
Turyści z Chin, fot. Ray Devlin, Flickr CC
Jak przyciągnąć bogatego turystę z Chin. Amerykanie mają swoje sposoby
Obsługa mówiąca po mandaryńsku, congee czyli kleik na śniadanie, klapki w pokojach – Oferta hoteli w USA coraz bardziej krojona jest na miarę klienta z Kraju Środka. Czy Europa i Polska pójdą tym śladem?
6000 USD – tyle wydaje przeciętnie gość z Chin za oceanem. To bogaty klient. Dlatego nie należy się dziwić, że nawet międzynarodowe sieci takie jak Marriott czy Hilton opracowały specjalne „Welcome programs” dla turysty z tego azjatyckiego kraju.
Uwzględnia on takie subtelności kulturowe jak na przykład unikanie meldowania chińskich gości na czwartym piętrze w hotelu. Czwórka w wielu kulturach azjatyckich uważana jest za liczbę przynoszącą pecha, jej wymowa brzmi tak samo jak „śmierć” (aby uniknąć jej w niektórych budynkach hotelowych w Chinach po prostu nie ma piętra czwartego).
Dołącz do nas na Facebooku!
Baczna uwaga zwracana jest na kolorystykę wnętrz. Na przykład czerwień w kulturze chińskiej uważana jest za kolor szczęścia, ciepła, ognia, siły sławy i pomyślności, podczas gdy biel to kolor żałoby, śmierci, zimy i snu.
Zgodnie z wytycznymi programu, obsługa w recepcjach hotelowych ma też pamiętać, aby w przypadku grupy biznesowej nie meldować podwładnego na wyższym piętrze niż jego szefa, bo to ten ostatni powinien, zgodnie z hierarchią być wyższej.
Pokoje zaś wyposażone są w czajniki i klapki, a w menu uwzględnione jest congee , zwane tradycyjnie hsi-fan , czyli popularna w Chinach potrawa śniadaniowa kojarzona z naszym ryżowym kleikiem.
W ubiegłym roku USA odwiedziło ponad milion Chińczyków, zasilając tamtejszą gospodarkę o ponad 5,7 mld USD. Uwzględniając najnowsze dane GUS z kwietnia tego roku, w pierwszych czterech miesiącach br. zawitało do nas… 8 tys. turystów z Chin. W ubiegłym roku było ich ok. 20 tys. Euro 2012 zapewne zachęci Chińczyków do częstszego odwiedzania Polski.
Czy hotelarze uczą się już mandaryńskiego? Może powinni skoro już za kilka lat w świat ma wyruszyć 100 mln Chińczyków, stając się wiodącym krajem turystów na naszym globie.
Źródło: e-Travel Blackboard
Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »
tagi: Podróże, Turysta z Chin, Zwyczaje turystów z Chin
Dodaj komentarz
Aby skomentować musisz się najpierw zalogować
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował.