kraj:
Słowacja
autor: KLA
27-01-2013, 11:30 komentarzy: 0

Słowacja świętuje inaugurację Koszyc jako Europejskiej Stolicy Kultury

Ponad 200 imprez w 70 miejscach, w Koszycach i regionie odbyło się w poprzedni weekend z okazji uroczystej inauguracji Koszyc jako Europejskiej Stolicy Kultury 2013.

Teatr i park na głównej ulicy, Koszyce, Słowacja Teatr i park na głównej ulicy, Koszyce, Słowacja , fot. Jiri Brozovsky, Flickr CC

Koszyce, jak i cała wschodnia Słowacja są jednym z najbardziej fascynujących regionów w Europie. Przez wiele wieków znajdowały się pod wpływem różnych królestw, państw, kultur, co odcisnęło na tym drugim największym mieście Słowacji obserwowany do dziś wielokulturowy ślad. To nie przypadek, że właśnie Koszyce znajdujące się na granicy Schengen, uzyskały tytuł Europejskiej Stolicy Kultury na rok 2013, aby stać się węzłem kulturowym, w którym spotyka się wschód z zachodem.

Koszyce – metropolia regionu to pierwszy przystanek i punkt startowy do poznania regionu. Jest to miejsce najstarszego maratonu w Europie, obszar z największym skupiskiem zabytków na Słowacji, kryjąca w sobie najcenniejszy, złoty skarbu w Europie; przede wszystkim jednak jest to miejsce tętnice życiem.

Wędrówkę po Koszycach można odbyć na wiele sposobów, wybierając szlak sakralny, żydowski, średniowieczny lub śladami jednego z najważniejszych rodaków, koszyckiego „Franza Kafki“, pisarza Sándora Máraiho.

Po zwiedzeniu miasta, historię, teraźniejszość oraz przyszłość przybliżą koszyckie muzea i galerie. Dzięki projektowi Europejska Stolica Kultury 2013, zrekonstruowano tradycyjne stoiska kulturowe Muzeum Wschodnio-słowackie w Koszycach, Słowackie Muzeum Techniczne, Galerię Wschodnio – Słowacką, Muzeum Vojtecha Löfflera, które oferują atrakcyjne ekspozycje oraz nowoczesne interaktywne wystawy czołowych artystów. Wystawa Moderna Koszycka 20. lat w2013 r. przedstawi w szerszym kontekście obraz ówczesnej koszyckiej sceny plastycznej. Koszycki złoty skarb ważący 11,5 kilograma, wyjątkowy pod względem różnorodności monet pochodzących z dziesiątek mennic Europy i wędrujący po świecie, powróci w 2013 roku do Koszyc.

Fontanna w Koszycach, Słowacja
Fontanna w Koszycach, Słowacja, fot. Miroslav Petrasko (blog.hdrshooter.net), Flickr CC

Industrialne pomieszczenia nowych punktów kultury Koszary /Kulturpark czy też  Kunsthalle/Hala Sztuki, oraz zabytkowe wnętrza Filharmonii Państwowej czy Teatru Państwowego oferują przestrzeń idealną do organizowania różnego typu wyjątkowych narodowych i międzynarodowych produkcji. Projekt Europejska Stolica Kultury wnosi do miasta multigatunkowy program kulturow o charakterze europejskim. Projekt Triennale Współczesnego Obrazu (12.6. – 03.11.) przybliży nowoczesne zdobycze sztuki audiowizualnej i plastycznej. W czterech pomieszczeniach wystawowych: w Kunsthalle, Koszarach kulturparku, Muzeum Wschodnio – słowackim i Rotundzie, zostanie przedstawiona twórczość Thomasa Hirschhorna, Dana Grahama i innych znaczących, krajowych i zagranicznych artystów, pracujących w sferze fotografii, site specific, sztuki wideo i malarstwa.

Gdzie są Koszyce? Słowacja, Zobacz na mapie

Oprócz niekonwencjonalnych imprez artystycznych, koncertów muzyki klasycznej, nowoczesnej i jazzowej (Muzyka pomiędzy Wschodem i Zachodem/kwiecień, wrzesień; ISCM World New Music Days /04. – 08. 11.), teatru (Festiwal Teatrów Europy Środkowej /04.-08. 09.), sztuki ulicznej (Festival Street art communication/12.-25.08.; Festival Use the city/22.-26.05.), oferuje miasto także wiele tradycyjnych (Cassovia folkfest/26. -30. 06.), sportowych (Międzynarodowy Maraton Pokoju /06.10.), kulinarnych (Košice Gurmán Fest/21.-23.06.) i różnorodnych imprez.

Dla amatorów przyrody swoje bramy otwiera Ogród Botaniczny Uniwersytetu Pavla Jozefa Šafárika z największym zbiorem na Słowacji oraz ZOO Koszyce, pod względem powierzchni największe w środkowej części Europy.

Koszyce, Słowacja
Koszyce, Słowacja, fot. Miroslav Petrasko (blog.hdrshooter.net), Flickr CC

Po zwiedzaniu miasta i jego kulturą , można udać się w kulinarną trasę, odkrywając lokalne smaki w najlepszych restauracjach w Koszycach. Dzień można zakończyć przy kuflu dobrego piwa lub w winiarni. Znajduje się tutaj bogata oferta słowackich różowych win, których jakość plasuje Słowację wśród najlepszych na świecie.

Koszyce to zarazem brama na wschód Słowacji, idealna bazą wypadową do poznawania tajemnic regionu. Wśród nich znajduje się sześć miejsc figurujących na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, cztery Parki Narodowe w promieniu 200 km od Koszyc, region winiarski Tokaj, tajemnicze średniowiecze, majestatyczne twierdze i zamki, królewskie miasta, drewniane kościółki Rusinów, kultura ludowa, najwyższe góry słowackie czy też podziemne królestwo jaskiń.

Najlepiej jest zarezerwować przynajmniej cztery dni na wycieczki w czterech różnych kierunkach. Pierwszy dzień trzeba zarezerwować na południowy wschód, gdzie leży unikalny na skalę światową region uprawy winorośli - Tokaj oferujący degustacje topazowego złotego wina, a więc trunku, który już od niemal pół tysiąclecia „leczy“ królów i papieży. Drugi dzień warto zarezerwować dla kierunku północno-wschodniego po śladach Andy’ego Warhola, na zwiedzanie drewnianych kościołów znajdujących się na liście UNESCO, na bukowy las pierwotny w miejscu spotkania się trzech granic państwowych, czy na malownicze średniowieczne miasto Bardejów w poszukiwaniu kultury ludowej. Trzeci dzień warto poświęcić na wycieczkę w kierunku północno-zachodnim, na zwiedzanie kraju górali i latającego mnicha Cypriána, na spływ drewnianymi tratwami, królestwo Parku Narodowego Tatry Wysokie i Słowacki Raj lub najpiękniejsze dziedzictwo UNESCO – miasto Lewocza i mityczną Białą Panią, największy środkowoeuropejski Zamek Spiski oraz słowacki „Watykan“ - Podzamcze Spiskie. Ostatni dzień to kierunek zachodni - owiana legendami kraina Gemer czy podziemne królestwo jaskiń – naciekowych, aragonitowych i lodowych.

Zobacz także: Słowackie Koszyce wśród 10 top destynacji Rough Guides na 2013

Katedra św. Elżbiety, Koszyce, Słowacja
Katedra św. Elżbiety, Koszyce, Słowacja,  fot. Thomas Hackl, Flickr CC

Więcej inspiracji znajdziesz na http://www.visitkosice.eu

Źródło: Narodowe Centrum Turystyki Słowackiej

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje turystyczne, Europejska Stolica Kultury 2013, Koszyce, Turystyka, w Słowacji


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »