kraj:
USA
autor: KLA
10-07-2012, 14:01 źródło: ŚP     komentarzy: 0

Manhattanhenge: spektakularny zachód słońca w Nowym Jorku

Żółto-czerwona kula słońca wchodząca dokładnie między wieżowce na Manhattanie, okalające aleje biegnące ze wschodu na zachód – to naturalne zjawisko będzie można zobaczyć już jutro czyli w środę 11 lipca o godz. 20.24 w Nowym Jorku.

Manhattanhenge - spektakularny zachód słońca w Nowym Jorku Manhattanhenge - spektakularny zachód słońca w Nowym Jorku , fot. Shmuel, Flickr CC

Ma swoją nazwę – Manhattanhenge i jest wyczekiwane nie tylko przez fotografów. Bo ten zachód słońca jest tak niezwykły, że wydaje się nieprawdziwy. Wygląda to raczej na trick filmowy – tarcza słoneczna idealnie mieści się między budynkami tak, jakby ją ktoś dopasował.

Zmierzając ku zachodowi wsuwa się między wieżowce jak w koszyk i dalej, idealnie równo schodzi niżej, aż do powierzchni asfaltu tych alei, które biegną ze wschodu na zachód. W ten sposób wypełniają się one niezwykłym światłem, odbijanym w szybach budynków.

Manhattanhenge - spektakularny zachód słońca w Nowym Jorku
Manhattanhenge - spektakularny zachód słońca w Nowym Jorku, fot. 5oulscape, Flickr CC

Zjawisko ma miejsce dwa razy w roku, w końcu maja i blisko połowy lipca, w okolicach letniego przesilenia. W tym roku Manhattanhenge przypada na godz. 20.24 w najbliższą środę 11 lipca i czwartek 12 lipca o tej samej porze. Analogiczne zjawisko tylko o wschodzie słońca przypada zimą, około 5 grudnia i 8 stycznia, w czasie zimowego przesilenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Wydarzeniu towarzyszą wykłady naukowe w Muzeum Historii Naturalnej i Muzeum Historii Nowego Jorku, a także liczne imprezy i festiwale odbywające się bieżącego lata w Wielkim Jabłku.

Źródło: Travelers Today
 

Manhattanhenge
Manhattanhenge, fot. haldean,  Flickr CC
Manhattanhenge
Manhattanhenge, fot. Dannels, Flickr CC


Czytaj wiadomości z USA


Manhattanhenge - spektakularny zachód słońca w Nowym Jorku
Manhattanhenge - spektakularny zachód słońca w Nowym Jorku, fot. *Bitch Cakes*, Flickr CC


Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Ciekawostki ze świata, Manhattanhenge, Nowy Jork, Przesilenie, Turystyka


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »