kraj:
USA
autor: KLA
27-11-2012, 13:49 komentarzy: 0

Statua Wolności i muzeum na wyspie Ellis zamknięte do odwołania

Monumentalny posąg witający pasażerów wpływających do nowojorskiego portu, niekwestionowany symbol Ameryki ucierpiał w skutek Sandy podobnie jak zabudowania na Ellis Island.

Statua Wolności na wyspie Liberty, USA Statua Wolności na wyspie Liberty, USA , fot. Koshyk, Flickr CC

46,5 metrowy pomnik, neoklasycystyczny Wolności Opromieniającej Świat, bo tak brzmi właściwa nazwa Statuy Wolności stojącej na wyspie Liberty w nowojorskim porcie, powstał w 1886 roku. Zaprojektował ją francuski rzeźbiarz Frédéric Bartholdi, który właśnie dzięki temu dziełu przeszedł do historii.

Inspiracją był słynny obraz Eugene’a Delacroix „Wolność wiodąca lud na barykady”, którego oryginał można podziwiać w paryskim Luwrze, jak również rzymska bogini wolności, Libertas. W prawej, wyciągniętej nad głową dłoni dzierży płonącą pochodnię, zaś pod pachą – tabula ansa ta czyli tablicę będącą źródłem praw, na której widnieje data ustanowienia  Amerykańskiej Deklaracji Niepodległości.

Statua Wolności na wyspie Liberty, USA
Statua Wolności na wyspie Liberty, USA, fot. Blaž Vizjak, Flickr CC

Gdzie jest Statua Wolności? USA, Zobacz na mapie

Statua jest darem francuskiego ludu dla Ameryki. Została wykonana we Francji i przetransportowana przez ocean na pokładzie statku. Do dziś byłą już kilkukrotnie zamykana. Po raz pierwszy przez większość 1938 roku w celu renowacji. Na początku lat 80. ubiegłego wieku okazała się tak zniszczona, że konieczne było jej wyłączenie z ruchu turystycznego na dwa lata. Ponownie Statuę Wolności zamknięto po atakach terrorystycznych z 11 września 2001 r. ze względów bezpieczeństwa.

Statua Wolności na wyspie Liberty, USA
Statua Wolności na wyspie Liberty, USA, fot. Still Burning, Flickr CC

Od 29 października br. symbol Ameryki jest nieczynny. Pech chciał, że tuż przed nadejściem Sandy pomnik przeszedł gruntowną renowację wnętrz, która kosztowała 30 mln USD. Otwarto go z wielką pompą dzień przed atakiem huraganu.

Zobacz także: Najlepsze ZOO na świecie: Tam, gdzie rodzą się Pandy Wielkie

Zamknięte do odwołania jest też muzeum na wyspie Ellis, gdzie w latach 1892–1924 na wyspie działało główne centrum przyjmowania przybywających z Europy imigrantów do Stanów Zjednoczonych.

Źródła: Huffington Post, ABC News, CBS News

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Ciekawostki ze świata, Muzeum, Sandy, Statua Wolności, Statue of Liberty, Wyspa Ellis


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »