kraj:
Polska
autor: Anna Kłossowska
15-04-2013, 11:34 komentarzy: 0

brak opisu

, fot. parktechniki.com.pl

Czołg Leonarda czyli nowa atrakcja w Kopalni Złota

W 1485 roku Leonardo da Vinci stworzył projekt dysko podobnego pojazdu bojowego. Od majowego weekendu będzie można przejechać się jego modelem w nowo otwartym Średniowiecznym Parku Techniki w Złotym Stoku.

Debiut parku zapowiedziany jest na 27 kwietnia br. To kolejna inicjatywa Elżbiety Szumskiej, właścicielki Kopalni Złota w Złotym Stoku. – Park będzie całkowicie interaktywny – obiecuje w rozmowie ze Światem Podrózników. – Jedną z jego atrakcji jest Czołg Leonarda da Vinci, a właściwie jego model zbudowany ściśle wg projektu mistrza, choć nie z metalu, ale z drewna. Może on poruszać się w dowolnym kierunku. Na świecie jest tylko kilka takich egzemplarzy – dodaje.

Średniowieczny Park Techniki zgromadzić ma, zgodnie z nazwą, obiekty i przedmioty poprzedzające na wiele wieków epokę przemysłu. Na turystów czekać będą potężne koła młyńskie, kierat, huta, sztolnia i stęporowe kruszarki, a dodatkowo Chata Kata, w której zaznajomią się ze średniowiecznym repertuarem kar oraz Ścieżka Strachu. 

Czytaj wiadomości z Polski

Średniowieczny Park Techniki to praktycznie wizja jednego człowieka, Arka Knycha, mojego pracownika, któremu na terenie dawnego tartaku w Złotym Stoku zamarzyło się zrekonstruowanie osady górniczej – wyjaśnia Szumska. Pomysł nie bez podstaw, skoro to właśnie tutaj co najmniej od 700 lat wydobywano złoto w pobliskiej kopalni, w dziś atrakcji turystycznej.

Projekt powstał w 2011 r. , a cały park był już gotowy i mógł ruszyć przed rokiem, ale wtedy prace wstrzymał nadzór budowlany w wyniku biurokratycznych przepychanek (przeciwny budowie miał być sam burmistrz). Obiekty rozmontowano i przeniesiono na sąsiednią działkę. Jednak po proteście mieszkańców, żywo zainteresowanych nową inwestycją, w efekcie której przybędzie miejsc pracy (właśnie w tych dniach prowadzony jest nabór zarówno do prac sezonowych w kopalni, jak i parku) i turystów, prace mogły zostać wznowione i z rocznym poślizgiem Park wystartuje w końcu kwietnia.

Zobacz także: 70. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim – weź udział w obchodach

Sama Kopalnia Złota działa pod egidą Elżbiety Szumskiej od 2001 roku – wcześniej obiekt ten dzierżawiła, a jeszcze wcześniej oprowadzała po nim jako przewodniczka. Przez 12 lat obiekt wyrósł na jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. Rocznie odwiedza go co najmniej 160-170 tys. osób ( dla porównania Panoramę Racławicką 280 tys.). Kopalnia udostępnia podziemne sztolnie, proponuje rejsy podziemna rzeką i oglądanie skrytego w czeluściach, ośmiometrowego wodospadu, oferuje poszukiwanie złota i diamentów, przejażdżki kolejką. Na terenie, pomiędzy wyrobiskami znajduje się restauracja – „Karczma w Starej Kuźni” proponując do 100 miejsc również na konferencje i spotkania biznesowe. Oferty dopełnia hotelik na 45 łóżek.

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje turystyczne, Ciekawostki z Polski, Czołg Leonarda, Kopalnia Złota, Park Techniki, Średniowieczny, Złoty Stok


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »