kraj:
Włochy
autor: Anna Kłossowska
13-02-2013, 10:21 komentarzy: 0

L’Aquila przechowuje szczątki poprzedniego papieża, który zrezygnował

Celestyna V, który na Stolicy Piotrowej zasiadał jedynie 6 miesięcy w 1294 roku umieścił Dante w Przedpieklu. Benedykt XVI pochylił się nad jego urną przed trzema laty, gdy trzęsienie ziemi dotknęło ten region środkowej Italii.

Santa Maria di Collemaggio, Celestyn V Santa Maria di Collemaggio, Celestyn V , fot. kudumomo, Flickr CC

Celestyn V, a właściwie Pietro da Morrone czyli Piotr z Morrone był eremitą i prawdopodobnie najchętniej do końca swoich dni wiódłby pustelniczy żywot. Przedostatni z aż jedenaściorga dzieci małżeństwa prostych wieśniaków nigdy nie myślał o splendorach, a jedynie o modlitwie.

A jednak to on w lipcu 1294 roku w L’Aquila, stolicy dzisiejszego regionu Abruzja, odległej o 3 godziny samochodem od Rzymu został wybrany papieżem. Po zaledwie pół roku wydał jednak bullę o swojej abdykacji, ponieważ trudno mu było pogodzić sprzeczne interesy panującej wówczas władzy świeckiej i Kościoła.

Gdzie jest bazylika Collemaggio? L’Aquila, Włochy, Zobacz na mapie

Dante umieścił go w III Pieśni Piekła poddając wyjątkowo surowej ocenie, gdyż poeta wiązał wielkie nadzieje z osobą świątobliwego pustelnika, nie związanego z żadną frakcją, na przeprowadzenie radykalnych reform w Kościele.

W 1313 roku Celestyna kanonizował papież Klemens V, a 28 kwietnia 2009r. nad szklaną trumną papieża pochylił się papież Benedykt XVI, który przybył z duszpasterską wizytą do dotkniętego trzęsieniem regionu. Nawiedził wtedy poważnie uszkodzoną bazylikę Collemaggio, jeden z najcenniejszych zabytków stolicy regionu, gdzie przechowywano relikwie św. Celestyna V Papieża.

Bazylika Collemagio przed i po trzęsieniu ziemi
Bazylika Collemagio przed i po trzęsieniu ziemi, fot. iasm.it

Choć runęły ściany obok sarkofagu, relikwie w cudowny sposób pozostały nietknięte. To na szklanej tafli sarkofagu Benedykt XVI złożył swój paliusz, który nałożony mu został w dniu inauguracji pontyfikatu. Dziś niektórzy watykaniści dopatrują się w tym geście nie tylko szacunku dla świętego poprzednika…

Benedykt XVI złożył swój paliusz na szklanej tafli sarkofagu Celestyna V
Benedykt XVI złożył swój paliusz na szklanej tafli sarkofagu Celestyna V, fot. catholicweekly.com.au

Zobacz także: Czy papież z Czarnego Lądu przyciągnie tam więcej turystów?

Obecnie szczątki Celestyna poddawane są delikatnym zabiegom mającym na celu powstrzymanie ich degradacji. Również zostanie wymieniona woskowa maska zakrywająca twarz świętego. Od 5 maja br., w 700 lat od kanonizacji Celestyna V szczątki świętego znów zostaną wystawione na widok publiczny w bazylice.

Źródła: Radio Watykańskie, L’Aquila, basilicacollemaggio.it

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Benedykt XVI, Celestyn V, Ciekawostki ze świata, Papież, Rezygnacja papieża


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »