kraj:
Chiny
autor: KLA
25-07-2012, 07:40 źródło: ŚP     komentarzy: 0

Zobacz Wielki Mur Chiński z innej perspektywy

6259 km w 2000 lat! Budowa Wielkiego Muru Chińskiego jest chyba najdłużej realizowaną inwestycją w historii świata. I choć wydaje się, że każdy, nawet kto go nie widział na własne oczy, zaraz rozpozna go na zdjęciu – nadal wiele jego fragmentów pozostaje nieznanych.

Wielki Mur Chiński

Wielki Mur Chiński powstał, aby chronić rdzenną ludność przed koczowniczymi plemionami ze stepów Mongolii i Azji Środkowej. Już w V w. p.n.e. panujący wówczas władcy rozkazali budowę olbrzymich, kamiennych ścian mających za zadanie powstrzymanie agresorów.

Dwa wieki później poszczególne fragmenty tych konstrukcji zaczęto ze sobą łączyć. W rezultacie, po upływie dwóch tysięcy lat powstało gigantyczne dzieło o strategicznym znaczeniu długości 8851 km. Z tego 6259 km zbudowali ludzie, a pozostałe 2000 km „dodała” Matka Natura – wykorzystano bowiem bariery naturalne.

Mur biegnie ze wschodu na zachód Kraju Środka, przy czym nigdy stanowił i nadal nie stanowi jednolitej całości, ale są to poszczególne odcinki. Co ciekawe, większa część budowli, jaką dziś możemy podziwiać pochodzi z okresu dynastii Ming (1368-1644), a więc końcowego etapu jej powstawania.

Badania przeprowadzone przed 10 laty przez Chińską Wielką Akademię Muru wykazały, że jedynie 30% tego zabytku wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się w zadowalającym stanie. Niestety, z roku na rok mur coraz bardziej niszczeje – niektóre jego fragmenty po prostu się rozsypują. Mimo to wycieczka po nim to prawdziwa przygoda i magiczna podróż w przeszłość.

Zobacz także: Chiny: pierwsza kolejka górska w 4D

Naukowcy i archeolodzy mający możliwość prowadzenia prac w tym rejonie, dokonując coraz to nowych odkryć mnożą zadawane już wcześniej pytania: czy rzeczywiście mur ma „tylko” 2000 lat? A może powstawał jeszcze wcześniej? Kim byli jego budowniczy, skoro byli w stanie dokonać tak nadludzkiego wysiłku – Wielki Mur Chiński widać wszak z kosmosu!

Źródło: Kuriositas.com

Wielki Mur Chiński
Wielki Mur Chiński


Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje turystyczne, Ciekawostki ze świata, Podróże, Turystyka, Wielki Mur Chiński


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »