistyczną atmosferę. Władze kraju ostrzegają jednak przed wycieczkami zimą i wczesną wiosną, jako że brak jakichkolwiek barierek bezpieczeństwa na klifie może doprowadzić do tragicznego wypadku. O dziwo, jak dotąd takich wypadków nie odnotowano – choć zdarzały się samobójstwa.

Preikestolen -  Ambona, Norwegia
Preikestolen -  Ambona, Norwegia, fot. Janelle_Ward, Flickr CC

Niezależnie od prognozy pogody, jeżeli wybieramy się na Preikestolen należy zaopatrzyć się w ciepłe, przeciwdeszczowe ubrania oraz solidne buty z dobrą przyczepnością do podłoża. Szlak momentami jest bardzo stromy, więc nawet przy najlepszych warunkach pogodowych należy zachować szczególną ostrożność.

Preikestolen -  Ambona, Norwegia
Preikestolen -  Ambona, Norwegia, fot. TXMagpie, Flickr CC

Zobacz także: Norwegia: Kraby w natarciu i aurora borealis

* * *
 
Chcesz dojechać do Stavanger tanio, szybko i wygodnie? Kup bilety autokarowe do Norwegii w portalu BiletyAutokarowe.pl, którego redakcja przygotowała powyższy artykuł.

Preikestolen -  Ambona, Norwegia
Preikestolen -  Ambona, Norwegia, fot. Tom Paton, Flickr CC

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Ambona, Atrakcje turystyczne, Podróże, Preikestolen, Turystyka


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »