kraj:
Polska
autor: KLA
23-01-2013, 12:08 komentarzy: 0

Żywe pomniki Jana Pawła II widoczne tylko z lotu ptaka

Napis JPII, utworzony z drzew różnego gatunku to ekologiczny i ekonomiczny zarazem pomysł na uczczenie polskiego papieża. Pierwszy taki „zielony” pomnik powstał w Leśniewicach koło Gostynina, ale są już naśladowcy.

Leśne piktogramy widoczne z lotu ptaka JP II Leśne piktogramy widoczne z lotu ptaka JP II , fot. lasy.gov.pl

Gostyniński pomnik-napis powstał w roku odejścia papieża – w 2005. Na jego pomysł wpadł Jacek Liziniewicz, nadleśniczy z Gostynina w woj. mazowieckim, a napis wykonano z wiecznie zielonego świerku. Tło z kolei stanowią modrzewie, zaś u podstawy liter posadzono jabłonie, grusze oraz lipy. Najatrakcyjniej napis wygląda wiosną, kiedy kwitną owocowe drzewka, a lipy się zielenią oraz jesienią, gdy modrzewie przybierają pomarańczowo-czerwono-brązowe barwy.

Gdzie jest „zielony” pomnik JPII w Leśniewicach? Polska, Zobacz na mapie /zbliż i włącz satelitę/

Dlaczego zamiast stawiać kolejny pomnik, zdecydowano się na takie oryginalne rozwiązanie, w dodatku widoczne w pełnej krasie jedynie z powietrza (albo za pomocą aplikacji Google Earth)? Jacek Liziniewicz chciał w ten sposób podkreślić, że choć świat się zmienia, to przesłanie papieża pozostaje wiecznie żywe.

Podobny napis powstał też w Szymaniszkach (koło Brzezin) w łódzkiem. Poza tym w Borowej, również w łódzkiem rośnie od prawie sześciu już lat sosnowy Gaj Benedykta – tutaj jednak nie mamy żadnych napisów.

Zobacz także: Zaginione Ogrody Heliganu

W całej Polsce rośnie też 500 dębów papieskich, które pochodzą z sadzonek poświęconych przez Jana Pawła II w 2004 r., kiedy to w Watykanie odwiedzili do polscy leśnicy.

Źródło: Polska Dziennik Łódzki, art. Matyldy Witkowskiej „ Rosną napisy dla papieża ze swierków i modrzewi”, przedruk w Angorze.

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje turystyczne, Ciekawostki, Jan Paweł II, Z lotu ptaka, Żywe pomniki


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »