Włochy: grillowanie na wulkanie albo niebezpieczne fascynacje
Najsłynniejsze są oczywiście Wezuwiusz i Etna. Pierwszy drzemie od ostatniej erupcji w 1944 roku, drugi cały czas daje o sobie znać. Oba łączy jedno, że na ich stokach, mimo niebezpieczeństwa, mieszkają ludzie.Etna na Sycylii, Włochy , fot. Levestane, Flickr CC
We Włoszech za aktywne uważane są dwa wulkany: Etna na Sycylii i Stromboli w archipelagu Wysp Liparyjskich. Sporo jest jednak wulkanów uśpionych. Najsłynniejszy z nich to górujący nad Neapolem Wezuwiusz oraz 6,5-metrowej średnicy kaldera Campi Flegrei pod wodami zatoki Pozzuoli, ale również Colli Albani, Ischia, Panarea, Isola Ferdinandea i Pantelleria oraz Vulcano we wspomnianym już archipelagu Wysp Liparyjskich.
Wulkan Etna, Włochy, fot. Levestane, Flickr CC
Gdzie jest Etna? Włochy, Zobacz na mapie /zbliż i włącz satelitę/
Wulkan Etna, Włochy, fot. Levestane, Flickr CC
Wulkan Etna, Włochy, fot. Levestane, Flickr CC
Wulkan Etna, Włochy, fot. bellamira, Flickr CC
Najbardziej ponurą sławę ma Wezuwiusz – bagatela 50 erupcji „na koncie” liczonych od tej najsłynniejszej, która unicestwiła Pompeje, Herkulanum i Stabie. I choć ruiny tych ongiś kwitnących miast, pieczołowicie odkopane przez archeologów powinny służyć jako memento, wokół Wezuwiusza kwitnie życie jakby nigdy nic. Nie ważne, że od czasu do czasu mieszkańcy Neapolu przeżywają mniejszy lub większy wstrząs. Na stoki wulkanu nie tylko prowadza turystyczne szlaki, ale i coraz wyżej wspinają się budynki mieszkalne.
Widok Sorrento z Wezuwiuszem w tle, Włochy, fot. Drumsara, Flickr CC
Gdzie jest Wezuwiusz? Włochy, Zobacz na mapie /zbliż i włącz satelitę/
Wulkan Wezuwiusz z promenady w Neapolu, Włochy, fot. Brontolone Salvatore, Flickr CC
Czytaj wiadomości z Włoch
Tak jest zresztą w przypadku Etny – u jej podnóża rozpościera się malownicza Taormina, a stoki wulkanu upstrzone są zabudowaniami pomniejszych miejscowości. I nikogo nie zraża fakt, że spływająca niekiedy z krateru lawa zatrzymuje się na jakimś murze domu czy zagrodzie – widać to zresztą jadąc kręta drogą ku szczytowi (ostatni odcinek obsługuje kolejka wyłączana, gdy Etna zaczyna być aktywna). Nie tak znowu dawno, bo w 2007 r. popioły z erupcji Etny spadły na Messynę.
Wspinając się na wulkan Stromboli, Włochy, fot. martienenhanneke, Flickr CC
Gdzie jest wyspa Stromboli? Włochy, Zobacz na mapie /zbliż i włącz satelitę/
Oglądanie erupcji wulkanu Stromboli od strony "Pizzo Sopra la Fossa",
miejsca położonego 200 metrów wyżej niż kratery, Włochy, fot. m.aquila, Flickr CC
Wulkam Stromboli, Włochy, fot. BlakeRead, Flickr CC
Jeszcze ciekawszym „przypadkiem” jest malutka wyspa Stromboli należąca do archipelagu wysp Liparyjskich (zwanych przez Włochów Eolskimi od imienia boga wiatru). Jest ona faktycznie jednym wulkanem wynurzającym się z morza i wybucha dosyć regularnie. Mimo to, a może właśnie dzięki temu archipelag jest tak chętnie nawiedzany przez turystów, skłonnych znieść nawet dwugodzinne, niekiedy mocne kołysanie, aby tylko zrobić sobie fotkę na Stromboli, albo też pokąpać w gorących, wulkanicznych błotach czy w niemal wrzącym morzu przy brzegu innej wyspy archipelagu, nazwanej, nomen omen Vulcano.
Źródło: własne, TTG
Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »
tagi: Atrakcje turystyczne, Ciekawostki ze świata, Etna, Stromboli, Turystyka, We Włoszech, Wezuwiusz, Wulkan, Wulkany
Dodaj komentarz
Aby skomentować musisz się najpierw zalogować
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował.