kraj:
Szwecja
autor: KLA
24-07-2012, 17:14 źródło: ŚP     komentarzy: 1

Lodowe hotele: know-how jest domeną Szwedów

-4 stopnie Celsjusza, brak telewizora i Internetu – kto chciałby spędzić noc w takim pokoju hotelowym? A jednak amatorów spania w igloo jest bardzo dużo.

Lodowy Hotel w Jukkasjärvi - Szwecja

Pierwszy hotel lodowy powstał 200 km za arktycznym kołem podbiegunowym, w lapońskim mieście Jukkasjärvi w 1991 r. Przy czym powstał to niezbyt dokładne słowo, bo obiekt ze śniegu i lodu wznoszony jest co roku na nowo. Sezon turystyczny trwa od połowy grudnia do połowy kwietnia, kiedy cieplejsze promienie słoneczne zaczynają roztapiać dach. W zależności od fantazji i zawartości portfela można wybrać na przykład Art Room zdobiony rzeźbami z lodu, jak i skromniejsze pomieszczenie. Hotel startował od czterech pokoi, teraz oferuje ich 80, a w sezonie gości tu do 3 tysięcy osób, którzy mają do dyspozycji czekającą na amatorów ślubów w futrach kaplicę, lodowy bar, salę projekcyjną.

To, co łączy wszystkie lodowe hotele to budulec czyli lód i śnieg. Z nich, poza ścianami powstają też rzeźby, meble, lodowe bary – jednym słowem cały wystrój wewnętrzny. W lodowym hotelu śpi się ubranym ” na cebulkę”, przy czym zalecana jest bielizna termalna, a odradzane stroje z bawełny, ponieważ nie dają ciepła. Konieczna jest też czapka na głowie i odpowiednie obuwie oraz, przede wszystkim dobrany do temperatury śpiwór.

Wieczorem nie należy brać kąpieli. Rano na klientów czekają już rozgrzewające napoje przy łóżku, a następnie sauna, prysznic i kaloryczne śniadanie.

Oprócz Szwecji lodowe hotele znajdują się również w innych krajach Skandynawii. W Norwegii popularny jest Śnieżny Hotel w Kirkenes, na północno- wschodnim krańcu kraju – można tu obejrzeć słynne noce polarne. Podobnie zresztą jak w hotelu Sorrisniva Igloo w mieście Alta, w regionie Finnmark.

Lodowy hotel powstał też w kanadyjskiej prowincji Quebec – Hotel de Glace:Zobacz także: Pudełko do spania

Poza tym, na naszym kontynencie - w szwajcarskich Alpach – hotel Whitepod, a przed czterema laty – jedyny lodowy hotel na południu Europy można zobaczyć w maleńkim Księstwie Andory, położonym na granicy między Francją a Hiszpanią, w masywie Pirenejów. Hotel znajduje się na wysokości 2300 m n.p.m. Pokoje to 20-metrowe igloo z łóżkami wyposażonymi w ciepłą, termiczną pościel. Hotel oferuje herbaciany salon, jacuzzi, restaurację, a na wejście – szklankę grzanego wina z korzeniami.

Źródła: City of hotels, Go Scandinavia, Ice Hotel


Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje turystyczne, Ciekawostki ze świata, Ice Hotel, Lodowy Hotel, Podróże, Turystyka


reklamy:

Komentarze

Razmes (60), 24-07-2012 17:17

W cenę wliczona krioterapia :)


Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »