kraj:
Portugalia
05-12-2012, 15:57 źródło: Inf. Pras.     komentarzy: 0

Interaktywna choinka w Lizbonie

Na placu Praça do Comércio w Lizbonie stanęła świąteczna choinka. Różni się jednak od tradycyjnych drzewek, ponieważ… jest multimedialna. Jej dekoracją są wyświetlane obrazy ludzi oraz filmy. To pomysł portugalskiego artysty Leonela Moura, twórcy robotów samodzielnie malujących obrazy.

Interaktywna choinka w Lizbonie Interaktywna choinka w Lizbonie

Już od 1 grudnia stolica Portugalii czaruje świątecznymi dekoracjami, m.in. oświetleniem ulic i uliczek. Największa atrakcja czeka jednak na Praça do Comércio (zwanym też Terreiro do Paço, czyli Placem Pałacowym) - najważniejszym placu Lizbony, gdzie swoje siedziby ma kilka instytucji państwowych. W sobotę włączono tam niezwykłą, multimedialną choinkę (Árvore de Natal). „Drzewko” ma w sumie 28 metrów wysokości i składa się z ponad 4-metrowej podstawy, na której widnieją życzenia „Wesołych świąt” w kilku językach, oraz stojącej na niej piramidy, która służy jako ekran do projekcji.

Interaktywna choinka w Lizbonie, Portugalia
Interaktywna choinka w Lizbonie, Portugalia

Na ścianach tej nowoczesnej choinki wyświetlane są obrazy z 3 kamer zamontowanych na jej szczycie, przetworzone przez przygotowane specjalnie na tę okazję oprogramowanie. Dzięki niemu - w czasie rzeczywistym – na choince ukazywani są stojący pod drzewkiem ludzie, zbliżenia na twarze niektórych z nich, kompilacje kilku ujęć, a także przygotowane wcześniej filmy i zdjęcia. Każdy może się znaleźć na lizbońskiej choince. Wystarczy przyjść na Praça do Comércio, a następnie poszukać swojego wizerunku na „drzewku”.

Dekoracje świąteczne ulic w Lizbonie, Portugalia
Dekoracje świąteczne ulic w Lizbonie
 
Pomysłodawcą tej wyjątkowej instalacji jest portugalski artysta - Leonel Moura. To postać równie niezwykła, jak lizbońska choinka. Moura jest artystą konceptualnym i twórcą robotów tworzących własne obrazy. Sławę przyniósł mu RAP (Robotic Acion Painter), którego prace można było obejrzeć na wystawie w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku. (Więcej informacji nt. artysty można znaleźć na stronie www.leonelmoura.com.)
 
Choinka będzie stała na placu do 6 stycznia 2013 r.
 
Więcej informacji na temat Portugalii można znaleźć na:
www.visitportugal.com, blogu visitportugalblog.blogspot.pt oraz na Facebook’u www.facebook.com/visitportugal.

Zobacz także: Natalis i inne kiermasze świąteczne w Portugalii

Dekoracje świąteczne ulic w Lizobnie, Portugalia
Dekoracje świąteczne ulic w Lizbonie, Portugalia

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: 2012, Atrakcje turystyczne, Interaktywna choinka, Lizbona, Święta


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »