Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Estonia  - Przewodnik turystyczny

Estonia

Podstawowe informacje

Republika Estońska

Język urzędowy: estoński
Języki używane: estoński, rosyjski
Stolica: Tallin
Ustrój polityczny: republika parlamentarna
Liczba ludności: 1.34 mln
Powierzchnia: 45 226 km2
Waluta: korona estońska (EEK)
Religia dominująca: luteranizm
Kod telefoniczny: +372
Flaga/Godło: flaga godło

Wiadomości

ilość: 3

Lodowe miasto w centrum Parnawy

W estońskiej Parnawie odbył się Ice Festival 2013. Przez cały tydzień, goście festiwalu bawili się w specjalnie wybudowanym zimowym miasteczku. Całość »

Orienteering po estońsku - Europejski Maraton Sauny w Otepää

“Sauna orienteering is a fun and refreshing form of recreation, so bring your friends and give it a try” – Sauna bieg na orientację jest zabawną i orz »

Centrum Nauki AHHAA w Tartu

Wielka Rafa Koralowa za szkłem, inkubator z pisklakami, autentyczny sputnik, który można dotknąć, a w sklepiku – lizaki o smaku tequili z autentycznym »

Więcej

Przydatne informacje

Klimat:

Estonia leży w strefie klimatu umiarkowanego chłodnego, cechującego się niskimi, ale w miarę łagodnymi temperaturami. Mimo bliskości ogromnych mas lądu (Rosja), klimat Estonii posiada cechy przejściowe, kraj leży na styku ścierających się mas powietrza. Są to: powietrze polarno-morskie znad Oceanu Atlantyckiego, które przynosi łagodne temperatury i polarnego (rzadko zwrotnikowego) kontynentalnego ze wschodu. Temperatury są w ciągu całego roku niskie. Zimą w najzimniejszym miesiącu lutym, na wybrzeżu, oraz na wyspach średnie wartości utrzymują się na poziomie -2 - -3 °C. Morze zamarza zwykle w listopadzie − grudniu, lód topnieje w kwietniu. Na wschodnich krańcach Estonii jest zimniej i średnie wartości wynoszą około -6 °C. Latem różnice termiczne są minimalne i w całym kraju w najcieplejszym miesiącu lipcu wartości te utrzymują cię na poziomie 16-17 °C. Temperatury upalne należą do rzadkości, co nie znaczy, że nie występują. Najwięcej opadów notuje się w okresie letnim. W zimie braki ciepła w znacznej mierze wypełniają przepływy ciepłego powietrza z Atlantyku Parowaniu ulega jedynie 50-60% opadów, stąd charakterystyczna dla Estonii jest nadmierna wilgotność. Pogoda w Estonii zmienia się w każdej porze roku, w związku z częstymi zmianami masy powietrznej. Nadchodzenie wilgotnego i ciepłego morskiego powietrza powoduje, w zimie pochmurną pogodę, częste odwilże, mokry śnieg i deszcz, latem jest to przyczyną zimniej i deszczowej. Okres wegetacyjny obejmuje od 170 dni na północy do 183 dni na południu. więcej

Możliwości płatnicze:

Euro, dolary amerykańskie, polskie złote można wymieniać w banku lub kantorze. Powszechnie stosowane są karty kre­dytowe i bankomatowe.więcej

Dokumenty i wiza:

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europej­skiej/Euro­pejskiego Obszaru Gospodarczego. Po przystąpieniu nowych krajów UE do układu Schengen, zniesiono w tej części kontynentu europejskiego kontrole paszportowe na granicach we­wnętrznych lotniczych, lądowych oraz morskich. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Estońskiej jest obecne paszport lub dowód osobisty. więcej

Czas:

UTC +2 – zima, UTC +3 – latowięcej

Opis:


Estonia, państwo w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim, powstałe po I wojnie światowej. Członek Unii Europejskiej i NATO. Graniczy z Łotwą od południa i z Rosją od wschodu oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską. Jest niewielkim krajem leżącym północno-wschodniej Europie, nad Morzem Bałtyckim.Przed rokiem 1990 znajdował się pod panowaniem ZSRR.

Fauna Estonii jest typowa dla obszarów Europy, W lasach żyją sarny i dziki, do rzadszych gatunków należą drapieżniki: wilki i rysie. Niewielka jest także populacja niedźwiedzi brunatnych, których w Estonii żyje około 600, zwierzęta te występują w półmocno-wschodniej części kraju. Bogaty jest świat ptaków, gdzie występuje 330 gatunków, Estonia leży na szlaku migracyjnym różnych gatunków ptaków. Rozpowszechnione jest ptactwo morskie, oraz wodne. W wodach Bałtyku żyją różne gatunki ryb, głównie szproty i śledzie bałtyckie. Ze względu na duże obszary bagien i torfowisk liczne sa także płazy, głównie ropuchy, a także gady.

Pełny opis tutaj.Dane w oparciu o MSZ:

MELDUNEK. Nie ma obowiązku meldunkowego dla cudzo­ziemców przebywających w Estonii do 90 dni.

UBEZPIECZENIE. W przypadku przyjazdu do Estonii samo­cho­dem obowiązuje posiadanie ważnego ubezpieczenia komuni­ka­cyjnego (przynajmniej OC). Zalecane jest jednak wykupienie pełnej polisy ubezpieczeniowej, obejmującej również ubez­pieczenie AC i NW, co ma niebagatelne znaczenie w razie naprawy samochodu, holowania lub nieszczęśliwego wypadku.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Nie ma zagrożenia sani­tarno-epidemiologicznego, nie wymaga się specjalnych szcze­pień. Jedynie w okresie letnim zalecane jest szczepienie prze­ciwko boreliozie (Estonia należy do krajów o podwyż­szonym ryzyku ukąszenia przez kleszcze). Osoby ubezpieczone w pol­skim NFZ podróżujące po Estonii mają prawo korzystać w nagłych przypadkach z publicznej opieki medycznej w ra­mach ubez­pieczenia. Uwaga: Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) umożliwia obywatelom Unii korzystanie z opieki medycznej w Estonii. Upraw­nia ona tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego wyjeżdżającym za granicę zaleca się wy­ku­pienie dodat­kowych ubezpieczeń prywatnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach oraz koszty ewentualnego transportu medycznego. 

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest konieczne. Kierowcy, którzy wjeżdżają do Estonii nienależącym do nich pojazdem, muszą mieć pełnomocnictwo właściciela pojazdu, w tym również należącego do firmy trans­portowej, lub umowę z firmą leasingową. Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa dotyczy kierowców i pasażerów. Dzieci do lat trzech muszą być przewożone w specjalnych fotelikach (mocowane na przednim siedzeniu – skierowane w kierunku przeciwnym do kierunku jazdy, mocowane na tylnym siedze­niu – skierowane w kierunku jazdy). Dzieci do lat 12 mogą podróżować na przednim siedzeniu pasażera również w specjal­nych fotelikach. Przekroczenie dozwolonej prędkości karane jest wysokimi mandatami. Obo­wiązuje jazda ze światłami mijania całą dobę, przez cały rok. W okresie od 1 maja do 30 września obowiązuje nakaz jazdy na oponach letnich, natomiast w okresie od 1 grudnia do 1 marca nakaz jazdy na oponach zimowych. 

BEZPIECZEŃSTWO. Zagrożenie przestępczością utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie, co w Polsce.

PRZYDATNE INFORMACJE:
   W przypadku przekroczenia przepisów o ruchu drogowym po­licja w Estonii stosuje zasadę „zero tolerancji” wobec sprawców.
   W Estonii działa dobrze rozbudowana sieć ogólnie dostępnych punktów internetowych, a w wielu z nich oraz w centrach handlowych oferuje się bezprzewodową łączność internetową typu WiFi.

Galerie z: EstoniaZgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »