kraj:
Hiszpania
autor: KLA
14-12-2012, 17:12 komentarzy: 0

brak opisu

, fot. Świat Podróżników

Światowa Organizacja Turystyki ONZ: Miliard turystów w 2012

Taka liczba osób podróżowała w tym roku po świecie – wynika z ostatniego raportu UNWTO. To nowy rekord w międzynarodowej turystyce.

Rekord padł dokładnie wczoraj, 13 grudnia br. Wynika z niego jasno, że pomimo kryzysu i rozmaitych konfliktów na świecie, turystyka ma się co najmniej dobrze i się rozwija. Jedno na 12 miejsc pracy oraz 30% usług eksportowych przypada w skali globalnej właśnie na ten sektor. Turystyka stanowi aż 9 światowego PKB. W stosunku do roku ubiegłego sektor ten odnowował wzrost pomiędzy 3,5-4 %.

Nim padł rekord, Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) ogłosiła kampanię pod hasłem: Miliard Turystów – Miliard Możliwości, mającą na celu uświadomienie ludziom, że „nawet działanie w skali mikro może mieć pozytywny efekt, jeśli zostanie pomnożone przez miliard”. Chodzi o właściwy sposób uprawiania turystyki świadomej, takiej, która polega na poszanowaniu ale i wsparciu lokalnej kultury przez choćby kupienie pamiątki czy innego, regionalnego produktu (a nie np. prezentu z supermarketu made in China). 

Zobacz także: Mont Saint-Michel: żywa fantazja

Dlatego w ramach kampanii zwrócono się do ludzi o głosowanie na taki cel podróży, który ich zdaniem przynosi największą korzyść odwiedzanej społeczności. Wygranym okazało się: kupowanie na miejscu. Pod tym hasłem kryje się nabywanie lokalnych pamiątek, rękodzieła, ale i innych produktów, żywności czy wynajem lokalnego przewodnika, co przekłada się na wzrost dochodów w danej destylacji turystycznej. Zwycięzcę ogłoszono wczoraj, przy okazji symbolicznej daty miliardowego turysty w siedzibie UNWTO w Madrycie.

Źródło: UNWTO

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: 2012, Ciekawostki ze świata, Miliard turystów, Światowa Organizacja, Turystyki ONZ


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »