kraj:
Włochy
autor: Anna Kłossowska
05-02-2013, 12:04 komentarzy: 0

Za trzy miliony euro można kupić wyspę koło Sardynii

Na tyle wyceniona została Wyspa Budelli w archipelagu wysp Maddalena. Wyspa słynie z przepięknej „czerwonej plaży”, która chroniona jest przepisami Parku Narodowego Archipelagu La Maddalena.

Wyspa Budelli, Sardynia, Włochy Wyspa Budelli, Sardynia, Włochy , fot. trevis_lu, Flickr CC

Wyspa jest w stanie upadłości i prawdopodobnie pójdzie pod młotek. Archipelag wysp Maddalena, po włosku Arcipelago della Maddalena położony jest na Morzu Tyrreńskim między Korsyką (oddziela go cieśnina S. Bonifacio) a Sardynią. Tworzy go 60 wysepek, w tym siedem większych : La Maddalena, Caprera, Budelli, Santo Stefano, Santa Maria, Scargi i Razzoli.

Gdzie jest Wyspa Budelli? Włochy, Zobacz na mapie

Archipelag zawdzięcza swą sławę fantastycznym, naturalnym, stworzonym przez wiatry, rzeźbom z różowego i szarego granitu, szmaragdowym, krystalicznie czystym wodom Morza Tyrreńskiego, nad którymi unosi się intensywny zapach mirtu oraz licznym plażom, jak słynna spiaggia rosa na wyspie Budelli, gdzie Michelangelo Antonioni realizował swój film Il deserto rosso (Czerwona pustynia, 1964) . Nazwę swą wywodzi od koloru piasku w tonacji od jasnoróżowego do barwy fuksji.

Archipelag podlega obecnie szczególnej ochronie środowiska jako Narodowy Park Archipelagu Maddalena (Parco Nazionale dell’Arcipelago di La Maddalena). Wyspy stanowią wymarzone miejsce odpoczynku dla osób nie lubiących modnych kurortów i zatłoczonych plaży, ponieważ dotrzeć tu można jedynie drogą morską – traghetto z portu Palau na Sardynii. Dla urozmaicenia pobytu na wyspach można popłynąć na Szmaragdowe Wybrzeże (Costa Smeralda) na Sardynii.

Na wyspie Caprera zbudował dom Giuseppe Garibaldi, bohater Risorgimento czyli ruchu zjednoczenia Włoch. W Casa Bianca, jak nazwał tę siedzibę”, obecnie działa muzeum pamięci, a przed nim wznosi się ogromna sosna, zasadzona przez Garibaldiego dla uczczenia narodzin córki Clelii.

Czytaj wiadomości z Włoch

Z archipelagiem związane są też inne znane osoby jak: Benito Mussolini – więziony w Villa Webber w sierpniu 1943r. Tę wspaniałą, otoczoną parkiem rezydencję w stylu mauretańskim zbudował w połowie XIX w. Anglik, James Webber. Jego historia budzi kojarzenia z Burzą Williama Szekspira i  Przypadkami Robinsona Crusoe Daniela Defoe zarazem, ponieważ wylądował na wyspie jako rozbitek po katastrofie statku płynącego z Australii do Londynu. Gdy przebudził się na brzegu po długim śnie, miał zauważyć ze zdziwieniem, że wszelkie trapiące go od lat dolegliwości zdrowotne ustąpiły. Dlatego postanowił osiedlić się na wyspie. Tutaj też spędziła swoje ostatnie wakacje Lady Diana.
 
Źródło: ANSA,  własne – przewodnik „Włochy jakich nie znacie” (National Geographic 2012)

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Budelli, Ciekawostki ze świata, Sardynia, We Włoszech, Wyspa, Wyspa na sprzedaż


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »