kraj:
Rosja
autor: KLA
15-02-2013, 14:48 komentarzy: 0

Kataklizm z kosmosu. Nawet 1150 rannych odłamkami meteorytu

To już nie film Science Fiction. Sześć rosyjskich miast na Uralu zostało dosłownie zasypanych gradem odłamków skał, które spadły na nie z… nieba.

Meteoryt w Rosji

Do zdarzenia doszło o godzinie 7.23 moskiewskiego czasu. Agencja Roskosmos podała, że to meteoryt, który rozpadł się w atmosferze na mniejsze kawałki. Miał on lecieć z prędkością 108 tys. km/godzinę, zanim uderzył w ziemię w obwiodzie Czelabińskim. Odłamki spadły na Czelabińsk, Jekaterynburg, Tiumeni, Kurganie, Orenburg i Magnitogorsk.

Gdzie jest Czelabińsk? Rosja, Zobacz na mapie

Według resortu ds. sytuacji nadzwyczajnych, największe odłamki spadły na niezaludnionym obszarze około 80 km od miejscowości Satki.

Niektóre kawałki meteorytu były naprawdę duże: wielkości połowy, a nawet całej cegły. Agencje prasowe podają niedokładną liczbę rannych – od 500 do nawet 700. Zostało uszkodzonych wiele budynków i samochodów, z okien powypadały szyby. W Czelabińsku poważne zniszczenia dotknęły tamtejszą fabrykę cynku i szkołę (dobrze, że z powodu panujących akurat w tej części Rosji dużych mrozów sięgających 18 stopni poniżej zera szkoły są akurat zamknięte).Niektóre agencje prasowe donoszą, że deszcz meteorytów to odpryski asteroidy DA14, która właśnie dziś będzie przelatywać najbliżej ziemi. Dlatego niewykluczona jest powtórka z Czelabińska, tyle że w innym rejonie świata.

Zobacz także: Czy papież z Czarnego Lądu przyciągnie tam więcej turystów?

W internecie już pojawiły się ogłoszenia, w których oferowane są fragmenty meteorytu, jednak nie ma do nich póki co zdjęć. "Sprzedam kawałki meteorytu, tanio, zdjęcia później" - brzmi treść z jednego z ogłoszeń.

Źródła: Polskie radio, TVN24, Nasz Dziennik, Fakt, CNN, Wprost

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Ciekawostki ze świata, Czelabińsk, Meteor, Meteoryt, W Rosji


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »