kraj:
Tajlandia
autor: KLA
15-01-2013, 13:48 komentarzy: 0

Bankok, Tajlandia

Bankok, Tajlandia, fot. TaQpets, Flickr CC

UNESCO: Bangkok Światową Stolicą Książki w 2013

Świątynie owiane dymem kadzideł, potrawy nasycone orientalnymi przyprawami, pocztówkowe plaże – z tym zazwyczaj kojarzy się tajlandzka stolica. W tym roku jednak jest jeszcze jeden powód do jej odwiedzenia – UNESCO wyznaczyło ją na Światową Stolicę Książki.

Skąd w ogóle ten pomysł? Okazuje się, że Bangkok od wielu lat aktywnie wspiera czytelnictwo u swoich mieszkańców. Stąd nie brak tutaj księgarni, które można odwiedzić zarówno w wielkich centrach handlowych jak Siam Paragon czy Central World (gdzie znajdziemy pozycje z całego świata, w wielu językach), jak i „bookstor-ów” najbardziej renomowanych sieci księgarskich naszego globu. Z najlepiej zaopatrzonych należy wymienić Chulalongkorn University Bookshop przy Siam Square (dysponujący imponującym wyborem książek, gazet i pism po tajsku oraz innych językach). Lokalną siecią księgarń jest Naiin, która ma w całej Tajlandii aż 71 sklepów, a w Bangkoku mieści się w pobliżu Thammasat University.

Gdzie jest Bangkok? Tajlandia, Zobacz na mapie

Co ciekawe, Naiin wkrótce otworzy swoją księgarnię w USA, w San Francisco! Równie popularne i rozbudowane są sieci - japońska Kinokuniya Bookstore i tajska Asia Books, we wspomnianym już centrum handlowym Siam Paragon. Z kolei mekką książek używanych jest Dasa Books (16 tys. książek).

Nie brak w Bangkoku literackich kafejek, jak Library Cafe’ (Sukhumvit Soi 24), gdzie Internet jest za darmo, a wnętrze urządzono w stylu retro. Notabene uważana jest za jeden z najlepszych stołecznych lokali. W dzielnicy finansowej Silom, Neilson Hays Library organizuje od dwóch lat WorldPlay czyli Literacki Festiwal.

Zobacz także: Odkryj Bangkok na własną rękę

Kulminacja wszelkich obchodów związanych z czytelnictwem przypadnie w Bangkoku na 23 kwietnia, który jest Światowym Dniem Książki.

Źródło: ANSA

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: 2013, Bangkok, Ciekawostki ze świata, Światowa Stolica Książki, UNESCO


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »