kraj:
Estonia
autor: Anna Kłossowska
29-01-2013, 09:23 komentarzy: 0

Centrum Nauki AHHAA w Tartu

Wielka Rafa Koralowa za szkłem, inkubator z pisklakami, autentyczny sputnik, który można dotknąć, a w sklepiku – lizaki o smaku tequili z autentycznym skorpionem, którego można zjeść. Pomysłowość Estończyków nie zna granic.

Tartu - AHHAA Centrum Naukowe, Estonia Tartu - AHHAA Centrum Naukowe, Estonia , fot. Axiraa, Flickr CC

Tartu, drugie co do wielkości miasto Estonii (dawniej Dorpat) kojarzy się przede wszystkim z nauką, bo jest to największe centrum uniwersyteckie tego liczącego zaledwie 1 mln 300 tys. mieszkańców, nadbałtyckiego kraju.

I to właśnie w mur tutejszego uniwersytetu wmurowana jest tablica poświęcona Stefanowi Batoremu, który „po zwycięskiej bitwie z Moskwą o Inflanty obdarzył Tartu w roku 1583 przywilejami oraz nadał mu  prawo używania biało-czerwonych barw. Ufundowane przez króla Stefana Batorego Kolegium Jezuickie zapoczątkowało uniwersytecką świetność miasta". Tablicę ufundowała zresztą Ambasada RP w Tallinie, która wyjątkowo troszczy się o zbieranie polskich śladów na estońskiej ziemi.W nowej części miasta znajduje się Muzeum Nauki AHHAA, którego zawartość może śmiało konkurować z tym, co proponuje warszawskie centrum Kopernik (profil obu placówek jest zresztą analogiczny). I choć AHHAA dysponuje znacznie mniejszą przestrzenią, została ona bardzo dobrze zagospodarowana.

W hali poświęconej przyrodzie znajduje się fragment rafy koralowej w miniaturze, którą można oglądać w akwarium, ale i mrowisko, zamknięte za szkłem, gdzie mrówki czują się znakomicie, a zwiedzający może podejrzeć z bliska i życie. Jest też mała wioska kurczaków – inkubator, z którego na oczach zwiedzających wylęgają się kurczaki – wędrują one potem do gospodarstw rolnych.

Gdzie jest Centrum Nauki AHHAA? Tartu, Estonia, Zobacz na mapie

W hali wystaw czasowych znajduje się obecnie ekspozycja poświęcona lotom w Kosmos. Atrakcją jest autentyczny sputnik Kosmos 2083, ale i zdjęcia pierwszego estońskiego satelity, który wyruszy w przestrzeń kosmiczną w kwietniu tego roku. Estończycy bowiem chcą brać udział w jej podboju.

Dwa miesiące wcześniej, bo już na początku lutego otwarta zostanie natomiast sekcja anatomiczna wyjątkowa w swoim rodzaju. Jej większość stanowić będą zdeformowane na skutek różnych chorób lub anomalii genetycznych… płody ludzkie w różnym stopniu rozwoju, zamknięte w słojach. Wśród nich jest na przykład autentyczny płód z rogiem na czole albo jednym okiem. Jak podkreślają autorzy wystawy nie chodzi im o sensację, a raczej popularyzację wiedzy. I pokazanie, jak wielką wartość stanowi każde ludzkie życie – bardzo pouczająca dla wszystkich zwolenników aborcji jest ta część wystawy z płodami w okresie, kiedy jeszcze usunięcie ciąży jest dozwolone, a przecież są już uformowane w bardzo zaawansowany sposób.

Zobacz także: Japonia: Podróż w symulatorze lokomotywy i kokpitu samolotu

Niezwykle pouczające są inne części tej ekspozycji  – mózg osoby chorej na syfilis, ale i nałogowego palacza – robi tak wstrząsające wrażenie, że odrzuci od papierosa chyba każdego. Są też, zamknięte w słojach z formaliną różne organy ludzkie uszkodzone chorobami – w tym zdeformowane w wyniku raka. Dla tych, którzy mieliby wątpliwości natury etycznej jest ważna informacja – nikt ze zwiedzających nie będzie mógł robić na wystawie zdjęć, a wszystkie eksponaty są anonimowe. Ekspozycja będzie otwarta dla młodzieży od 12. roku życia.

Strona muzeum: www.ahhaa.ee

Źródła: własne, Muzeum Nauki AHHAA, Visitestonia.com, Ambasada RP w Tallinie

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: AHHAA, Atrakcje turystyczne, Ciekawostki ze świata, Muzeum Nauki, w Estonii


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »