kraj:
Estonia
autor: Anna Kłossowska
04-02-2013, 10:44 komentarzy: 0

Orienteering po estońsku - Europejski Maraton Sauny w Otepää

“Sauna orienteering is a fun and refreshing form of recreation, so bring your friends and give it a try” – Sauna bieg na orientację jest zabawną i orzeźwiającą formą rekreacji, zatem weź znajomych i spróbujcie - zachęcają organizatorzy 4. edycji European Sauna Marathon w zimowej stolicy Estonii, Otepää.

Villa Mullerbeck - jeden z hoteli uczestniczących w maratonie saunowym Villa Mullerbeck - jeden z hoteli uczestniczących w maratonie saunowym , fot. Anna Kłossowska

Wystarczy, że zbierze się czterech amatorów sauny. Zarejestrują swój zespół do 9 lutego br., wysyłając maila do organizatorów  Europejskiego Maratonu Saunowego (w liście muszą znaleźć się imiona, nazwiska i wiek każdego zawodnika – niepełnoletnim muszą towarzyszyć dorośli). I dotrą na 10 lutego br. do Otepää, uroczej miejscowości położonej pośród pagórków południowej Estonii.

Na miejscu czeka ich fantastyczna zabawa. Polega ona na tym, że trzeba odwiedzić w jak najkrótszym czasie wszystkie sauny znajdujące się w okolicy. Każdy zespół otrzymuje mapę z zaznaczonymi obiektami, w których znajdują się sauny. Są to zazwyczaj hotele, nierzadko luksusowe. Zawodnicy startują w godzinach 12-13 z Pühajärve Spa & Holiday Resort (Otepää, Pühajärve), a o godzinie 18 muszą znaleźć się na mecie w Nuustaku pub (wioska Nüpli, rejon Otepää).

Gdzie jest Otepää? Estonia, Zobacz na mapie

W  międzyczasie sami muszą tak ustalić trasę, aby zaliczyć jak najwięcej saun i spędzić w każdej po co najmniej trzy minuty (dotyczy to wszystkich członków zespołu). Potwierdzeniem obecności jest podpisanie mapy przez właściciela danego obiektu. Dodatkowymi bonusami są baseny, kąpiele w przerębli i inne atrakcje przewidziane przez właścicieli saun. Na mecie zespoły przekazują mapy z zaliczonymi obiektami jury, które ogłasza zwycięzcę. Uczestnicy natomiast wybierają najlepsze sauny. European Sauna Marathon organizowany jest przez Otepää Cultural Center, Pühajärve Spa&Holiday Resort, Nuustaku pub oraz właścicieli saun w rejonie Otepää.

Otepää znane jest głównie z organizacji zawodów Pucharu Świata w narciarstwie i snowboardzie. Nad dwutysięcznym miasteczkiem dominuje gigantyczna skocznia, a prowadząca z tutejszego centrum sportowego Tehvandi Sport Centre 42-km trasa pozwala nie tylko na organizowanie zawodów na dwóch deskach, ale również wyścigi psich zaprzęgów. W tym roku, 26-27 stycznia odbyły się pierwsze tego typu, międzynarodowe zawody z udziałem drużyn z Rosji i Łotwy, a jednym z czołowych organizatorów była Polka, Izabela Szmurlo – organizatorka pierwszych zawodów psich zaprzęgów w Polsce w 1991r.


Powiązanie psów w zaprzęgu to dla nich duży stres
fot. Anna Kłossowska


Zobacz także: Centrum Nauki AHHAA w Tartu

Źródło: VisitEstonia.com, otepaa.ee, otepaasleddograce.eu, własne

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Ciekawostki ze świata, Europejski, Maraton, Orienteering, Podróże, Sauny w Otepaa


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »