kraj:
Czechy
autor: KLA
24-07-2012, 13:12 źródło: Inf. Pras.     komentarzy: 0

Kromieryż (czes. Kroměříž) – perełka UNESCO

Liczące około trzydziestu tysięcy mieszkańców miasto Kroměříž, nazywane hanackimi Atenami, leży nad rzeką Morawą w województwie zlińskim. W roku 1997 zostało uznane za najpiękniejsze miasto Republiki Czeskiej a rok później tutejszy Zamek Arcybiskupi wraz z Ogrodem Kwiatowym i Zamkowym został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Corocznie organizowane są tu liczne festiwale muzyczne, wystawy, kongresy i konferencje.

Kromieryż (czes. Kroměříž) Kromieryż (czes. Kroměříž) , Inf. Pras.

Sala Sejmowa na zamku uważana jest za jedną z najpiękniejszych w środkowej Europie


Zamek Arcybiskupi w Kroměřížu należy do najważniejszych zabytków na Morawach. Należał do majątku biskupów i arcybiskupów ołomunieckich. Pełnił funkcję siedziby reprezentacyjnej. Znajdziemy tu liczne, bogato zdobione sale i saloniki, z oryginalnym wyposażeniem. W galerii obrazów prezentowane są dzieła czołowych malarzy europejskich XV – XVIII wieku. Na miejscu obecnego Ogrodu Zamkowego znajdował się pierwotnie ogród warzywny i kwiatowy. W XVII wieku utworzono tu ogród barokowy, a w XIX wieku stylowy park krajobrazowy o powierzchni 64 hektarów, z Lwią Fontanną i Fontanną Trytonów. Ogród Kwiatowy stał się, już w czasach swego założenia w roku 1665, wspaniałym przykładem połączenia włoskiej renesansowej architektury ogrodowej z  malarstwem i rzemiosłem artystycznym. W okresie do 26.08.2012 w Rotundzie Ogrodu Kwiatowego prezentowana jest unikatowa wystawa Actis effector, która z pewnością dostarczy zwiedzającym niezwykłych wrażeń. Więcej na stronie tutaj.
 

Na pograniczu Hany, Slovácka i Valašska


Kroměříž nazywano hanackimi Atenami, ze względu na panujące tu zamiłowanie do kultury i sztuki. Miasto szczyciło się dużą ilością szkół i zabytków architektury. Często gościli w nim poeci, pisarze, malarze, rzeźbiarze i muzycy. Kroměříž  był miastem rodzinnym malarza Maxa Švabinskiego, któremu poświęcone jest otwarte tutaj w roku 2003 muzeum. W sześciu salach zgromadzone są dzieła mistrza, składające się z niemal 130 oryginałów (malarstwo olejne, grafika, rysunek), powstałe w ciągu siedemdziesięciu lat twórczości Švabinskiego. Więcej na stronie tutaj.

 

Miasto słynie z licznych zabytków


Planując wycieczkę do Kroměříža, warto przeznaczyć na zwiedzanie miasta więcej czasu. Na każdym kroku bowiem spotkamy tu ciekawe zabytki. Powinniśmy zobaczyć na przykład Duży Rynek z ratuszem i renesansowymi budynkami, kościół św. Maurycego, kościół św. Jana Chrzciciela, barokowy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i prawosławny kościół św. Cyryla i Metodego. Wszystkim, którzy zgadzają się ze stwierdzeniem Woody`ego Allena, że: ''Pieniądze są lepsze od ubóstwa, chociażby ze względów finansowych“, polecamy odwiedzić Mennicę Biskupią, gdzie obejrzymy numizmatyczne unikaty.  W Hotelu Octárna możemy podziwiać pięć mozaikowych dzieł Maxa Švabinskiego, które były pierwotnie przeznaczone do ozdoby Teatru Narodowego w Pradze. Po dniu pełnym wrażeń, zapraszamy na degustację wspaniałego wina mszalnego w Arcybiskupich Piwnicach Zamkowych. Więcej na stronie tutaj.

 

Znajdziemy tu też zabytek techniki – małą elektrownię wodną na Strži
 

Budowę elektrowni rozpoczęto w roku 1920, na brzegu rzeki Morawy, około 4 kilometrów od centrum miasta. Niecałe trzy lata później została uruchomiona. W tamtych latach była najnowocześniejszym tego typu obiektem w Czechosłowacji i jednym z najnowocześniejszych na świecie. Stała się wzorem dla późniejszych elektrowni wodnych w Czechach. Obecnie możemy obejrzeć tu dwie pierwotne, nadal działające turbiny Kaplana. Więcej na stronie tutaj.

 

Z zapartym tchem
 

Kroměříž oferuje także szereg atrakcji sportowych, na przykład: paintball, skatepark, loty widokowe, wspinaczki. Niezapomniane przeżycia czekają na nas na terenie Wodnego Eldorado: jazda na nartach wodnych, na bananach czy rejs kanoe. Po aktywnym wypoczynku możemy delektować się miejscowymi specjałami – frgalami. Są to duże, okrągłe, cienkie ciasta z dżemem gruszkowym.

 

Z miastem Chropyně wiąże się legenda o królu Ječmínku
 

Z miastem Chropyně, leżącym niecałe dziesięć kilometrów od Kroměříža,  związana jest jedna z najpiękniejszych legend morawskich, opowiadająca o królu Ječmínku. Zgodnie z legendą, dawno temu tutejszy władca, po przehulaniu wszystkich pieniędzy, nałożył na poddanych wyższe podatki. Jego dobra małżonka próbowała powstrzymać go przed gnębieniem ludności. Wówczas rozzłoszczony władca wygnał ją z domu. Kobieta ukryła się na polu wśród dojrzewającego jęczmienia, gdzie wkrótce znalazły ją wieśniaczki, wraz z jej nowonarodzonym dzieckiem. Kobiety dały mu na imię Ječmínek. Zły władca nie zlitował się nad losem  żony i synka i oboje kazał wywieźć z miasta. Ječmínka już nikt nigdy nie zobaczył, ale miejscowi ludzie wierzyli, że czuwa on nad morawską krainą i pomaga jej mieszkańcom.

Obecnie Chropyně to nowoczesne, rozwijające się miasto. Do tej pory nie udało się niestety odbudować tutejszego uzdrowiska zniszczonego pod koniec ubiegłego wieku przez powódź.  Turystom polecamy odwiedzić zamek, a także letnie kąpielisko. Więcej na stronie.

Zobacz także: Czechy – letnie imprezy dla piwoszy
 

Okolice Kroměříža możemy podziwiać z siodełka roweru
 

Wokół Kroměříža znajdziemy kilka tras rowerowych. Jedna z nich zaprowadzi nas na skraj pofałdowanej krainy Chřibów i Hostýnskich Wierchów. Wzdłuż Kanału Baty możemy przejechać 80 kilometrów. Turystom, których zmęczy jazda na rowerze, polecamy rejs statkiem. Zmotoryzowanym proponujemy wycieczkę do bardziej odległych miejsc: uzdrowiska Luhačovice lub do Zlína.


Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje turystyczne, Czech, Kromeriz, Kromieryż, Turystyka


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »