kraj:
Austria
16-01-2013, 16:11 komentarzy: 0

W Wiedniu zainaugurowano „Rok rowerów“

Mimo przeszywającego zimna, opadów śniegu i zimowej aury, niekorzystnej dla miłośników dwóch kółek, w austriackiej stolicy - Wiedniu zainaugurowano „rok rowerów“. „Radjahr 2013“ to bogata oferta różnorodnych imprez sportowych i kulturalnych skierowanych do cyklistów lecz nie tylko. Jest to pierwszy „rok rowerów“ w historii miasta znanego z doskonałej muzyki, kultury i kawy. Na jego organizację zarezerwowano prawie 4,5 mln euro.

Wien, Rok Rowerów 2013 Wien, Rok Rowerów 2013 , fot. PID / Erwin Wimmer

Władze austriackiej stolicy - Wiednia ogłosiły rok 2013, „rokiem rowerów“ lub jeśli ktoś woli „rokiem dwóch kółek“. Szereg zaplanowanych na kolejnych dwanaście miesięcy imprez ma jeden cel: znacznie zwiększyć ruch rowerowy w austriackiej metropolii nie tylko w miesiącach wiosenno-letnich. Poprzez różnorodną promocję jazdy na rowerze jeszcze więcej wiedeńczyków ma się przekonać o zaletach tej formy podróżowania czy to do pracy, na uczelnię czy w celach czysto rekreacyjnych.
 
Na cały 2013 r. zaplanowano we wszystkich dzielnicach Wiednia szkolenia z jazdy na jednośladzie dla początkujących i dla zaawansowanych oraz kursy instruktażowe i serwisowe.

Kulminacyjnym punktem obchodów wiedeńskiego „roku rowerów“ będzie natomiast czerwiec. W dniach od 08. do 16. czerwca 2013 ma się odbyć Vienna Cycling Week i takie imprezy jak „Prompton Race” z piknikiem rowerowym, Bicycle Film Nights, Bicycle Fashion Show, parada rowerowa zakończona piknikiem pod diabelskim kołem „Riesenrad“ w znanym wiedeńskim parku Prater, koncert dzwonków rowerowych oraz wielka letnia feta rowerowa na Placu Ratuszowym, który przez dziewięć dni będzie w szczególny sposób tętnić życiem.

Zobacz także: Wiedeń Velo city 2013
 
W ramach „roku rowerów“ odbędzie sie też organizowana przez miasto i Europejską Federację Rowerową (European Cyclists‘ Federation) konferencja VELO-CITY 2013. Odbędzie się ona w dniach 11. - 14. czerwiec 2013 r.  w historycznej części miasta. Motto konferencji „The Sound of Cycling – Urban Cycling Cultures“ nawiązuje do muzycznych tradycji Wiednia, a jej zróżnicowany program uwzględnia wielopłaszczyznowy temat jazdy na rowerze w mieście. Główne tematy tegorocznego spotkania to mobilność, ekologia i klimat, zdrowie, gospodarka, zasoby, polityka przestrzenna i społeczna oraz w Wiedniu po raz pierwszy tzw. kultura rowerowa.

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: 2013, Ciekawostki ze świata, Rok rowerów, Rowery, Turystyka rowerowa, Wiedeń


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »