kraj:
Anglia
autor: KLA
25-12-2012, 11:33 komentarzy: 0

Pitcairn i rozbitkowie z Bounty – zupełnie inne Boże Narodzenie

48 osób zaledwie mieszka na tej malutkiej wysepce na Oceanie Spokojnym. Wszyscy są potomkami zbuntowanych marynarzy z żaglowca „Bounty”, który przycumował tu w 1790 roku.

Wyspa Pitcairn Wyspa Pitcairn , fot. wheatstrong, Flickr CC

Pitcairn wchodzi w skład archipelagu o tej samej nazwie, który obok niej tworzą pozostałe trzy wysepki: Henderson, Ducie i Oeno. To brytyjskie terytorium zamorskie leży na południowym Pacyfiku, 2170 km na południowy wschód od Tahiti oraz 6600 km od Panamy. Centrum administracyjne wysp znajduje się, bagatela 5310 km stąd, w australijskim Auckland. Pitcairn ma zaledwie 3,2 km długości i 1,6 km szerokości. Głowne miasto, Adamstown położone jest nad Zatoką Bounty.

To właśnie tutaj w 1790 r. przycumować miał żaglowiec Bounty, którego zbuntowana załoga postanowiła osiedlić się na zagubionej na Pacyfiku, wulkanicznej wysepce. Przez Europejczyków została ona odkryta już wcześniej w 1767 roku  - do brzegów wulkanicznej wysepki dotarł wówczas „H.M.S. Swallow” z kapitanem Philipem Carteretem na pokładzie, który nazwał ją na cześć swojego syna – podobno to właśnie ten młody dżentelmen wypatrzył Pitcairn przez lunetę. Ponieważ jednak odkrycie Cartereta zostało zupełnie zignorowane przez Brytyjczyków, w tym kapitana Cooka, kompani Christiana Fletchera mogli zupełnie spokojnie rozpocząć tu potem nowe życie, żeniąc się z przywiezionymi ze sobą tahitankami. Aby uniknąć pokusy powrotu do dawnego życia, która jednak wabiła niektórych marynarzy, ze statku wyładowano wszelkie towary wraz z żywym inwentarzem, a jednostkę spalono.

Gdzie jest wyspa Pitcairn? Zobacz na mapie

Co ciekawe, Pitcairn była już wcześniej zamieszkana, ale też i odwiedzana przez mieszkańców innych atoli, czego dowodem są, liczące setki lat rysunki ludzi i zwierząt na klifach. Nowi osadnicy byli odcięci od reszty świata przez kolejne 18 lat, kiedy na Pitcairn przycumował amerykański statek „Topaz”. Pierwsi Brytyjczycy pojawili się dopiero sześć lat później, kiedy to wyspę odnalazła flotylla Royal Navy.  Dopiero wtedy archipelag został naniesiony na mapy, a w roku 1838 stał się kolejną brytyjską kolonią. Z czasem dotarli tu również misjonarze.

Wyspa Pitcairn
Wyspa Pitcairn, fot. wheatstrong, Flickr CC

Dziś mieszka tutaj zaledwie 48 osób, a życie musi być sporym wyzwaniem, bo na wysepkę nie docierają żadne samoloty. Nie ma też portu, a towary przewozi się na ląd łodziami ze statków zacumowanych na redzie. I choć dzięki otwarciu Kanału Panamskiego w 1914 roku wyspa znalazła się bliżej handlowych szlaków, nadal jest jednym z najrzadziej odwiedzanych miejsc na ziemi.

Turyści odkrywają tutaj niezwykłe, wulkaniczne krajobrazy, piaszczyste plaże i otaczające je rafy koralowe, a także dziko rosnącą kawę arabikę i miód. Boże Narodzenie na Pitcairn jest więc przeżyciem z jakby zupełnie innego wymiaru, bo nie dociera tutaj agresywna, prokonsumpcjonistyczna propaganda nie mająca wiele wspólnego z prawdziwymi doznaniami, jakie powinny towarzyszyć Świętom.

Wyspa Pitcairn
Wyspa Pitcairn, fot. wheatstrong, Flickr CC

Zobacz także: Najpiękniejsze dekoracje świąteczne na świecie 

Podczas ostatniego huraganu Sandy, u wybrzeży USA zatonęła replika statku HMS Bounty, wykonana na potrzeby filmu „Bunt na Bounty” z 1962 r. Zgineły 2 z 16 osób załogi.

Źródła: visitpitcairn.pn, pitcairn.pl, government.pn

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Ciekawostki ze świata, Pitcairn, Podróże, Turystyka, Wielka Brytania, Wyspa


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »