kraj:
Ukraina
autor: KLA
15-02-2013, 13:43 komentarzy: 0

Czaszka żubra sprzed 50 tysięcy lat odnaleziona na Krymie

Żubr pierwotny żył na obszarze Europy i Azji od ok. 800 tys. lat. Miał ponad 2 m wysokości, długości ponad 3 m i ważył 2 – 2,5 tony. Wyginął 12 tys. lat temu. Odkrycie ukraińskich speleologów i paleontologów to nie lada gratka.

Jasinia Emine Bair Khosar - jedna z najpiękniejszych jaskiń w Europie Jasinia Emine Bair Khosar - jedna z najpiękniejszych jaskiń w Europie , fot. Ozulus, Flickr CC

Zwłaszcza, że dokonali go już w grudniu, ale media poinformowane zostały dopiero teraz. – Odkopaliśmy nie tylko czaszkę, ale inne części szkieletu zwierzęcia – poinformował Igor Timochin, rzecznik grupy naukowców, którego cytuje włoski portal „Vie dell’Est”. – Obecnie, dzięki panującym w jaskini, sprzyjającym warunkom konserwującym liczymy również na odkrycie treści żołądkowej, co pozwoli nam na ustalenie, jaka roślinność znajdowała się na Krymie w tamtym czasie – dodaje.

Jasinia Emine Bair Khosar - jedna z najpiękniejszych jaskiń w Europie
Jasinia Emine Bair Khosar - jedna z najpiękniejszych jaskiń w Europie, fot. Ozulus, Flickr CC

Odkrycia dokonano w grocie Emine Bair Khosar zwanej „naturalnym cmentarzyskiem zwierząt”. Przed żubrem natrafiono bowiem na szczątki wielu innych, prehistorycznych zwierząt: mamuta, niedźwiedzia i tygrysa szablozębnego.

Gdzie jest wioska Zarechnoje? Ukraina, Zobacz na mapie

Emine Bair Khosar położona jest 15 km od wioski Zarechnoje na terenie Krymskiego Rezerwatu Przyrodniczego. Jest uważana za jedną z najpiękniejszych jaskiń w Europie. Labirynt korytarzy i galerii, z których jedna prowadzi do imponującej, liczącej 120 m sali o wysokości 42 metrów.

Jasinia Emine Bair Khosar:


Zobacz także: Podziemna Rzeka Puerto Princesa – jeden z nowych cudów natury

Formy, jakie przybierają wapienne skały są tak różnorodne, że oprócz „klasycznych” stalaktytów i stalagmitów spotykamy na przykład kwiaty czy przypominające lodowe wodospady.

Źródło: Vie dell’Est

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Ciekawostki ze świata, Cmentarzysko zwierząt, Emine Bair Khosar, Jaskinie, Na Ukrainie


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »