kraj:
Polska
17-12-2012, 12:29 komentarzy: 0

brak opisu

, Lotnicze Bilety, Podróże

Tydzień w transporcie: LOT, Modlin, Europa

Dzisiejszą odsłonę Tygodnia w transporcie poświęcamy w całości rynkowi lotniczemu. Sytuacja LOT-u jest alarmująca, lotnisko w Modlinie boryka się z kłopotami, a linie z Europy radzą sobie nieporównywalnie gorzej niż przewoźnicy z innych kontynentów. Szczegóły w rozwinięciu.

Sytuacja w PLL LOT


14 grudnia Dreamliner LOT-u poleciał w pierwszy planowy rejs z Warszawy do Pragi. 175 pasażerów otrzymało certyfikaty uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu. Atmosfera sprzyjałaby świętowaniu, gdyby nie poważne problemy przewoźnika. Pisaliśmy już o kłopotach, w których znalazł się LOT - linia stoi na krawędzi bankructwa, a warunkiem udzielenia jej wsparcia finansowego przez państwo jest poczynienie oszczędności rzędu 300 mln zł.
 
Wdrażanie planu oszczędnościowego rozpocznie się jeszcze w tym roku, zaś zakończenie jego realizacji przewidziano na pierwszy kwartał 2013. Już wcześniej poinformowano, że w jego ramach zostanie przeprowadzona redukcja etatów, zaś niektórzy pracownicy zmienią formę zatrudnienia - prawdopodobnie zamiast etatu dostaną umowę-zlecenie. Niedawno dowiedzieliśmy się również, że zarząd PLL LOT odwołał prezesa (to już 12 zmiana na tym stanowisku w ciągu ostatnich ośmiu lat). Odszedł także rzecznik prasowy, który współpracował z linia od 15 lat.
 
LOT przedstawił ponadto szczegóły planu oszczędnościowego, który ma umożliwić przyznanie linii dotacji państwowej w kwocie miliarda złotych. Będzie on opierać się na następujących działaniach:
 
- optymalizacja sieci połączeń, składu i wykorzystania floty, a także bezpośrednich kosztów operacyjnych;
- obniżenie kosztów zakupów i optymalizacja dystrybucji;
- podniesienie efektywności pracy załóg oraz załóg wsparcia;
- podniesienie efektywności sprzedaży;
- maksymalizacja przychodów;
- optymalizacja procesów i systemów informatycznych.
 

Sytuacja Modlina


Wizz Air przenosi loty na trasie Warszawa-Budapeszt z lotniska w Modlinie na Okęcie. To efekt konfliktu, który zapoczątkowało sparaliżowanie polskich lotnisk przez gęste mgły. Węgierska linia musiała w listopadzie odwołać lub opóźnić blisko 160 rejsów, co według przewoźnika wygenerowało 8 mln zł strat. Wizz Air domaga się zwrotu tej kwoty, gdyż władze lotniska nie dopełniły jednego z warunków współpracy - nie zainstalowano w terminie systemu nawigacji ILS, który pozwala latać w trudnych warunkach atmosferycznych.
 
Przedstawiciele węgierskiej linii argumentują, że brak ILS, który miał zostać wdrożony do października, naraził na straty zarówno linię, jak i jej pasażerów, zaś Modlin w wyniku zaniedbania stał się najdroższym lotniskiem Europy. Modlin odpowiada, że system nawigacji został już zakupiony, lecz zacznie działać dopiero za kilka miesięcy.
 
Brak ILS nie przeszkadza Ryanairowi - odejście Wizz Air zbiegło się w czasie z deklaracją otwarcia przez irlandzkiego przewoźnika 5 połączeń z Modlina: do Bari, Marsylii, Pizy, Trapani i Palmy de Mallorki. Zwiększona zostanie także częstotliwość wykonywania już obsługiwanych połączeń. Sytuacja lotniska nie jest więc aż tak zła, jak może się wydawać, choć konieczność zapłacenia 8 mln zł odszkodowania byłaby bolesnym ciosem dla portu, który stawia swoje pierwsze kroki w borykającej się z kłopotami branży.
 

Sytuacja Europy


Warto podkreślić, że kłopoty lotnictwa mają ograniczony zasięg. Mimo światowego kryzysu gospodarczego branża generalnie ma się dobrze. Wyniki linii są coraz bardziej porównywalne z tymi, które wypracowywano w "tłustych" czasach, czyli przed rokiem 2007. Bardzo dobrze radzą sobie przewoźnicy z Ameryki Północnej, Ameryki Łacińskiej oraz Azji. Gorzej ma się Afryka, zaś w najtrudniejszej sytuacji jest Europa.
 
Eksperci rynkowi przewidują, że zyski europejskich linii zarówno w tym, jak i przyszłym roku będą praktycznie zerowe. Azjaci w tym samym okresie zarobią blisko 3 miliardy dolarów, zaś Amerykanie - 2,4 miliarda. W takim kontekście nie sposób dziwić się trudnej sytuacji LOT-u. Można jednak zastanawiać się, co jest nie w porządku z Europą, skoro na innych kontynentach branża lotnicza radzi sobie bardzo dobrze, zaś u nas z trudem wychodzi na zero.
 
* * *
 
Przegląd przygotowała redakcja portalu Lotnicze-Bilety.pl. Kup tanie bilety lotnicze przez Internet - szybko, tanio i wygodnie. Zapraszamy również na nasz blog, gdzie znajdziesz ciekawostki i przydatne informacje o branży lotniczej.

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Ciekawostki ze świata, Dreamliner, PLL LOT, Podróże, Turystyka


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »