kraj:
Belgia
17-02-2012, 00:16 źródło: Świat Podróżników     komentarzy: 0

Niepozorne Liège (Belgia) - Przewodnik

Choć Liège nie należy do czołówki europejskich atrakcji turystycznych, podczas wycieczki do Belgii warto zatrzymać się w mieście na dłużej. Na pierwszy rzut oka Liège niczym się nie wyróżnia na tle innych europejskich miast. Jest wprawdzie trzecią pod względem wielkości metropolią w Belgii, a także pełni rolę stolicy prowincji Liège, ale nigdy nie zdobyło takiego rozgłosu wśród turystów, jak Bruksela czy Antwerpia. Jeśli jednak damy mu szansę, Liège odsłoni przed nami szereg wyjątkowych atrakcji turystycznych.

Liège - Belgia, autor: Jaques Renier Liège - Belgia, autor: Jaques Renier , Wikimedia Common

Liège w pigułce
 
Zajmujące niecałe 70 km2 Liège leży na wschodzie kraju, w pobliżu granicy z Holandią i Niemcami. Jest zamieszkiwane przez około 200 tys. osób. Położenie miasta to jedna z jego największych zalet. Jeżeli chcemy w trakcie wycieczki zwiedzić jak największą część Europy, możemy uczynić z Liège bazę wypadową, z której szybko dostaniemy się zarówno do Maastrichtu, jak i Aachen. Co więcej, tylko ok. 40 minut jazdy samochodem będzie nas dzielić od Spa – miejscowości, od której wywodzi się nazwa popularnych zabiegów leczniczych.

Dołącz do nas na Facebooku
 
W świadomości Belgów, a także tych obcokrajowców, który zdają sobie sprawę z jego istnienia, Liège funkcjonuje jako ważny ośrodek naukowy oraz przemysłowy. Od setek lat w mieście wytwarza się stal, a obecnie znajduje się w nim także wiele zakładów produkujących elektronikę. Równie ważne są tamtejsze ośrodki naukowe, takie jak założony w roku 1817 uniwersytet, do którego uczęszcza kilkanaście tysięcy studentów. W Liège ponadto znajdują się zakłady biotechnologiczne (np. Diagenode, Eurogentec) i siedziby firm reprezentujących branżę IT.
 
Liège dla turysty
 
Najbardziej znanym zabytkiem w Liège jest prawdopodobnie Pałac Książąt-Biskupów – a raczej jego trzecia inkarnacja, gdyż dwie poprzednie spłonęły w latach 1185 i 1505. Jego obecny kształt Belgowie zawdzięczają biskupowi Érardowi de la Marck – jednemu z najbardziej zasłużonych dla miasta duchownych, który wsławił się rekonstrukcją najpiękniejszych budynków i pomników zniszczonych podczas wojen.
 
Mieszkańcy Liège są dumni również z katedry św. Pawła, zbudowanej pomiędzy XIII a XVI wiekiem. Mieści się w niej grób św. Lamberta – znanego na całym świecie biskupa, który zginął męczeńską śmiercią ok. roku 700. Ze względu na piękną architekturę i bogatą historię warte uwagi są również inne obiekty sakralne, m.in. kościół św. Barłomieja, kościół św. Jacka czy Kościół św. Krzyża.
 
Zainteresowani historią powinni odwiedzić poświęcone archeologii Muzeum Curtiusa. Duże wrażenie robi już sam mieszczący je budynek – jest to XVI-wieczny pałac, odznaczający się na tle okolicznych budowli dzięki wyrazistej czerwonej kolorystyce. Można w nim znaleźć ponad 5 tys. okazów archeologicznych pochodzących nie tylko z Liege, ale również z innych części świata. Dla zapierających dech w piersiach widoków warto natomiast wspiąć na sam szczyt potężnej cytadeli, która położona jest na wzgórzu znajdującym się w pobliżu centrum miasta.
 
Liège po zmroku
 
Kiedy już zwiedzimy zabytki, muzea i inne miejsca, które pozwalają zapoznać się z historią oraz kulturą Liège, możemy wyjść na ulice miasta w celach czysto rozrywkowych. Z łatwością znajdziemy tu kilkanaście większych browarów, produkujących piwo według własnych, zazwyczaj wiekowych receptur. Swoje markowe trunki wytwarza też wielu właścicieli pubów i restauracji – lokali tych w centrum i terenach podmiejskich znajdziemy od zatrzęsienia.
 
Nie musimy być amatorami piwa, aby znaleźć miejsce dla siebie. Miłośnicy tańca będą mogli zabawić się w dobrych klubach, takich jak The Zoo, Exxit, Versuz czy La Capsule, natomiast zwolennicy bardziej wysublimowanej rozrywki mogą udać się wieczorem do jednej z najlepszych oper w całej Europie, zwanej Opera Royal.
 
Wychodząc wieczorem na ulice Liège, nie musimy obawiać się o własne życie i zdrowie. Miasto uchodzi za dość bezpieczne, jednakże kobietom odradza się samotne spacery późną nocą – tak jak w większości równie dużych metropolii.
 
Liège na sportowo

autor Jaques Renier - Wikimedia CC
 
Od czasu do czasu Liège bywa celem pielgrzymek kibiców piłki nożnej, w mieście znajduje się bowiem Stade Maurice Dufranse – stadion drużyny Standard Liège, założonej w roku 1898. To obiekt robiący bardzo dobre wrażenie wizualne i utrzymywany w dobrym stanie. Pod względem rozmiarów daleko mu jednak do najbardziej znanych stadionów na kontynencie. Jest w stanie pomieścić nieco ponad 30 tys. osób.
 
Miasto powinno zadowolić miłośników aktywnego wypoczynku – mogą oni skorzystać z tamtejszych siłowni, a w pogodniejsze dni udać się w tereny podmiejskie. W Internecie można z łatwością znaleźć proponowane trasy wyczerpujących wędrówek, wiodące przez malownicze zagajniki czy parki. Warto również wybrać się na krajoznawczy rejs po rzece Mozie, nad którą położone jest Liège.
 
Czym do Liège?
 
Do miasta można dostać się drogą powietrzną lub lądową, choć teoretycznie przy odrobinie wprawy możliwe byłoby wpłynięcie z Morza Północnego na Mozę i wiosłowanie do samego Liège pod prąd. Mniej zdeterminowanym pozostaje podróż lotnicza na lotnisko Liège – Bierset, które przez długi czas było ósmym portem w Europie pod względem ilości transportowanych towarów. Do miasta kursują również autokary – bilet z Warszawy można nabyć za mniej niż 300 zł.
 
Pozostaje tylko zapytać: czy warto? Owszem, choć odpowiedź nie wydaje się oczywista. Liège nie jest turystycznym rajem, jednak ma zalety, dzięki którym nie pożałujemy wydanych pieniędzy.
 


Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Przewodnik po Liège w Belgii, Turystyka


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »