kraj:
Austria
17-12-2012, 11:21 źródło: Inf. Pras.     komentarzy: 0

Dworzec główny Wien Hauptbahnhof

Dworzec główny Wien Hauptbahnhof, © Koalamedia

Otwarcie części dworca głównego w Wiedniu Wien Hauptbahnhof

09. grudzień 2012 r., ta data z pewnością przejdzie do pamięci wszystkich wiedeńczyków i podróżujących koleją po mieście - nie tylko za sprawą zmiany rozkładu jazdy. Po kilkunastu miesiącach intensywnych prac budowlanych do użytku została oddana część nowo wybudowanego, nieistniejącego dotychczas dworca głównego w Wiedniu – Wien Hauptbahnhof.

Nowy rozkład jazdy austriackiej kolei narodowej (ÖBB), po raz piewszy w historii uwzględnia Wien Hauptbahnhof w siatce połączeń.

Nowy dworzec kolejowy w Wiedniu wzniesiono na terenie dworca Wien Südbahnhof, który do roku 2010, kiedy to został zrównany z ziemią, był największym dworcem kolejowym w austriackiej stolicy. Dworzec ten był szczególnie dobrze znany Polakom, bowiem tu przez długie lata dojeżdżały i stąd odjeżdżały wszystkie pociągi w kierunku Polski.

Dworzec główny Wien Hauptbahnhof
Dworzec główny Wien Hauptbahnhof, © Koalamedia

Od tego momentu trwały też intensywne prace przy budowie nowego dworca usytuowanego prawie dokładnie na miejscu legendarnego Wien Südbahnhof, a Südtiroler Platz, z wejściem głównym przy Südtiroler Platz. Projekt budowy dworca głównego i infrastruktury kolejowej oraz zagospodarowania terenu wokół o łącznej powierzchni 109 ha to olbrzymie przedsięwzięcie, którego realizację przewidziano na lata 2009-2015.

Dworzec główny Wien Hauptbahnhof
Dworzec główny Wien Hauptbahnhof, © Koalamedia

09. grudnia 2012 r. wiedeński Hauptbahnhof został częściowo otwarty dla pociągów i pasażerów. Na razie korzystać oni będą mogli z czterech gotowych peronów. Dostępny też będzie jeden tor tymczasowy. Kolejne sześć peronów oraz główna hala dworca ma być gotowa w grudniu przyszłego roku i wtedy też dworzec przejmie ruch pociągów dalekobieżnych. Zakończenie całej inwestycji zaplanowano na grudzień 2015 r.

Zobacz także: Atmosfera świąt w austriackiej stolicy

Dworzec główny Wien Hauptbahnhof
Dworzec główny Wien Hauptbahnhof

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Ciekawostki ze świata, Hauptbahnhof, Wiedeń, Wien


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »