kraj:
Uganda
autor: KLA
03-08-2012, 09:45 źródło: ŚP     komentarzy: 0

WHO: Uganda bezpieczna mimo wirusa Ebola

Pomimo 36 przypadków podejrzenia zakażeniem wirusem Ebola i 16 zgonów Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że nie ma podstaw do podejmowania jakichkolwiek działań mających wstrzymać czy ograniczyć podróże do Ugandy.

Murchison Falls National Park - Uganda Murchison Falls National Park - Uganda , Flickr CC, fot. Tim Muttoo

Odnotowane przypadki gorączki krwotocznej Ebola, która w Afryce występuje endemicznie,  miały miejsce w regionie Kibaale, w zachodniej części kraju.  Nie odnotowano natomiast żadnych zachorowań w stolicy, Kampali. Pierwsze sygnały o Eboli pojawiły się przed miesiącem.

Zobacz także relację z podróży: Ile osób zmieści się w matatu, czyli jak się podróżuje po Ugandzie

W Ugandzie znajduje się najwyższe, afrykańskie pasmo górskie – Księżycowe Góry w Narodowym Parku Ruwenzori. Co ciekawe pasmo górskie zostało tak nazwane przez Ptolemeusza z Aleksandrii już w II w n.e. Stąd bierze początek rzeka Nil.

W Ugandzie żyją dwie populacje goryli górskich – w Nieprzeniknionym Lesie Bwindi oraz w powulkanicznych górach Wirunga (zwanych także Birunga lub Mufumbiro) na pograniczu Demokratycznej Republiki Konga, Ugandy i Rwandy. W tych właśnie okolicach swoje badania poświęcone gorylom prowadziła słynna amerykańska prymatolog Dian Fossey (1932-1985), walcząca o przetrwanie tych zwierząt. Dziś można je podziwiać podczas organizowanych przez lokalne biura podróży safari i trekkingów. Jak również na filmie wyprodukowanym przez Solomona Jagwe, Ugandyjczyka zamieszkałego w USA, który wraz z Uganda Wild Life Authority postanowił zrealizować go, kontynuując niejako w ten sposób misję Fossey.


Zobacz zdjęcia z Ugandy


Tegoroczna edycja Lonely Planet wskazała właśnie Ugandę jako kraj wart zobaczenia nr 1.

Źródło: WHO


Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Afryka, Podróże, Populacje goryli górskich, Wirus Ebola


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »