kraj:
Japonia
09-02-2013, 11:05 komentarzy: 0

Wiśnie w Okinawie już kwitną. Japończycy zapraszają na hanami

Kwitnienie wiśni to po japońsku sakura, a hanami – podziwianie urody kwiatów. Ten niezwykły spektakl oferowany przez Matkę Naturę rozpoczyna się już w połowie stycznia.

fot. localjapantimes, Flickr CC fot. localjapantimes, Flickr CC , Sakura Hanami, Japonia

W Japonii rośnie ponad 100 gatunków wiśni, a najpopularniejsza jest yamazakura. I choć czas sakura przypada generalnie na koniec marca, w najbardziej na południe położonej Okinawie, gdzie klimat jest najcieplejszy kwitnienie przypada między połowa stycznia i lutego.

Sakura Hanami, Japonia
Sakura Hanami, Japonia, fot. localjapantimes, Flickr CC

Gdzie jest Okinawa? Japonia, Zobacz na mapie

Trwające wtedy na terenie całej prefektury festiwale sakura pozwalają rodzinom wziąć udział w hanami. Najciekawszy z nich to festiwal Naha Sakura Matsuri, odbywający się między 12 a 17 lutego w Yogi Park w Naha. Jest to stolica całej prefektury, a w położonym zaledwie kwadrans od lotniska parku rośnie aż trzysta wiśniowych drzewek – gdy wszystkie obsypane są różowo-białym kwieciem, widok i zapach są oszałamiające.Jak wiadomo jednak, natura nie koniecznie współpracuje z kalendarzem. Niekiedy czas kwitnienia zamyka się w zaledwie tygodniu, w innym roku trwa dłużej. Deszcz i wiatr mogą spowodować prawdziwe spustoszenia. Dla Japończyków krótki okres sakura oznacza, że nadszedł już koniec zimy i zbliża się wiosna, jest więc metaforą budzenia się natury do życia, narodzin nowego cyklu.

Sakura Hanami, Japonia
Sakura Hanami, Japonia, fot. localjapantimes, Flickr CC

Czytaj wiadomości z Japonii

Japończycy chętnie eksportują ten piękny, symboliczny obyczaj za granicę. Dokładnie sto lat temu Tokio przesłało do Waszyngtonu 3 tys. Wiśniowych drzewek jako symbol przyjaźni obu narodów. Dlatego od 1935 Waszyngton organizował własny Festiwal Kwitnącej Wiśni. Jak wiemy, ta przyjaźń została wystawiona na poważną próbę w czasie II wojny światowej, kiedy amerykańskie bomby atomowe zniszczyły Hiroszime i Nagasaki. Czas jednak goi najcięższe rany, a dziś tysiące Amerykanów witanych są bez uprzedzeń w kraju Kwitnącej Wiśni.

Źródło: CNNGO

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Ciekawostki ze świata, Hanami, Okinawa, Podróże, Sakura, w Japonii, Wiśnie


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »