kraj:
Austria
autor: KLA
06-12-2012, 10:48 komentarzy: 0

Wiedeń – miasto idealne do mieszkania. I dla turystów.

Austriacka stolica „nad pięknym, modrym Dunajem” zajmuje pierwsze miejsce w rankingu miast, w których najlepiej się żyje. To najnowsze badania opublikowane przez liczącą się w świecie firmę konsultingową Mercer.

Wiedeń nocą Wiedeń nocą , fot. Phil Dragash, Flickr CC

Pierwszą dziesiątkę zdominowały miasta europejskie. Z jednym wyjątkiem – po Zurichu, który plasuje się jako drugi, trzecie miejsce przypada niespodziewanie Auckland, stolica Nowej Zelandii, a kanadyjskiemu Vancouver – piąte. Bardzo wysokie pozycje zajęły w klasyfikacji niemieckie miasta: Monachium, Dusseldorf i Frankfurt, a także szwajcarskie – oprócz Zurichu, Genewa i Berno.  

Słabe miejsca zajęły natomiast włoskie miasta – Mediolan pojawia się dopiero na 41. miejscu, wyprzedzając Rzym o 11 punktów.

W swoim raporcie Mercer wzięła pod lupę ponad 400 miast świata, wspierając się przy ocenie blisko 40 kryteriami, takimi jak: system zdrowotny, transport i cała infrastruktura miejska,  stabilność polityczna, szkolnictwo, rekreacja, spożycie, sytuacja mieszkaniowa. Poza tym w tym roku Mercer postanowiła uzupełnić klasyfikację o poziom rozwoju infrastruktury, od którego zależy kwestia atrakcyjności miejsca pod względem inwestycji i dyspozycyjności personelu do zmiany miejsca zamieszkania. W tym zakresie pierwszy jest Singapur, ale w pierwszej dziesiątce znalazły się również miasta niemieckie do społu z Hongkongiem i Londynem.

Wracając do klasyfikacji ogólnej, wśród miast europejskich najdalsze zajmują Ateny, co tłumaczy kryzys gospodarczy.  W przypadku USA pierwsze jest Honolulu (Hawaje), a po nim San Francisco, Boston, Chicago, Waszyngton i Nowy Jork (44. miejsce).

Co ciekawe natomiast, japońskie miasta również zajmują odległe pozycje – od 45. pozycji jaka przypada Tokio, w górę. Nie przez przypadek bardzo daleko znalazły się miasta niestabilnych regionów jak Brazzaville, Kinszasa czy Port Au Prince. W czerwcu br. Mercer opublikowała inny raport poświęcony najdroższym miastom świata. Tu prymat wiodły Tokio, Luanda (Angola), Osaka, Moskwa i Genewa.

Zobacz także: Wiedeń: Hiszpańska Szkoła Jazdy, Prater, filharmonicy i tort Sachera

Tego typu raporty są bardzo przydatne również turystom, którzy wybierają się w świat, ponieważ stanowią idealną informację na temat aktualnych warunków życia panujących w danym miejscu.

Źródło: ANSA

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Badania, Ciekawostki ze świata, Mercer, Najlepiej się żyje, Ranking, Wiedeń


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »