kraj:
Rumunia
autor: KLA
28-11-2012, 12:29 komentarzy: 0

Marketing i wampiry: Książę Karol potomkiem Draculi?

Brytyjski następca tronu dalekim krewnym Włada Palownika zwanego też Drakulą – taką informację opublikowało rumuńskie biuro promocji turystycznej.

Książę Karol Książę Karol , fot. Downing Street, Flickr CC

I jakkolwiek news nie jest świeży, bo co jakiś czas powraca na czołówki gazet, bez wątpienia jest to jakiś sposób na zachęcenie Anglików do podróży nie tylko na Wołoszczyznę ale poznania całego kraju położonego w południowo-wschodniej części naszego kontynentu.

20 tys. mężczyzn, kobiet i dzieci wbitych na pal – tak Wład III rozpoczął krwiożercze rządy na Wołoszczyźnie w roku 1456, zyskując sobie od razu przydomek „Palownika”. Rządził przeszło 20 lat i w tym czasie liczba jego ofiar znacznie się pomnożyła.

Vlad Palownik, Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud w Londynie
Vlad Palownik, Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud w Londynie, fot. Chatsam, Wikimedia

Postać tę, jako Draculę spopularyzował w swojej powieści Bram Stocker, a potem kolejne adaptacje filmowe - odbiegając zresztą coraz bardziej od prawdy historycznej.

Dziś Wład jest jedną z turystycznych wizytówek Rumunii. Do zamku w Branie, ale i ruin zamku Cetatea Poienari jeżdżą całe wycieczki. Informacja o niezwykłym powinowactwie Włada z księciem Karolem, którego hobby jest ogrodnictwo i gra w polo, pojawiła się w broszurze promocyjnej Rumunii dystrybuowanym na World Travel Market.


Zamek Poienari, Rumunia, fot. danielduce, Flickr CC

Gdzie jest Cetatea Poienari? Rumunia, Zobacz na mapie

Co ciekawe, sam zainteresowany już rok temu na You Tube żartował: „Transylwania płynie w mojej krwi. Zgodnie z genealogią, jestem jednym ze spadkobierców Włada Palownika, co oznacza, że mam interesy z tym krajem”.

Włoski portal Vie dell’Est popularyzujący turystykę w krajach Europy Środkowej i Wschodniej sugeruje, że książę Karol podpisał wręcz z Rumunami kontrakt na promocję ich kraju, czego już widać pozytywne skutki, bo bałkański kraj odnotował aż o 7% wzrost liczby angielskich turystów.

Zobacz także: Rumunia: znaleziono fragment meteorytu, który miał zabić dinozauryŹródło: Vie dell’ Est, Daily Mail, AP, ABC News

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Ciekawostki ze świata, Książę Karol, Podróże, Wampiry, Wład Palownik


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »