kraj:
Francja
06-12-2012, 13:54 komentarzy: 0

Mont Saint-Michel: żywa fantazja

Jeżeli jakieś miejsce trafia na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, wiesz, że warto się nim zainteresować. Jeżeli widząc jego fotografię masz wrażenie, że oglądasz kadr z odcinka „Gry o tron”, możesz być pewny, że pominięcie tego punktu w wakacyjnych wędrówkach byłoby nieprzebaczalnym grzechem.

Mont Saint-Michel, Francja Mont Saint-Michel, Francja

Prawdę mówiąc, moglibyśmy nie pisać niczego, a i tak ten artykuł – dzięki samym zdjęciom – zrobiłby na Was ogromne wrażenie. Może nawet jeszcze większe, bo Wzgórze Świętego Michała wydałoby się Wam znacznie bardziej tajemnicze i fascynujące. Nie będziemy jednak trzymać Was w niepewności. Oto garść informacji na temat Mont Saint-Michel.

Mont Saint-Michel, Francja
Mont Saint-Michel, Francja, fot. Albert Vieten, Flickr CC

Gdzie jest Mont Saint-Michel? Francja, Zobacz na mapie

Mont Saint-Michel, Francja
Mont Saint-Michel, Francja, fot. kiki follettosa, Flickr CC
 
Wzgórze, znane niegdyś jako Mont Tombe, znajduje się w regionie Normandii, w północno-zachodniej Francji. To niezwykłe miejsce, wyróżniające się wśród okolicznych płaskich terenów zatoki Baie du Mont Saint-Michel, jest w zasadzie skalistą wyspą, która przetrwała ciągnące się tysiącleciami procesy erozji tamtejszych gruntów.

Mont Saint-Michel widok z samolotu, Francja
Mont Saint-Michel widok z samolotu, Francja, fot. FrancoisRoche, Flickr CC
 
Przez wieki dostęp Mont Saint-Michel uzależniony był od przypływów i odpływów – gdy poziom wody obniżał się, do wyspy można było bez trudu dojść, zaś gdy podnosił się, od kontynentu odcinała ją toń głęboka nawet na 14 metrów. To sprawiało, że już w VI wieku wzgórze było postrzegane jako miejsce wartościowe ze strategicznego punktu widzenia. Plemiona galijskie korzystały z niego w charakterze twierdzy, broniąc się m.in. przed najazdami Franków.

Mont Saint-Michel, Francja
Mont Saint-Michel, Francja, fot. abejorro34, Flickr CC
 
Fantastyczna budowla, przypominająca fortyfikacje z ilustracji do Władcy pierścieni, która góruje nad okolicą z gruntów Mont Saint-Michel, to sanktuarium Michała Archanioła. Wzniesiono je z inicjatywy św. Auberta, biskupa Avranches, któremu archanioł osobiście nakazał zbudowanie świątyni. Podobno sam Aubert długo pozostawał sceptyczny wobec objawień – sądził, że wizyty mu się przyśniły... póki Michał nie wypalił mu palcem w głowie pokaźnej dziury.

Mont Saint-Michel, Francja
Mont Saint-Michel, Francja, fot. kiki follettosa, Flickr CC
 
Kościół przekształcił się w opactwo benedyktynów, które przez wieki rozwijało się na bardzo ograniczonym dostępnym terenie. Pokojowa natura zakonników nie wystarczyła jednak, aby zapewnić im bezpieczeństwo; toczone we Francji wojny zmusiły ich do wybudowania murów obronnych. Rozbudowa kompleksu świątynnego trwała jeszcze w XIX, a nawet w XX wieku; widok, który możemy podziwiać dziś, to efekt swoistego nawarstwienia budynków wznoszonych przez ponad 1000 lat, przy czym sam klasztor wygląda teraz zupełnie inaczej, niż w okolicach X wieku.
 
Mont Saint-Michel, Francja
Mont Saint-Michel, Francja, fot. iursu, Fickr CC

Uliczka Mont Saint-Michel, Francja
Uliczka Mont Saint-Michel, Francja, fot. abejorro34, Flickr CC

Mont Saint-Michel, Francja
Mont Saint-Michel, Francja, fot. Archigeek, Flickr CC

Mont Saint-Michel, Francja
Mont Saint-Michel, Francja, fot. Archigeek, Flickr CC

Mont Saint-Michel, Francja
Mont Saint-Michel, Francja, fot. mat's eye, Flickr CC

Zobacz także: Preikestolen – miejsce pokory i szacunku

Mont Saint-Michel, Francja
Mont Saint-Michel, Francja, fot. Archigeek, Flickr CC

Mont Saint-Michel to imponujące miejsce, które możecie zwiedzić z przewodnikiem – wystarczy wybrać się do Normandii. Bilety na autokary do Francji kupicie w portalu BiletyAutokarowe.pl, którego redakcja przygotowała dla Was ten artykuł.

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje turystyczne, Mont Saint-Michel, Mont Tombe, Podróże, UNESCO, Wzgórze


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »