kraj:
Włochy
autor: KLA
13-03-2013, 12:23 komentarzy: 0

Marche – całe Włochy w jednym regionie

Tak brzmiał slogan kampanii turystycznej, która promowała ten centralnie położony w środkowej Italii region. 180 –km wybrzeże i góry stanowiące część łańcucha Apeninów biegnących wzdłuż całego Półwyspu Apenińskiego, pełne złotych słoneczników pola i doliny przecinane siatką rzek, starożytne ruiny i miasta sztuki – bez wątpienia Marche są Włochami w pigułce.

Montefortino, Marche, Włochy Montefortino, Marche, Włochy , fot. pizzodisevo, slowly i will recover, Flickr CC

Co ciekawe, to jedyny region, którego nazwa, Marche jest w liczbie mnogiej. Datuje się ona od czasów Imperium Rzymskiego, kiedy słowo „marche” oznaczało terytoria na granicy.

Monteprandone Marche, Włochy
Monteprandone Marche, Włochy, fot. pizzodisevo, slowly i will recover, Flickr CC

Starożytni wytyczyli tutaj dwa ważne trakty – Via Flaminia, drogę która z Rzymu prowadzi nad morze, do marchesańskiego Fano, aby potem odbić w kierunku Pesaro do Rimini w Emilii-Romanii, oraz Via Salaria – również z Rzymu wiodącą przez Ascoli Piceno. Obie o imponującej i dziś szerokości sześciu metrów pozwalającej dwóm wozom minąć się bez kolizji. Ale ślady osadnictwa pochodzą z czasów paleolitu – archeolodzy znaleźli m.in. ciekawe okazy broni w kształcie… migdału.

Urbino, Włochy
Urbino, Włochy, fot. Rockies, Flickr CC

Gdzie jest Marche? Włochy, Zobacz na mapie

Monti sibillini, Włochy
Monti sibillini, Włochy, fot. mkarco, Flickr CC

Park Narodowy Monti Sibillini, Włochy
Park Narodowy Monti Sibillini, Włochy, fot. pizzodisevo, slowly i will recover, Flickr CC

Znajduje się tutaj: ponad 100 miast sztuki ( w tym Ascoli Piceno, renesansowa pereła – Urbino, Ancona, Fermo, Macerata), 183 sanktuaria, a wśród nich Loreto, dziesiątki opactw i klasztorów związanych z postaciami świętego Franciszka, św. Benedykta, św. Sylwestra i św. Romualda, 74 teatry, największa w całej Italii liczba muzeów i pinakotek (265 na 246 gmin), dwa parki narodowe (Monti Sibillini e Gran Sasso i Monti Della Laga), cztery parki regionalne (Monte Cenero, Sasso Simone e Simoncello, Monte San Bartolo, Gola Della Rossa e di Frasassi), pięć rezerwatów przyrodniczych (Abbadia di Fiastra, Gola del Furlo, Montagna di Torricchio, Ripa Bianca e Sentina), 34 wykopaliska archeologiczne, a „wisienką na torcie” jest wielka tradycja muzyczna (Rossini Opera Festival w Pesaro).

Centobuchi, Marche, Włochy
Centobuchi, Marche, Włochy, fot. pizzodisevo, slowly i will recover, Flickr CC

Urbino. Duomo, Włochy
Urbino, Duomo, Włochy, fot. Pilar Torres, Flickr CC

To na marchesańskiej ziemi przyszli na świat: cesarz Fryderyk II, Giacomo Leopardi, Maria Montessori, Giovanni Battista Pergolesi, Gioacchino Rossini, Raffaello Sanzio.

Ancona, Włochy
Ancona, Włochy, fot. Dick Stracke, Flickr CC

Italia od kulis. Przewodnik po Włoszech, jakich nie znamy

Ancona, Włochy
Ancona, Włochy, fot. guillermogg, Flickr CC

To w Marche znajduje się jedno z najbardziej z Polską kojarzonych miast – Ancona. Zawdzięcza ona wiele generałowi Władysławowi Andersowi, który na czele II Korpusu brał udział w kampanii włoskiej. 18 lipca 1944 r., po zwycięskiej bitwie, Anders wkroczył do miasta na czele 3 Dywizji Strzelców Karpackich wyzwalając je z rąk faszystów. Witano go jak wybawcę, bo miasto, znajdujące się na linii frontów, przeżyło w ciągu wojny wiele bombardowań. W największym, 1 listopada 1943 r. zginęło w ciągu kilku minut tysiące osób, a historyczna dzielnica Rione Porto zniknęła niemal w całości z powierzchni ziemi.

Ascoli Piceno - Plac Popolo, Włochy
Ascoli Piceno - Plac Popolo, Włochy, fot. Sgobbone, Flickr CC

Zobacz także: Parki Przyrodnicze regionu Trydent

Loreto, Marche, Włochy
Loreto, Marche, Włochy, fot. otrocalpe, Flickr CC

Źródła: Marche-gente e terra (wyd. Regione Marche), Anna Kłossowska „Włochy jakich nie znacie” (National Geographic 2012).

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje turystyczne, Italia, Marche, Podróże, Turystyka, Włochy w jednym regionie


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »