Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Uganda  - Przewodnik turystyczny

Uganda

Podstawowe informacje

Republika Ugandy

Język urzędowy: angielski
Języki używane: luanda, suahili
Stolica: Kampala
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 32.36 mln
Powierzchnia: 236 036 km2
Waluta: szyling ugandyjski (UGX)
Religia dominująca: protestantyzm, katolicyzm
Kod telefoniczny: +256
Flaga/Godło: flaga godło

Wiadomości

ilość: 1

WHO: Uganda bezpieczna mimo wirusa Ebola

Pomimo 36 przypadków podejrzenia zakażeniem wirusem Ebola i 16 zgonów Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że nie ma podstaw do podejmowania jakichk »

Więcej

Opowieści

ilość: 1

Ile osób zmieści się w matatu, czyli jak się podróżuje po Ugandzie

Ile osób zmieści się w matatu, czyli jak się podróżuje po Ugandzie Po zdobyciu najwyższego szczytu Ugandy – Margherita Peak (5109 mnpm) w ramach projektu… »
autor: Gerber

Więcej

Przydatne informacje

Klimat:

Uganda leży w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego. Występuje wyraźna pora sucha - w centralnej części kraju trwa ona dwa miesiące, natomiast na północnych krańcach wydłuża się do czterech miesięcy. Z reguły okres bezdeszczowy w Ugandzie trwa około trzech miesięcy. Podobnie jest na południowych krańcach kraju, gdzie pora sucha trwa trzy miesiące. To oznacza, że przez większą część roku występują opady. Deszcze nie są jednak tak częste jak klimacie równikowym. Średnie wartości temperatur w południowej części kraju wahają się od 20 do 22 °C, a na północy kraju od 24 do 26 °C. W czasie pory suchej wartości te dochodzą do 29 °C. W wielu miejscach kraju wysokość wpływa na obniżenie temperatur. W górach temperatury spadają nawet do 10 °C. więcej

Dokumenty i wiza:

Wizę można uzyskać na lotniskach bądź przejściach granicznych. Wiza jednorazowa jest ważna na okres 3 miesięcy i kosztuje 50USD (dane z dnia 16/08/2011). Aby aplikować o wizę należy posiadać 2 zdjęcia paszportowe oraz uprzednio wypełniony formularz aplikacyjny (dostępną na stronie http://www.ugandaembassy.dk/visas.htm). Paszport powinien posiadać puste strony oraz być ważny na okres ponad 6 miesięcy.więcej

Czas:

UTC +3więcej

Opis:


Uganda, państwo w środkowej Afryce nad Jeziorem Wiktorii. Graniczy z Sudanem Południowym, Demokratyczną Republiką Konga, Rwandą, Tanzanią i Kenią. Ludność zajmuje się głównie rolnictwem i hodowlą, kraj słabo rozwinięty. Obecnie kraj zaliczany jest do najbiedniejszych państw świata.

Ze względu na średnią wysokość nad poziomem morza przeważającą w Ugandzie formacją roślinną są sawanny. Południe kraju jest porośnięte wilgotną, wysokotrawiastą sawanną z duża liczbą drzew. Im dalej na północ, a zwłaszcza na północny wschód, tym sawanna staje się coraz bardziej sucha i uboga. Na północnym wschodzie Ugandy rośnie sawanna typu sudańskiego z niskimi trawami i niewielkim zagęszczeniem drzew, głównie baobabów i akacji. Powszechne w Ugandzie są także rosnące różne gatunki palm. Południe kraju, a w szczególności w południowo-zachodniej części kraju i nad Jeziorem Wiktorii rosną widne lasy tropikalne z gatunkami drzew, które zrzucają liście w porze suchej. Obszary stoków górskich porośnięte są wilgotnymi lasami tropikalnymi. W górach występuje piętrowość klimatyczna. Wyższe partie gór, pozbawione drzew, są porośnięte roślinnością afroalpejską. Lasy tropikalne rosną także na zachodnich krańcach kraju, w dolinie Rowu Środkowoafrykańskiego.

Jeszcze w XIX w. świat zwierząt w Ugandzie był bardzo bogaty, zarówno w liczbę gatunków jak i liczebność sztuk. W wyniku działań ludzkich w XX w., a zwłaszcza podczas wojny domowej (odstrzał w celach aprowizacyjnych), świat zwierząt uległ znacznemu wyniszczeniu. Najmniej ucierpiały żyjące nad wodami hipopotamy i krokodyle. W górach Wirunga znajduje się jedno z ostatnich miejsc występowania goryla górskiego. Uganda reprezentuje typowy dla sawann zwierzyniec, głównie antylopy, żyrafy, bawoły i wielkie koty, takie jak lwy i gepardy. Z ptaków powszechne są strusie i flamingi żyjące nad wodami jezior. Świat ptaków w porównaniu z liczbą gatunków ssaków jest o wiele bogatszy, w Ugandzie istnieje 1061 gatunków ptactwa. Jednym z ważniejszych przedstawicieli ptaków jest koronnik szary, będący symbolem kraju widniejącym na godle Ugandy obok gazeli. Ciekawym gatunkiem jest także żyjący nad wodami trzewikodziób, z charakterystycznym dziobem. W wodach wielkich jezior żyje stosunkowo mała liczba gatunków ryb, głównie są to okoń nilowy i sum. W Ugandzie znajdują się 32 obszary ustawowo chronione. W Ugandzie istnieje siedem parków narodowych. Najważniejsze z nich to: Park Narodowy Wirunga i Park Narodowy Kabalega Falls.

Pełny opis tutaj.Dane w oparciu o MSZ:

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Przed wyjazdem do Ugandy zaleca się szczepienia ochronne przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby, meningokokowemu zapaleniu opon mózgowych. Wymaganym jest także zaświadczenie o zaszczepieniu przeciwko żółtej febrze. W zachodniej części kraju w 2007 r. odnotowano przypadki zachorowań na gorączkę krwotoczną wywoływaną przez wirus ebola, cholerę oraz meningokokowe zapalenie opon mózgowych. Poziom opieki medycznej znacznie odbiega od standardów europejskich, nawet w stolicy kraju. Zaleca się wykupienie przed przyjazdem międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Obowiązuje ruch lewostronny. Aby poruszać się samochodem po Ugandzie, należy posiadać międzynarodowe prawo jazdy.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Podróż po Ugandzie należy planować z uwzględnieniem wielu czynników ryzyka (kradzieże, rozboje, wypadki drogowe, choroby). Jedynym parkiem narodowym otwartym przez władze Ugandy dla turystów zagranicznych jest Rwenzori National Park – zalecane jest zwiedzanie go w towarzystwie uzbrojonych strażników. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji o podróżowaniu po Ugandzie można kontaktować się z Ugandyjską Izbą Turystyczną, IPS Building, Parliamentary Avenue, Kampala, Ugan­da, tel. (256 41) 342196, lub skorzystać ze strony internetowej: http://www.ugandatourism.org/.

BEZPIECZEŃSTWO. Bardzo niebezpieczne jest podróżowanie po zmroku i nocą ze względu na zły stan dróg oraz duże ryzyko napadów bandyckich. Ze względu na częste kradzieże, zaleca się turystom szczególną ostrożność w restauracjach, w barach i na bazarach. Okradane są samochody na parkingach i podczas postoju w korkach ulicznych. Podróżujących publicznymi środkami transportu przestrzega się przed przyjmowaniem jedzenia i napojów od nieznajomych. Żywność taka może zawierać środki odurzające i narkotyki.

PRZYDATNE INFORMACJE:
   W Ugandzie występują dotkliwe braki wody i częste przerwy w dostawie prądu.
   Zabronione jest fotografowanie obiektów wojskowych i policyjnych, jak również ich personelu.
   Najlepszy okres do podróżowania po Ugandzie to dwie pory suche: grudzień–luty oraz czerwiec–lipiec.
   W Ugandzie pracują polscy misjonarze i siostry zakonne.

Galerie z: UgandaZgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »