kraj:
Rosja
autor: KLA
25-01-2013, 09:00 komentarzy: 0

Gerard Depardieu

Gerard Depardieu, fot. Giuseppe Nicoloro, Flickr CC

Czy Gerard Depardieu pojedzie zwiedzać Syberię?

400 euro - takie miesięczne wynagrodzenie oferuje francuskiemu aktorowi dyrektor Wielkiego Teatru Sztuki Dramatycznej w półmilionowym Tiumeniu na Syberii. Czy aktor, który uciekł z powodu zbyt wysokich podatków znad Sekwany przyjmie tę mało lukratywną propozycję?

Tiumeń to ciekawe historycznie miejsce. Został założony w 1586 roku na miejscu tatarskiego miasta Czyngis-Tura jako pierwsze rosyjskie miasto na Syberii. Dziś półmilionowy port nad Turą (dopływem Obu)  to m.in. ośrodek przemysłu stoczniowego, maszynowego, metalowego, elektrotechnicznego, drzewnego, chemicznego, włókienniczego i skórzano-obuwniczego.

Ale, jak widać, „pretensje” kulturalne też ma. W tym teatr, który za chwilę będzie obchodził 150-lecie powstania i ambitnego dyrektora, Sierieja Osintsewa, któremu zamarzyło się ściągnięcie słynnego aktora do zespołu. Na wejście oferuje 16 tys. rubli czyli 400 euro miesięcznej pensji oraz dniówkę, a także częściowe pokrycie kosztów mieszkania. Przede wszystkim jednak dyrektor jest przekonany, że Depardieu zainteresuje możliwość przyjazdu do Tiumenia, który jest przecież „ojczyzną Rasputina”.

Gdzie jest Tiumeń? Rosja, Zobacz na mapie

Nie dalej niż dwa lata temu kręcono w Rosji film „Rasputin”, w którym tytułową rolę zagrał właśnie Depardieu, a produkcję obrazu wspierał sam Władimir Putin. Dzięki jego protekcji filmowcy dostali zgodę na realizację zdjęć w pałacu carskim w Carskim Siole i pałacu Jusupowa. Większość scen do filmu powstała w dawnej carskiej stolicy - Sankt-Petersburgu. Obraz wyreżyserował Josee Dayan. W rolę cara Mikołaja II wcielił się rosyjski aktor Władimir Maszkow, a postać jego żony Aleksandry odtwarza Fanny Ardant.

Zobacz także: Marketing i wampiry: Książę Karol potomkiem Draculi?

W Tiumieniu znajduje się prywatne muzeum poświęcone osobie kontrowersyjnego doradcy ostatniego cara Rosji Mikołaja II i jego żony Aleksandry. Poza tym, jak podkreśla Osintsew, Depardieu mógłby się na miejscu nauczyć rosyjskiego, aby w przyszłości móc grać również w tym języku.

Źródło: Vie dell’Est

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Ciekawostki ze świata, Gerard Depardieu, Podróże, Syberia, Tiumeń, W Rosji


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »