kraj:
Japonia
autor: KLA
22-07-2012, 20:32 źródło: ŚP     komentarzy: 0

Japonia: Podróż w symulatorze lokomotywy i kokpitu samolotu

Replikę pierwszego na świecie samolotu i pierwszej maszyny, która wystartował z japońskiego lotniska można oglądać w Miejskim Muzeum Nauki w japońskim mieście Nagoja. Tu też od roku działa ultranowoczesne, interaktywne muzeum kolejnictwa.

Scale Model

 „Wspaniałe latające maszyny” – taki tytuł nosi wystawa w Miejskim Muzeum Nauki w czwartym co do wielkości mieście Kraju Kwitnącej Wiśni, Nagoi na wyspie Honsiu. Można na niej obejrzeć idealnie odtworzony model pierwszego na świecie samolotu, skonstruowanego przez pionierów lotnictwa, braci Orville’a i Willbura Wrightów – Wright Flyer. Maszyna wzniosła się po raz pierwszy w powietrze 17 grudnia 1903 r. Na wystawie można również podziwiać pierwszą maszynę, Le Prieur nr 2, jaka 9 grudnia 1909 r. wzbiła się w powietrze nad tokijską dzielnicą Ueno. Jej szkielet był wykonany w całości z bambusa!:

Konstruktorem samolotu był wynalazca, autor wielu patentów Francuz Yves Le Prieur, przez pewien czas attache’ i tłumacz w Ambasadzie Republiki Francuskiej w Tokio, nota bene pierwszy Francuz, który zdobył czarny pas w judo. Le Prieur skonstruował też zapalające, niekierowane lotnicze pociski rakietowe, wykorzystywane w I wojnie światowej.

Na wystawie można wcielić się w pilota w symulatorze lotów, a także poznać najnowsze systemy zabezpieczeń instalowanych na lotniskach. Wystawa jest czynna od 21 lipca do 2 września br.

Będąc w Nagoi, warto wpaść do działającego od roku, edukacyjnego muzeum kolei. Można tu prześledzić rozwój transportu szynowego w Kraju Kwitnącej Wiśni od 1872 r., kiedy na wyspach zadebiutował pierwszy pociąg. I oczywiście też pobawić się w maszynistę w symulatorze lokomotywy, pędząc nią 300 km na godzinę. Symulatorów jest zresztą na wystawie sporo. Pod muzealnym dachem zgromadzono najstarsze i najnowocześniejsze składy poruszające się po japońskich torach. Więcej tutaj.

Zobacz także: W 2015 roku będziemy mieli dwa parki rozrywki w stylu Disneylandu

Mieszkańcy Nipponu nie potrafiliby żyć bez pociągu. Szybki, punktualny, nowoczesny - to on dowozi dzieci do szkoły, a dorosłych do pracy. Jest niezbędnym elementem japońskiej, współczesnej cywilizacji. Muzeum jest na to dostatecznym dowodem – można je zwiedzać z pomocą wielojęzycznego IPada wypożyczanego w recepcji.

Źródła: The Nation (Travel), Nagoya International Center


Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje turystyczne Japonii, Ciekawostki ze świata, Podróże, Turystyka


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »