Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Serbia  - Przewodnik turystyczny

Serbia

Podstawowe informacje

Republika Serbii

Język urzędowy: serbski
Języki używane: serbski
Stolica: Belgrad
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 9.39 mln
Powierzchnia: 88 361 km2
Waluta: dinar serbski (RSD)
Religia dominująca: prawosławie
Kod telefoniczny: +381
Flaga/Godło: flaga godło

Wiadomości

ilość: 1

Turystyka zdrowotna: zmień tanio płeć w Belgradzie

Serbia stała się głównym centrum zmiany płci na świecie. W ten sposób sektor tzw. turystyki zdrowotnej wzbogacił się o bardzo nietypową, wydawać by si »

Więcej

Opowieści

ilość: 2

Bałkany - tak blisko, tak daleko

Nie chcę DOKŁADNIE opisywać krok po kroku tego, co robiliśmy. Byłoby długo (w końcu i tak wyszło długo i nie chcę zastanawiać się, ile zajęłoby mi opisanie wszystkiego) i prawdo… »
autor: slojkowski

W bałkańskim garnku

Cel naszej wyprawy może z punktu widzenia podróżnika przez duże „P” nie był atrakcyjny tym bardziej egzotyczny. Dla nas jednak przygotowania do podróży a nawet samo myślenie o nie… »
autor: Amber

Więcej

Przydatne informacje

Klimat:

Serbia leży na granicy dwóch stref klimatycznych, umiarkowanej ciepłej na północy i podzwrotnikowej na południu. Cały obszar Serbii znajduje się pod wpływem kontynentalnych mas powietrza. Oznacza to występowanie dość chłodnych, a nawet mroźnych zim i ciepłych, a czasami gorących i także suchych lat. Temperatura wynosi od −1 °C do +3 °C, gdzie do częstych zjawisk należą mrozy. Latem jest gorąco i średnie wartości wynoszą od 23 °C do 28 °C. W górach występuje piętrowość klimatyczna, w wyższych partiach Gór Dynarskich ujemne temperatury mogą utrzymywać się nawet do maja. Kraj cechuje dość duże dobowe wahania temperatur co wiąże się z kontynentalizmem. Zimą często pada śnieg, który w górach otrzymuje się dość długo, nawet do końca kwietnia. Wiosną, latem i jesienią pada deszcz, przy czym na terenach nisko położonych latem deszcze są znikome, często występują kilkutygodniowe susze. więcej

Możliwości płatnicze:

W Serbii jest wiele banków i kantorów. Kurs walut jest w nich podobny, niektóre kantory czynne są całą dobę. Przy wymianie (zwłaszcza banknotów o dużych nominałach) należy liczyć się z żądaniem okazania paszportu. Z kart kredytowych można skorzystać w większości hoteli, bankomatów, hipermarketów. W małych sklepach bywają z tym problemy. Przed podróżą należy upewnić się w swoim banku, czy posiadane karty będą działać na terenie państwa nie należącego do Unii Europejskiej. Zdarzają się przypadki kopiowania kart płatniczych głównie na stacjach benzynowych i w restauracjach.więcej

Dokumenty i wiza:

Zniesiono obowiązek wizowy dla obywateli polskich przy wjazdach na teren Serbii do 90 dni pobytu. Obywatele RP moga wjechać na terytorium Serbii na podstawie paszportu lub dowodu osobistego.więcej

Czas:

UTC +1 – zima, UTC +2 – latowięcej

Opis:


Serbia, państwo w południowej Europie, powstałe 5 czerwca 2006 roku po rozpadzie federacji Serbii i Czarnogóry. Serbia graniczy z Węgrami na północy, Rumunią i Bułgarią na wschodzie, Macedonią i Albanią na południu oraz z Czarnogórą, Chorwacją i Bośnią i Hercegowiną na zachodzie. De facto na południu Serbia graniczy z Kosowem, którego jednostronnie ogłoszoną niepodległość uznała część państw świata. Obecnie Kraj cechuje się wyżynnym i górzystym krajobrazem na południu i nizinnym na północy, gdzie panuje klimat umiarkowany ciepły.

Pełny opis tutaj.



Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Brak pisemnego potwierdzenia wwozu pieniędzy może spowodować, że przy wyjeździe zostaną one zatrzymane. Postępo­wanie odwoławcze jest długotrwałe, a szansa na odzyskanie pieniędzy niewielka.

MELDUNEK. Cudzoziemcy są objęci obowiązkiem meldunko­wym (w ciągu 24 godzin od przekroczenia granicy), co bywa skrupulatnie egzekwowane. W przypadku przyjazdu do osób prywatnych należy dopilnować, by gospodarz dopełnił tego obo­wiązku. W hotelu meldunku dokonuje administracja.

UBEZPIECZENIE. Od kierowców nie wymaga się wykupienia na granicy miejscowego ubezpieczenia OC obowiązuje jednak posiadanie  zielonej karty z aktualnym, prawidłowym symbolem "SRB". Należy zwrócić uwagę, że kupując zielona kartę na granicy przy wjeździe do Serbii zakres obowiązywania tej karty ograniczony jest do terytorium Serbii. Udając się do innego kraju (w którym wymagane jest posiadanie zielonej karty) na granicy konieczny będzie zakup kolejnej zielonej karty.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. W Serbii nie występują szcze­gólne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne i nie wymaga się świadectw szczepień ochronnych. Turystom udziela się świad­czeń medycznych (w tym zabiegów) w nagłych przypadkach – za opłatą kilkudziesięciu euro. Apteki są nieźle zaopatrzone.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW:
   Zaleca się zachowanie ostrożności na drogach (dziury w nawierzchni, bezpańskie zwierzęta). Autostrady, nie zawsze odpowiadające standardom europejskim (brak siatek wzdłuż drogi), są płatne w miejscowej walucie lub w euro; złotówki nie są przyjmowane ani wymieniane). Należy domagać się paragonu i zachować go aż do zjazdu z autostrady. Uwaga na nowe zjawisko wyłudzania wielokrotności stawek i cen za części zamienne przez prywatną pomoc drogową i właścicieli warsztatów samochodowych.
   Na drogach są częste kontrole policji. Należy przestrzegać dozwolonej prędkości. Przy poruszaniu się na drogach należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ miejscowi kierowcy nie zawsze przestrzegają zasad ruchu drogowego. Często używają pasa awaryjnego jako pasa dodatkowego do jazdy.
   Najistotniejsze informacje dla kierowców: obowiązek całorocznej jazdy z włączonymi światłami mijania; obowiązek  posiadania kamizelki odblaskowej w wyposażeniu samochodu; zakaz korzystania z telefonu komórkowego podczas prowadzenia samochodu; bezwzględny nakaz przestrzegania zasad parkowania ( zwłaszcza w Belgradzie i innych większych miastach), pojazdy parkujące w niedozwolonych miejscach są w krótkim czasie odholowywane na parkingi policyjne ,a kierowcy karani wysokimi mandatami (150 euro)

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Na przejściach granicznych mię­dzy Serbią i Kosowem (gdzie nie ma polskiej placówki) prowadzona jest rygorystyczna kontrola paszportowo-celna. Nie ma możliwości wyjazdu z Kosowa do Serbii, jeśli wjazd do Kosowa nastąpił od strony Albanii, Mace­donii lub przez port lotniczy w Prisztinie.

BEZPIECZEŃSTWO. Zagrożenie przestępczością pospolitą jest podobne jak w innych państwach regionu. Należy zachować ostrożność podczas postojów na małych, niestrzeżonych par­kingach przydrożnych – najlepiej w ogóle się na nich nie zatrzymywać w nocy.

PRZYDATNE INFORMACJE. Ważne telefony: Policja- 92, Straż Pożarna- 93, Pogotowie Ratunkowe- 94

Galerie z: Serbia



Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »