kraj:
Włochy
30-06-2012, 08:46 źródło: ŚP     komentarzy: 0

Włochy jakich nie znacie

Włochy jakich nie znacie, fot. KLA

Italia od kulis. Przewodnik po Włoszech, jakich nie znamy.

Dlaczego Hannibal Lecter pomścił Medyceuszy we Florencji? W jaki sposób w liguryjskim San Fruttuoso pomnik Chrystusa znalazł się pod wodą? Czy w Rzymie można zagrać w filmie? Z jakiego powodu Groby Gigantów na Sardynii nie są tak znane jak Stonehenge? Który amfiteatr jest rówieśnikiem Chrystusa? Gdzie urodził się Pinokio? Dokąd należy pojechać na najlepsze trufle, kawę, szpek i musujące wino lepsze od szampana?

Na te i wiele innych pytań odpowiada przewodnik „Włochy, jakich nie znacie” dziennikarki, podróżniczki i pisarki Anny Kłossowskiej. Opublikowana późną wiosną w serii National Geographic obszerna książka, prezentuje Italię od kulis, mniej albo wcale nieznaną.

Fascynację tym krajem zaszczepił we mnie dziadek, który 12 lat poprzedzających II wojnę światową spędził w Wiecznym Mieście. Tam ukończył studia prawnicze, oprowadzał wycieczki i osoby prywatne, w tym... samą Gretę Garbo – opowiada autorka, która sama mieszkała w różnych częściach Półwyspu Apenińskiego i jest również tłumaczką języka włoskiego. Sam pomysł książki zrodził się zaś z mojej przekory, bo znudziły mnie już przewodniki polecające ciągle te same miejsca – mówi.

Dlatego wybrałam inne, aby dać podróżującym po Włoszech alternatywę – jeśli jesteś w Wenecji, to skocz do Marostiki na partię żywych szachów, szusujesz na nartach w Dolomitach – przyjedź do Trydentu-Górnej Adygi wiosną na rowery, hydrospeed, i poszukaj duchów w tamtejszych zamkach, w Toskanii dowiedz się, że Volterra to nie tyle miasto wampirów co czarownic i że to w tym regionie uwielbiał wypoczywać Fellini, a w Kalabrii wybierz się na jeden z… cmentarzy, niemych świadków mafijnych porachunków - dodaje autorka.

Galeria zdjęć z Włoch

Włochy jakich nie znacie” to prawdziwy koktajl różnorodnych propozycji zwiedzania we wszystkich regionach kraju. A z każdą związana jest konkretna historia, legenda, postać – realna czy bajeczna: na przykład Hannibal Lecter z Florencją, bo tu rozgrywała się akcja „Hannibala” Thomasa Harrisa, Cervantes z kalabryjską Tropeą, gdzie w bitwie odniósł kontuzję późniejszy autor „Don Kichota”, Amalfi z Bradem Pittem i Angeliną Jolie, którzy tam się właśnie w sobie zakochali.

Dołącz do nas na Facebooku!

Poza tym to smakowity przewodnik, bo pełno w nim informacji o regionalnych potrawach i napojach z procentami. Książkę uatrakcyjniają wypowiedzi VIP-ów: Gian Franca Svidercoschiego (autora wspomnień Jana Pawła II, na podstawie których nakręcono dwa słynne filmy „Karol.Człowiek który został papieżem i „Karol. Papież, który pozostał Człowiekiem), Ferdinando Imposimato (sędziego od lat tropiącego mocodawców zamachu na Jana Pawła), Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza i od lat mieszkającego we Włoszech, piłkarza wszechczasów Zbigniewa „Zibiego” Bońka.

Pomysłowy, pełen pięknych włoskich fotografii layout to dzieło Wojtka Franusa, fotografa i szefa działu graficznego National Geographic i National Geographic Traveler.

Zobacz także: 2200 lat Akwilei. Największa rekonstrukcja historyczna w Italii.

Przed miesiącem książka została uhonorowana Nagrodą Jury w prestiżowym konkursie „Najlepsza książka na lato 2012”, zorganizowanym przez Wortal Literacki Granice.pl w kategorii Podróże Literackie.
 

Włochy jakich nie znacie
Włochy jakich nie znacie; fot. Grzegorz Micuła
Włochy jakich nie znacie
Włochy jakich nie znacie 


Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Podróże, Przewodnik Włochy, Włochy jakich nie znacie


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »