kraj:
Polska
autor: KLA
20-03-2013, 11:02 komentarzy: 0

Dlaczego w Zamku Międzylesie straszy duch pięknej kobiety?

Każdy porządny zamek powinien mieć co najmniej jednego ducha. Ten międzyleski takiego posiada. Nie dość, że błądzi po krużgankach strasząc hotelowych gości, ale jeszcze robi psikusy.

Zamek Międzylesie

Zamek Międzylesie znajduje się na ziemi Kłodzkiej. W 1428 roku, podobnie jak zamki Szczerba (dziś w ruinie) i Wilczanów należał do rodu Gloubusów. A ci głowy mieli do interesu – po ich rządami księstwo kłodzkie kwitło. Jeden z nich, Otton, był panem na zamku Międzylesie, w owych czasach była to konstrukcja gotycka z jedną wieżą – szczegół ważny dla dalszego ciągu tej historii.

Otton miał żonę wyjątkowo piękną, która rozpalała w nim takie miłosne porywy, że spłodził z nią trójkę synów. Pech chciał, że gospodarz musiał często opuszczać swoją panią a wtedy ona, równie rozamorowana, oddawała się igraszkom w łożnicy z innymi. Gdy Otton się o tym dowiedział, zamknął niewierną w wieży. A wtedy napadli go Husyci /ruch religijny i polityczny zapoczątkowany działalnością kaznodziejską/. Mąż, zamiast ratować niewiastę, uciekł sam w popłochu, zabierając tylko dzieci.

Gdzie jest Zamek Międzylesie? Polska, Zobacz na mapie

Zamek podpalony przez wroga spłonął, ale nie doszczętnie – ocalała okopcona wieża, do której odtąd przylgnęła nazwa „Czarnej”. Co ciekawe, gdy mąż powrócił wreszcie i otworzył rygiel drzwi wieży, w środku nie znalazł żadnych szczątków. Czyżby jednak Husyci porwali niewiastę? Skoro tak, to dlaczego straszy ona dzisiaj w zamku, objawiając się na balkonie wieży 29 maja, w rocznicę rzekomej śmierci? I płata figle, bo na zdjęciach robionych we wnętrzach zamku pojawiają się przedmioty, których na planie nie było?

Zamek Międzylesie jest dziś przepięknie odrestaurowany i pełni funkcje hotelu. Można go oczywiście zwiedzać, podziwiając barokowe wnętrza, salę balową, sale myśliwskie, kuchnię szlachecką. Dziedziniec oferuje szereg atrakcji, w tym strzelanie z łuku czy kuszy. Jego strona www jest przykładem nie tylko dobrej promocji swojego miejsca, ale i okolicy, współpracy z innymi atrakcjami turystycznymi Kotliny Kłodzkiej, które w ten sposób nawzajem się reklamują, czerpiąc z tego korzyść.

Zobacz także: Jubileuszowa, 10. edycja Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły w Krakowie

Podobnie jak turysta, który chce nie tylko pojeździć konno w pobliskiej stadninie „Kuźnia przygody”, ale wybrać się na przykład na Szlak Ginących Zawodów, do Twierdzy Kłodzko, Kopalni Uranu, kłodzkich uzdrowisk czy w góry.
 
Źródło: zamekmiedzylesie.pl

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje turystyczne, Ciekawostki z Polski, Dwór, Międzylesie, Pałac, Zamek


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »