kraj:
Włochy
autor: KLA
09-10-2012, 20:58 komentarzy: 0

Parki Przyrodnicze regionu Trydent

Region Trydentu, popularyzowany też u nas pod włoską nazwą Trentino kojarzy się Polakom z Dolomitami i sezonem narciarskim. Tymczasem kontrpropozycją zimową dla tych, którzy na deskach nie jeżdżą jest zwiedzanie tutejszych parków przyrodniczych.

Majestatyczne Pale di San Martino, Dolomity, Włochy Majestatyczne Pale di San Martino, Dolomity, Włochy

Aż pół miliarda drzew porasta obszar Trentino – na każdego mieszkańca przypada więc po 1000! Gęste i bujne lasy regionu Trentino  dostarczają 43% produkcji krajowej drewna. Obszary objęte programem ochrony środowiska zajmują 17% powierzchni terytorium. To trzy zielone płuca regionu, obszary przyrody chronionej Park Przyrodniczy Adamello Brenta, Park Przyrodniczy Paneveggio Pale di San Martino i Park Narodowy Stelvio (ten trzeci jest  w jurysdykcji państwa, a dwa pierwsze prowincji).

Gdzie jest region Trydent (Trentino)? Włochy, Zobacz na mapie

Zamek Beseno, Trydent, Włochy
Zamek Beseno, Trydent, Włochy

Obszar Parku Przyrodniczego Adamello Brenta o powierzchni 620,51 kilometrów  kwadratowych jest największym  terenem chronionym w Trentino i obejmuje grupy górskie Adamello i Brenta. Znajduje się tu 48 jezior i lodowiec Adamello, jeden z największych w Europie. Od 2008 roku ten obszar przyrody chronionej jest częścią światowej i europejskiej sieci geoparków, które podejmują wspólne starania mające na celu ochronę walorów geologicznych Ziemi: www.pnab.it.
 


Szczyty Dolomitów, Val di Fassa, Trydent, Włochy

Na wschodzie prowincji znajduje się obszar przyrody chronionej Parco Naturale di Paneveggio Pale di San Martino, oferujący w okresie zimowym bogaty program atrakcji, w którym każdy, bez względu na wiek  znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Nie tylko dla dzieci są wycieczki z przewodnikiem i degustacja miejscowych serów w siedzibie parku, w budynku Villa Welsperg w czarującej dolinie Val Canali. Działające tutaj prężnie tu Centrum dla zwiedzających obfituje w wiele niebanalnych eksponatów, jak biblioteka drzew i skał, w których poszczególne okazy zaprezentowane są w formie książek – mamy więc na przykład tom wykonany z drzewa świerkowego. Na ogromnej planszy będącej wizualizacją parku można wytyczyć własny szlak spaceru. Jest też sama poświęcona dynastii Conti, przez lata właścicieli tego obiektu. Poza tym organizowane są wędrówki na rakietach śnieżnych (ciaspole) w tzw. „lesie skrzypiec: w Paneveggio. Rosną tam świerki, których szlachetne drewno od wieków jest używane do produkcji instrumentów muzycznych. Wyjątkowe właściwości rezonujące tego drewna docenił również znany lutnik Stradivari i właśnie je wybrał, tworząc swe słynne skrzypce: www.parcopan.org.

Miasto Riva del Garda, w północnej części największego jeziora Włoch - Lago di Garda, Trydent, Włochy
Miasto Riva del Garda, w północnej części największego jeziora Włoch - Lago di Garda, Trydent, Włochy

Trzecie zielone płuco prowincji Trentino stanowi część Parku Narodowego Stelvio (Parco Nazionale dello Stelvio). Jest to dziewiczy zakątek przyrody usytuowany na północy obszaru Parku Adamello Brenta i otoczony szczytami grupy górskiej Ortles Cevedale. Zimą, w słoneczne dni zwierzęta poszukujące pożywienia stają się mniej płochliwe i wychodzą z ukrycia. Łatwiej wtedy o spotkanie oko w oko z jeleniem czy kozicą. Nad głowami turystów szybują ptaki drapieżne- orzeł królewski czy orłosęp brodaty. Park zresztą rozbrzmiewa ptasim trelem wielu mieszkających w nim gatunków. Właśnie w tym celu, od grudnia do kwietnia organizowane są tu spacery na rakietach śnieżnych z przewodnikiem (w ciągu dnia i  nocą) : www.stelviopark.it.

Źródło: visittrentino.it, własne

Zobacz także: Włochy: Piramidy w Segonzano – bliżej Kapadocji niż Egiptu


Jezioro w górach na północy Włoch i średniowieczny zamek Toblino, Trydent, Włochy
Jezioro w górach na północy Włoch i średniowieczny zamek Toblino, Trydent, Włochy


Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje turystyczne, Italy, Trentino, Trydent, Turystyka


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »