kraj:
Norwegia
18-01-2013, 10:55 komentarzy: 0

Samyang Aurora Expedition 17-21 Stycznia 2013

17 stycznia rozpoczęła się wyprawa fotograficzno-naukowa za koło podbiegunowe organizowana przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii oraz Forum Astronomiczne AstroCD. Celem wyprawy będą obserwacje, fotografowanie oraz badania zórz polarnych w okolicach miasta Tromsø w Norwegii. Sponsorem sprzętowym ekspedycji jest dystrybutor obiektywów marki Samyang w Polsce.

Plakat Samyang Aurora Expedition 2013 Plakat Samyang Aurora Expedition 2013 , Inf. Pras.

Projekt badawczy Samyang Aurora Expedition będzie trwać od 17 do 21 stycznia 2013 roku. Dziewięcioosobowy zespół ekspedycyjny stanowią astronomowie i miłośnicy fotografii z katowickiego oddziału PTMA. W ciągu kilkudniowej wyprawy będą oni prowadzić szerokie badania związane z aktywnością ziemskiej magnetosfery i występowania zórz polarnych.

Bezpośrednią relację z wyjazdu oraz zdjęcia zórz polarnych będzie można obejrzeć na specjalnie przygotowanym blogu: www.aurora.samyang.pl

Pomysłodawcy i organizatorzy ekspedycji swoje plany, zamiary i cały projekt opisują w następujących słowach:

„Prężnie działający Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Katowicach oraz zaangażowanie kliku osób wystarczyło, aby stworzyć ekipę, która chciała wziąć udział w wyjątkowym projekcie, jakim jest ekspedycja na koło podbiegunowe. Szybko pojawili się chętni, w krótkim czasie udało się zorganizować spotkanie, dokonać analizy całego przedsięwzięcia i skoordynować kwestie logistyczne.

Docelowym miejscem wyprawy stało się Tromsø, stolica regionu Troms, największe miasto północnej Norwegii oraz siódme największe miasto kraju. Miejscowość znana jako Paryż północy i brama do Arktyki. Tromsø jest skrawkiem ziemi najczęściej odwiedzanym przez pasjonatów obserwacji zorzy. Miasto leży na wyspie Tromsøya, 360 kilometrów za kołem podbiegunowym. Znajduje się tam najdalej wysunięty na północ uniwersytet – Universitetet Tromsø oraz lokalne planetarium z kopułą o średnicy 12,2 metra. Z racji planowanych obserwacji, oddalimy się dodatkowo o około 30 kilometrów, aby w jak największym stopniu wyeliminować lokalne, sztuczne zaświetlenie terenu.


Gdzie jest Tromsø? Norwegia, Zobacz na mapie

Zorzę polarną w tym miejscu można obserwować prawie każdej nocy. Położenie, statystyczne warunki pogodowe oraz sprzyjający okres aktywności słońca dają duże szanse powodzenia naszej wyprawy. Klimat w tym rejonie nie jest wyjątkowo surowy, ze względu na silny wpływ Prądu Zatokowego, a średnie temperatury są tylko nieco niższe niż w Polsce. Musimy jednak być przygotowani na ekstremalne niespodzianki temperaturowe, które mogą zdarzyć się w połowie stycznia.”

Projekt badawczy Samyang Aurora Expedition:


We współpracy z naukowcami z Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym w Chorzowie, przeprowadzone zostaną badania naukowe związane z aktywnością ziemskiej magnetosfery. Szczegółowy przedmiot badań stanowić będą: zorza polarna (zasięg występowania, zasięg obserwacyjny, intensywność, kolorystyka, tempo przemieszczania się), aktywność geomagnetyczna (na podstawie danych zewnętrznych), wpływ szerokości geograficznej na możliwość obserwacji zorzy polarnej w innych rejonach świata.

Cel badań:

   obserwacja zorzy polarnej i jej stopnia intensywności w miejscowości S?rbotn, 30 km na południowy wschód od Troms? w północnej Norwegii. Współrzędne miejsca obserwacji: 69°31'N, 19°15'E,
   prowadzenie statystyki aktywności geomagnetycznej w miejscu obserwacji na podstawie danych przekazywanych przez Obserwatorium Geofizyczne w Troms?,
   porównanie wartości aktywności Słońca w stosunku do aktywności geomagnetycznej, ustalenie wartości opóźnienia pomiędzy ew. rozbłyskiem (koronalny wyrzut masy – CME), a momentem dotarcia materii do Ziemi,
   potwierdzenie "schodzenia" w kierunku południowym zasięgu zorzy polarnej przy większej aktywności Słońca,
   sporządzenie dokumentacji fotograficznej i filmowej.

Wyniki badań i raport z wyprawy będą dostępne w formie opracowania w ciągu 3 miesięcy od powrotu do Polski.

Zobacz także: Norwegia: Kraby w natarciu i aurora borealis
 
Informacje: www.aurora.samyang.pl

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: 2013, Ciekawostki ze świata, Podróże, Samyang Aurora Expedition, Tromso


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »