kraj:
Anglia
autor: KLA
13-01-2013, 10:25 komentarzy: 0

Stare ale nadal sprawne: londyńskie metro ma już 150 lat!

To najstarsze metro na świecie ale nie tylko. Jest ono bowiem symbolem angielskiej stolicy na równi z Big Benem, czerwonymi autobusami – piętrusami i czerwonymi kabinami telefonicznymi oraz brytyjską monarchią.

Londyńskie metro Londyńskie metro , fot. az1172, Flickr CC

9 stycznia 1863 roku zadebiutowała pierwsza linia metra, Metropolitan Line łącząca stację Paddington z Farrington. Aby upamiętnić to tak ważkie wydarzenie w dziejach miasta nad Tamizą, jego władze zorganizowały bardzo bogaty program kulturalny: wystawy, seminaria i wykłady wspomnieniowe, a także wydrukowano specjalne bilety pamiątkowe.

Londyńskie metro, Anglia
Londyńskie metro, Anglia, fot. Qsimple, Flickr CC

Bo 150 lat to kawał historii, a zarazem okazja do powspominania, przypomnienia, że pierwsze wagoniki metra ciągnęła lokomotywa parowa, ale również opowiedzenia, jakie ambitne wyzwania czekają londyńskie metro do 2020 roku (zwiększenie o 30% proc. wydajności metra).

Londyńskie metro, Westminster Station, Anglia
Londyńskie metro, Westminster Station, fot. hao$, Flickr CC

Od pierwszej linii, która liczyła skromnie 6 kilometrów długości, wiele się zmieniło. Dziś metro pędzi po 460 kilometrach torów, przewożąc dziennie trzy miliony pasażerów, blisko miliard rocznie! Na jej pokładzie podróżują cudzoziemcy wespół z Brytyjczykami i jest to przestrzeń niezwykle demokratyczna, skoro korzystają z niej również VIP-y, politycy, a nawet koronowane głowy!

Mapa londyńskiego metra
Mapa londyńskiego metra, fot. sean.uk, Flickr CC

Do tej pory wspominana jest wizyta, wtedy jeszcze młodej królowej Elżbiety II w 1969 r., która sama przejęła „stery” kierując pojazdem ze stacji Green Park, najbliższej Pałacowi Buckingham. Również premierzy chętnie zawsze podróżowali londyńskim metrem. David Cameron, czyniący to niejednokrotnie podkreśla: „To najszybszy środek transportu do pokonania odległości w Londynie”.

Zobacz także: W zakamarkach podziemnych miast - podziemia Londynu

Brytyjskie The Tube spełniło też swoją rolę w historii. To w jego korytarzach ukrywali się mieszkańcy przed bombami, które spadały na Londyn w czasie II wojny światowej. Tu też straciły życie 52 osoby podczas zamachu w metrze w 2005 roku.

Źródło: BBC News, Daily Mail, The Times, ANSA

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Ciekawostki ze świata, Londyn, Londyńskie metro, Najstarsze metro na świecie


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »