kraj:
Portugalia
22-12-2012, 18:30 komentarzy: 0

Portugalia na cały rok

Najbliższy rok w Portugalii jak zwykle obfituje w interesujące imprezy kulturalne, kulinarne i sportowe. Warto zapoznać się z nimi i już dziś zaplanować swój pobyt w tym pięknym kraju. Poniżej kilka propozycji.

Nowy Rok na Maderze Nowy Rok na Maderze , fot. Madeira Islands Tourism

STYCZEŃ – Początek roku na Maderze


Nowy Rok na Maderze tradycyjnie celebrowany jest spektakularnym pokazem sztucznych ogni (w 2006 roku został wpisany do Księgi Rekordów Guinness’a jako „największe widowisko pirotechniczne na świecie”). Świąteczne uroczystości będą tu trwały aż do 6 stycznia 2013 r. W centrum miasta Funchal codziennie będą odbywać się występy zespołów filharmonicznych oraz grup folkowych. Największe atrakcje przewidziano jednak na pierwszego stycznia -  noworoczny koncert w wykonaniu Madeira Classical Orchestra (Madeira Tecnopolo Congress Centre, Funchal), oraz piątego stycznia – muzyczne przedstawienie “Chants of the Epiphany”, czyli pieśni „na Trzech Króli” (Municipal Garden Auditorium, Funchal). (Więcej informacji na: www.visitmadeira.pt/fimdoano)

  10 najpiękniejszych wysp Europy - Madera

LUTY – Święto czekolady w Óbidos


Na 11-tym Międzynarodowym Festiwalu Czekolady (International Chocolate Festival), który odbędzie się w dniach 22 lutego - 17 marca 2013 r., będzie można spróbować i zakupić rozmaite specjały, w których czekolada odgrywa istotną rolę, obejrzeć wystawę misternych rzeźb z czekolady (w 2012 roku były to postacie i miejsca z bajek Disney’a), a także wziąć udział w kulinarnych warsztatach (dla dorosłych i dzieci). Na oczach jury i widzów profesjonalni cukiernicy będą ubiegać się o tytuł najlepszego Chocolatier’a Roku, a kilku najlepszych kucharzy-amatorów z całego świata będzie walczyć w konkursie na najlepszy przepis z wykorzystaniem czekolady - International Competition of Chocolate Recipes. Wszystkie te atrakcje będą miały miejsce w festiwalowym miasteczku u stóp jednego z siedmiu cudów Portugalii - średniowiecznego zamku Castelo de Óbidos. (Więcej informacji na: www.festivalchocolate.cm-obidos.pt)

  Święto czekolady w Óbidos

MARZEC – Wielki Tydzień w Bradze


Semana Santa, czyli Wielki Tydzień, najbardziej uroczyście obchodzony jest w Bradze, nazywanej „portugalskim Rzymem”. Co roku ściągają tu tysiące ludzi z kraju i zagranicy, by uczestniczyć w przemierzających ulice miasta procesjach, nawiązujących do poszczególnych wydarzeń z Męki Pańskiej. Podczas nich noszone są naturalnej wielkości figury Chrystusa, a w pochodzie idą m.in. postacie biblijne. W 2013 roku uroczystości te przypadają na 28 - 31 marca. (Więcej informacji znajduje się na stronie www.semanasantabraga.com)

  Wielki Tydzień w Bradze

Wielki Tydzień w Bradze
Wielki Tydzień w Bradze


KWIECIEŃ – WRC Vodafone Rally de Portugal


Fani motoryzacji i wyścigów powinni zarezerwować sobie termin 11 - 14 kwietnia 2013 r., bowiem właśnie wtedy w Portugalii odbywa się WRC Vodafone Rally de Portugal, zaliczany do FIA World Rally Championship. Najlepsi kierowcy z całego świata będą się ścigać w Lizbonie, prowincji Baixo Alentejo oraz w regionie Algarve. (Więcej informacji znajduje się na stronie www.rallydeportugal.pt)

WRC Vodafone Rally de Portugal
WRC Vodafone Rally de Portugal

MAJ – Festiwal Kwiatów na Maderze


Na cześć wiosny, od 9 – 15 maja, w Funchal na Maderze organizowany jest Festiwal Kwiatów (Festa da Flor). Całe miasto udekorowane jest wtedy kwiatami. Na głównej ulicy układane są kwiatowe dywany, zdobi się nimi witryny sklepów, a na Largo da Restauraç?o można obejrzeć i powąchać piękne kompozycje florystyczne. Odbywa się też pochód dzieci, oczywiście w przebraniach ozdobionych kwiatami (można tu dostrzec m.in. różowe storczyki czy żółte i zielone gerbery). Dzieci podążają na Praça do Município, by zbudować z kwiatów symboliczną „ścianę nadziei” (Muro da Esperança). Kolejnego dnia ma miejsce parada dorosłych z ruchomymi platformami, na których prezentowane są rozmaite kwiatowe dekoracje. Podczas festiwalu odbywają się koncerty muzyczne oraz występy lokalnych grup folkowych. (Więcej informacji znajduje się na stronie www.visitmadeira.pt/festadaflor/ ?lang=en)

CZERWIEC – biesiada w Lizbonie i Porto


Przez cały czerwiec w Lizbonie w ramach Festas de Lisboa można wziąć udział w licznych imprezach odbywających się na ulicach Lizbony. Organizowane są koncerty, wystawy, warsztaty i przedstawienia, a także radosna biesiada i potańcówka podczas Festas dos Santos Populares – dnia świętego Antoniego, Jana i Piotra. Warto tu być zwłaszcza 12 i 13 czerwca, gdy obchodzone są „imieniny” św. Antoniego – patrona Lizbony i małżeństw. Udekorowane girlandami i światełkami ulice wypełnione są ludźmi, gwarem rozmów i muzyką graną na żywo, a w powietrzu unosi się zapach grillowanych sardynek. (Więcej informacji znajduje się na stronie www.festasdelisboa.com)

W Porto odpowiednikiem tego wydarzenia jest Festa de São João - festiwal ku czci św. Jana, patrona tego miasta. W nocy z 23 na 24 czerwca ludzie wychodzą na ulice, by znajomych i przechodniów stukać po głowach plastikowym młotkiem - „na szczęście” oraz bawić się i biesiadować na rusgas (ulicznej imprezie tanecznej) przy muzyce granej na żywo. Grillowane sardynki, caldo verde („zielona zupa”) i tutejsze wino porto to zestaw obowiązkowy. Warto obejrzeć także Barcos Rabelos Race, czyli wyścig łodzi z płaskim dnem, którymi niegdyś transportowano beczki z winem z doliny Douro do Porto.

LIPIEC – Optimus Alive!


Lato to czas festiwali muzycznych. W lipcu nie można pominąć Optimus Alive!, rockowego festiwalu, podczas którego można posłuchać najlepszych zespołów tego gatunku muzycznego, a także obejrzeć prace młodych artystów sztuki miejskiej. Nad brzegiem Tagu, na promenadzie Passeio Marítimo de Algés (niedaleko Lizbony) w dniach 12-14 lipca wystąpią m.in. Green Day, Depeche Mode, Kings of Leon i Alt-J. (Więcej informacji znajduje się na stronie www.optimusalive.com)

SIERPIEŃ – Festival Owoców Morza


W miejscowości Olh?o w regionie Algarve po raz kolejny odbędzie się Festiwal Owoców Morza (Festival do Marisco), czyli jedno z największych wydarzeń kulinarnych na wybrzeżu. Jego uczestnicy będą mogli spróbować najwyższej jakości małż i owoców morza, przygotowanych na rozmaite sposoby. Będzie można także zakupić wyroby lokalnego rękodzieła oraz wysłuchać koncertów (w 2012 r. wystąpili m.in. Tony Carreira i Rui Veloso). (Więcej informacji znajduje się na stronie www.festivaldomarisco.com)

  Festiwal kulinarny Lisbon Fish & Flavours

WRZESIEŃ – Douro Film Harvest


Dolina Douro, w której uprawiane są winnice i produkowane jest słynne wino porto, zaprasza we wrześniu na Douro Film Harvest, czyli międzynarodowy festiwal filmowy, na którym prezentowane są zarówno nowe, niezależne produkcje, jak i już nagrodzone dzieła. Przy okazji można spróbować słynnych tutejszych win. Dotychczas gośćmi honorowymi festiwalu byli Sophia Loren, Andie MacDowell, Milos Forman i Kyle Eastwood. (Więcej informacji znajduje się na stronie www.dourofilmharvest.com)

PAŹDZIERNIK – Rip Curl Pro Portugal


Na zawody surfingowe Rip Curl Pro Portugal do Peniche, a dokładnie na znaną z wysokich fal plażę Praia de Supertubos, w okresie 7-17 października ściągną nie tylko najlepsi surferzy z całego świata, ale i tłumy miłośników tego sportu. To jedyny odbywający się w Portugalii etap zawodów surfingowych ASP World Tour. (Więcej informacji znajduje się na stronie www.ripcurl.eu)


Rip Curl Pro

LISTOPAD – Doclisboa


Lizbona zaprasza na międzynarodowy festiwal całkowicie poświęcony filmom dokumentalnym. Od 24.10. do 3.11.2013 r. będzie można obejrzeć najnowsze produkcje krajowe i zagraniczne, które umożliwiają nowe spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość. W 2012 roku na festiwalu nagrodzono „Trzy siostry” Wanga Bing. (Więcej informacji znajduje się na stronie www.doclisboa.org)

GRUDZIEŃ – świąteczne miasteczko w Óbidos


Tradycyjnie u stóp zamku w Óbidos powstanie w grudniu baśniowe, świąteczne miasteczko. Dorośli będą mogli poszukać tam ciekawych prezentów dla swoich bliskich (będzie kiermasz produktów regionalnych), a dzieci - odwiedzić Świętego Mikołaja w jego chatce (Casa do Pai Natal), pojeździć na karuzeli czy lodowisku lub pobawić się w jedną z gier. (Więcej informacji można znaleźć na stronach: www.obidosvilanatal.pt)

Zobacz także: Interaktywna choinka w Lizbonie

Więcej informacji na temat Portugalii można znaleźć na stronie: www.visitportugal.com,
blogu visitportugalblog.blogspot.pt/ oraz na Facebook’u www.facebook.com/visitportugal.

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje turystyczne, Madera, Óbidos, Podróże, Turystyka


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »