kraj:
Nigeria
autor: KLA
12-02-2013, 12:34 komentarzy: 0

Francis Arinze

Francis Arinze, fot. UK in Holy See, Flickr CC

Czy papież z Czarnego Lądu przyciągnie tam więcej turystów?

Kardynał nigeryjski Francis Arinze, ale i Peter Turkson z Ghany są w pierwszej piątce papabili, czyli najbardziej spodziewanych sukcesorów papieża Benedykta XVI, który wczoraj ogłosił niespodziewanie swoją rezygnację.

Jak wiemy z przeszłości, miejsca urodzenia papieży stawały się zawsze turystycznymi mekkami. Tak było w przypadku domu rodzinnego Jana Pawła II, ale i „Benedyktowej” Bawarii – powstał tam nawet szlak turystyczny Jego imienia. Czy gdyby rzeczywiście konklawe wybrało jednego z dwóch afrykańskich kardynałów, mielibyśmy do czynienia z podobnym  zjawiskiem?

Zobaczmy, skąd pochodzi Francis Arinze, który już po śmierci Jana Pawła II należał do ścisłego grona papabilich (godnych pozycji papieża). Jest to bowiem miejsce wyjątkowych tradycji… Francis Arinze urodził się  1 listopada 1932 roku w południowowschodniej Nigerii, w stanie Onitsha, w miejscowości Eziowelle, co w tłumaczeniu na angielski oznacza „good place” (dobre miejsce). Na Eziowelle składa się pięć wiosek: Umuikwele, Umunnama, Ezinimo, Okpaliko oraz Ubulu. Wiedzie tutaj wyboista, ubita z czerwonej ziemi droga, którą najlepiej przemierzyć czymś w rodzaju motocykla zwanego tutaj „Okada”, bo autobusy tu raczej nie docierają.

Wydaje się, że to miejsce znajduje się gdzieś na końcu świata. Społeczność żyje z rolnictwa. Na miejscu jest poczta, sklep i szkoła podstawowa. Choć i tutaj wiele ostatnio się zmieniło. Pojawili się „biznesmeni”, ludzie z pieniędzmi, stawiający okazalsze domy. Arinze poznał Boga w tutejszym kościele parafialnym pw. Św. Edwarda, który wznieśli misjonarze w latach 30. XX w.. To tutaj został ochrzczony i przyjął  Pierwszą Komunię Świętą.

Co ciekawe z turystycznego punktu widzenia, w czasie roku odbywa się tutaj aż sześć festiwali, związanych z rokiem liturgicznym, które godzą jednak doskonale wiarę chrześcijańską z dawną kulturą tego ludu. Pierwszy z nich, Ajachi, oznacza ofiarę złożoną Bogu Wszechmocnemu i rozpoczyna tradycyjny rok w Eziowelle – czas zasiewu i modlitw o bogate zbiory.Tutejsza ludność, przebrana w maski, śpiewa i tańczy na ulicach. Festiwal Umato przypada na czas zbioru kukurydzy, warzyw i owoców. Głównym „bohaterem” festiwalu jest kukurydza, gdyż jest to najwcześniej zbierany produkt. Przygotowywana jest zupa z zabijanego w tym celu drobiu. Festiwal trwa aż 16 dni, podczas których ludzie nawzajem odwiedzają się w domach i składają najlepsze życzenia. Pozostałe festiwale to: Iwa ji, Ofala, Osisi-ite and Ifejioku.

Źródło: Scribd

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Francis Arinze, Papież, Peter Turkson, Turystyka, z Czarnego Lądu


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »