kraj:
Francja
autor: KLA
08-04-2013, 11:12 komentarzy: 0

Wieża Eiffla, Paryż, Francja

Wieża Eiffla, Paryż, Francja, fot. Welshdan, Flickr CC

Bilet na Wieżę Eiffla kupisz… pod ziemią

Nowa, na dodatek „inteligentna” kasa biletowa umieszczona w podziemiach, zamiast jak dotąd na powierzchni to pomysł paryskich urzędników. To oznacza koniec ze staniem w długiej kolejce w deszczu czy spiekocie.

254 tysiące euro kosztuje ta inwestycja, która zrewolucjonizuje sposób zwiedzania wieży Eiffla. Autorem projektu jest Agencja Marsh, stacjonująca w dzielnicy La Defence. Jak donosi lokalny dziennik, Le Parisien, plan przewiduje wybudowanie w podziemiach pod wieżą wielkiego holu. Oprócz kasy biletowej znajdą się w nim sklepy z pamiątkami, restauracje, muzeum wieży Eiffla, stanowisko do wypożyczania audioprzewodników i przechowalnia bagażu.

 – Wieża została zbudowana z myślą o tym, że odwiedzać ją będzie rocznie pół miliona turystów, tymczasem obecnie jest ich aż siedem milionów – mówi Jean Bernard Bros, asesor ds. turystyki Urzędu Miasta Paryża i dyrektor spółki zarządzającej obiektem (Sete). – Naturalnie więc nie unikniemy kolejek i w przyszłości, gdy otworzymy nowe kasy, ale pragniemy zapewnić oczekującym bardziej komfortowe warunki – podkreśla.

Gdzie jest Wieża Eiffla? Francja, Zobacz na mapie /zbliż i włącz satelitę/

Dlatego w hali planowane są projekcje filmów poświęconych historii wieży, które stojący w kolejce po bilety będą mogli oglądać na umieszczonych na ścianach dużych ekranach. Nowe rozwiązanie przychodzi w porę, bo od roku nie działają dwie z trzech wind, co jeszcze wydłużyło kolejki.

Wieża Eiffla, Paryż, Francja
Wieża Eiffla, Paryż, Francja, fot. skibler, Flickr CC

Czytaj wiadomości z Francji

Najbardziej rozpoznawalny obiekt architektoniczny Paryża, służący przyjezdnym nierzadko jako punkt orientacyjny – jest najwyższym budynkiem stolicy, został zbudowany w 1889 roku na Wystawę Światową. Jej głównym konstruktorem był francuski inżynier, konstruktor mostów Gustave Eiffel, od którego 324-metrowa wieża ze stali wzięła nazwę. Wznoszona była przez dwa lata, dwa miesiące i pięć dni co w tamtych czasach było nie lada osiągnięciem.

Wieża Eiffla, Paryż, Francja
Wieża Eiffla, Paryż, Francja, fot. Anirudh Koul, Flickr CC

Zobacz zdjęcia z Francji

Pierwotnie miała zostać rozebrana po 20 latach, ale dzięki naukowym eksperymentom Eiffela, a także dzięki nadawanym z niej pierwszym transmisjom radiowym (pierwsza audycja w 1925 roku) i telewizyjnym postanowiono ją zostawić. Zwłaszcza, że budziła coraz większe zainteresowanie turystów. Do dzisiejszego dnia odwiedziło ją łącznie 250 mln osób!

Źródło: tour-eiffel.fr

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje turystyczne, Bilet, Bilety, Ciekawostki ze świata, Paryża, Turystyka, Wieża Eiffla


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »