kraj:
USA
autor: KLA
10-02-2013, 07:07 komentarzy: 0

Grand Central Terminal jest już stulatką, a nadal cieszy się wzięciem

Co najmniej 750 tysięcy osób dziennie, a w okresie świątecznym nawet milion odwiedza główną stacje kolejową Nowego Jorku. Sto lat temu powstała za sprawą przedsiębiorcy Corneliusa Vanderbilta.

Grand Central Terminal i Chrysler Building Grand Central Terminal i Chrysler Building , fot. falcon170ct, Flickr CC

To prawdziwe, bijące serce Wielkiego Jabłka. Miejsce, gdzie wg statystyk przewija się rocznie nawet 21 milionów osób, co plasuje stację (a ściślej terminal, bo pociągi kończą tu swój bieg) na jednym z czołowych miejsc „turystycznych” Nowego Jorku.

W tym roku właśnie obchodzi 100 lecie powstania i z tej okazji szykuje się nieco nowości. Już na wiosnę ukończone zostaną prace renowacyjne wyjścia na 42. ulicę, podczas gdy w maju, z okazji Parady pociągów i innych, dawnych środków transportu, w hali głównej zostaną wystawione stare wagony kolejowe.

Grand Central Terminal, Nowy Jork, USA
Grand Central Terminal, Nowy Jork, USA, fot. anpalacios, Flickr CC

Gdzie jest Grand Central Terminal? Nowy Jork, USA, Zobacz na mapie

Grand Central Terminal, Nowy Jork, USA
Grand Central Terminal, Nowy Jork, USA, fot. Iván Lara, Flickr CC

Jesienią z kolei planowana jest wystawa przedstawiająca „kolejne sto lat”, na której zostaną zaprezentowane pomysły i innowacyjne wizje rozwoju stacji w przyszłości. W ramach obchodów stulecia przygotowano też rozmaite inicjatywy skierowane do różnych grup docelowych: rodzin z dziećmi, biznesmenów, zakupoholików czy kolekcjonerów przedmiotów związanych z kolejnictwem. Będzie też można poznać niezwykłą historię stacji wzniesionej z marmuru i kamienia za 43 mln dolarów. I samego Corneliusa Vanderbilta, który już jako 16-latek  miał już własną firmę zajmującą się przewozem promowym ładunków i pasażerów pomiędzy wyspą Staten Island a Manhattanem, a z czasem stał się największym pracodawcą w Ameryce.

Grand Central Terminal, Nowy Jork, USA
Grand Central Terminal, Nowy Jork, USA, fot. pvsbond, Flickr CC

Grand Central Terminal to dziś nie tylko stacja kolejowa, z której w godzinach szczytu pociągi odjeżdżają co 58 sekund, ale częste miejsce spotkań, gdzie można zrobić zakupy (68 sklepów), posilić się w restauracjach czy napić czegoś w koktajl barach (36 różnych opcji). W hali głównej, nad głowami zazwyczaj zaaferowanych pasażerów, miga 2500 gwiazd cały zodiak. Co ciekawe, zapewne z powodu błędu wykonawcy, przedstawione są one „na opak”.

Zobacz także: Google Street View: wirtualnie po Wielkim Kanionie

Kalendarium imprez i więcej informacji na temat stacji znajduje się na stronie: http://www.grandcentralterminal.com

Źródło: Grand Central Terminal

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Ciekawostki ze świata, Grand Central Terminal, Nowy Jork, Podróże


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »