kraj:
Nepal
26-04-2013, 13:00 komentarzy: 0

Pomysłodawca „Everest 60 lat Expedition” zdobył szczyt aklimatyzacyjny

Piotr Cieszewski – Gdańszczanin, wielki pasjonat gór i zdobywca kilku szczytów z Korony Ziemi oraz inicjator projektu „Everest 60 lat Expedition” – zdobył właśnie najbardziej wysunięty na wschód wierzchołek Lobuche (6100 m. n.p.m.). Obecnie znajduje się w bazie pod Everestem i przygotowuje się do ataku szczytowego na Mount Everest, który ma nastąpić w okolicach 15 maja 2013 roku.

Pomysłodawca „Everest 60 lat Expedition” zdobył szczyt aklimatyzacyjny Pomysłodawca „Everest 60 lat Expedition” zdobył szczyt aklimatyzacyjny , Inf. Pras.

Zdobycie najbardziej wysuniętego na wschód wierzchołka Lobuche, który znajduje się na wysokości 6 100 m n.p.m. to pierwszy etap wyprawy „Everest 60 lat Expedition”, której celem jest zdobycie najwyższej góry świata pod koniec maja.

W czasie swojego przedsięwzięcia Piotr Cieszewski pragnie zarazić innych swoją pasją do gór oraz rozpowszechnić historię podboju Mount Everest. Piotr Cieszewski zabierze ze sobą w drogę na szczyt flagę ze zdjęciami osób kibicujących jego wyprawie oraz banner Szlachetnej Paczki, akcji charytatywnej realizowanej przez Stowarzyszenie Wiosna. To prawdopodobnie pierwsza tego typu inicjatywa na świecie, która daje możliwość zdobycia najwyższej góry świata każdemu z nas bez wychodzenia z domu.

Gdzie jest Lobuche? Nepal, Zobacz na mapie /zbliż i włącz satelitę/

Lobuche - zaraz szczyt, Pomysłodawca „Everest 60 lat Expedition” zdobył szczyt aklimatyzacyjny
Lobuche - zaraz szczyt, Pomysłodawca „Everest 60 lat Expedition” zdobył szczyt aklimatyzacyjny, fot. Inf. Pras.

Gdzie jest Mount Everest? Nepal, Zobacz na mapie /zbliż i włącz satelitę/

„Zdobycie szczytu aklimatyzacyjnego Lobuche, z którego mogłem podziwiać wspaniałe widoki na Everest, Makalu, Nuptse i Pumori to kolejny, ważny etap mojej podróży na najwyższą górę świata. Dzięki przeprowadzonej aklimatyzacji będę musiał tylko dwa razy pokonać Ice Fall – jeden z trudniejszych odcinków w drodze na Mount Everest, obszar ‘płynnego lodu’, który składa się z głębokich szczelin oraz nawet kilkunastometrowych bloków skalnych” – mówi Piotr Cieszewski, pomysłodawca „Everest 60 lat Expedition”.

Zobacz zdjęcia z Nepalu

Pomysłodawca „Everest 60 lat Expedition” zdobył szczyt aklimatyzacyjny
Pomysłodawca „Everest 60 lat Expedition” zdobył szczyt aklimatyzacyjny, fot. Inf. Pras.

Obecnie Piotr Cieszewski znajduje się w bazie pod Mount Everestem, gdzie realizuje kolejne podejścia do obozów i powroty do bazy w celu przyzwyczajenia organizmu do niskiego ciśnienia (ok. 300 hPa na szczycie) i do niskiej zawartości tlenu w powietrzu (ok. 40% tlenu na 7000 m w porównaniu z poziomem morza). Atak szczytowy zaplanowany jest na 15-25 maja 2013 roku.

Patronat medialny nad wyprawą Piotra Cieszewskiego na Mount Everest objęło Radio Gdańsk. Przyjacielem „Everest 60 lat Expedition” jest firma Renault Polska.

Zobacz także: Dzikowska, Halik, Kamiński, Pustelnik, Jagielski - Pojechane Podróże 2

Informacje o Piotrze Cieszewskim:
Piotr Cieszewski urodził się 19 lipca 1973 roku w Gdańsku. Jest absolwentem kierunku Transport i Logistyka na Uniwersytecie Gdańskim. Do 30-ego roku życia mieszkał Trójmieście, a od 2003 r. – w Warszawie.  W latach 2001 – 2011 pracował w korporacji budowlanej Skanska S.A. Od dziecka jego pasją są góry. Pierwsze szlaki w Tatrach przetarł w wieku 5-ciu lat. Od sześciu lat wchodzi na szczyty z Korony Ziemi, w skład której wchodzą najwyższe szczyty poszczególnych kontynentów. Dotychczas udało mu się zdobyć Mont Blanc 4810 m. i Elbrus 5642 m., Kilimandżaro 5895 m. – najwyższy szczyt Afryki, Aconcagua 6962 m – najwyższy szczyt Ameryki Południowej. Od dziecka interesuje się i poznaje historię podboju Himalajów, a szczególnie Everestu i innych ośmiotysięczników. Doświadczenie górskie poparł licznymi kursami m.in. wspinaczki skalnej, lawinowym czy taternickim. Posiada kartę taternika nr 562.

Więcej na www.everest60lat.pl
ta nowość ma kolejne części: 1|2 Następna

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Ciekawostki ze świata, Everest 60 lat Expedition, Lobuche, Mount Everest, Piotr Cieszewski, W Nepalu, Wyprawy


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »