kraj:
Polska
27-04-2012, 14:30 źródło: Materiały Prasowe     komentarzy: 0

Ruiny zamku w Czorsztynie, aut. Adam Kumiszcza

Ruiny zamku w Czorsztynie, aut. Adam Kumiszcza, Wikimedia

Zamek w Czorsztynie - Piękna atrakcja Pienin

Zamek w Czorsztynie został wzniesiony w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego i do dziś ściąga w Pieniny rzesze turystów będąc główną atrakcją tego regionu.

Zamek królewski w Czorsztynie, a właściwie jego ruiny, leży na lewym brzegu jeziora Czorsztyńskiego na wysokości 588 m. n.p.m. Zamek pierwotnie nosił nazwę Wronin i znajdował się na stromej górze wznoszącej się u brzegu rzeki Dunajec. Powstanie w latach 90-tych sztucznego zbiornika wodnego u stóp zamku całkowicie zmieniło jego otoczenie.

Obecnie kamienne ruiny zamku znajdują się na terenie Pienińskiego Parku Narodowego, który jest również jego administratorem, natomiast w przeszłości właścicielami Czorsztyńskiego zamku byli między innymi: święta Kinga, król Kazimierz Wielki i rycerz Zawisza Czarny.

Obecny swój wygląd zamek zawdzięcza pożarowi z roku 1795, który pochłonął znaczną jego część a spowodowany był uderzeniem pioruna. Od tego czasu zamek zaczął popadać w ruinę. Do naszych czasów z górskiej fortecy pozostały jedynie malownicze postrzępione ruiny przeglądające się w wodach jeziora. Po wojnie kilkakrotnie próbowano go restaurować, ale dopiero w latach 90. ruiny zamku sukcesywnie udostępniano turystom.

Trasa zwiedzania wiedzie z dziedzińca zamku dolnego, okolonego resztkami murów obwodowych do pomieszczeń zamku średniego. Z zamku średniego, po obejrzeniu kilku reliktów archeologicznych, XVI-wieczną klatką schodową turyści przechodzą na zamek górny. Otwiera się wspaniały widok na Jezioro Czorsztyńskie, zamknięte wałem zapory.

Na prawo od zapory, po przeciwległej stronie Dunajca, nad skarpą jeziora wznosi się średniowieczny zamek w Niedzicy. Horyzont zamykają Pieniny Spiskie i Tatry. Z tarasu schodzi się do wyporządkowanych i częściowo zrekonstruowanych pomieszczeń piwnicznych.
Urządzono tu ekspozycję muzealną (plansze omawiają historię Czorsztyna i zapory) oraz stylową kawiarnię, gdzie latem często przygrywa góralski zespół z Kluszkowiec. Można tam również wybić pamiątkowy medal lub zrobić zakupy w stylowego sklepiku.

Zamek z racji położenia przy historycznym trakcie handlowym (z Krakowa na Węgry) posiada bardzo bogatą historię. Odwiedzany był przez wiele ówczesnych znakomitości, bawili tu: Kazimierz Wielki, Ludwik Węgierski, królowa Jadwiga, Władysław Jagiełło oraz Władysław Warneńczyk. Jak podaje legenda był tu też książę Bolesław Wstydliwy wraz z żoną Kingą, i to właśnie tu znaleźli schronienie przed najazdem tatarskim.

Schronienia w zamku szukali również husyci, Jan Kazimierz uciekający przed Szwedami, powstańcy Kostki Napierskiego, kozacy i konfederaci barscy. Zamek pełnił bowiem rolę granicznej fortecy (kilka razy był oblegany i napadany), komory celnej i ośrodka administracyjnego odradzającego się królestwa pod rządami Kazimierza Wielkiego.

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: atrakcja Pienin, Zamek w Czorsztynie


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »